2024’te hayatımızı etkileyecek 10 teknoloji trendi

2024 – Dünyanın, teknolojinin hayatımızı nasıl etkilediğine dair dönüşümsel değişimler göreceği bir yıl olacak. Bizi etkileyecek en iyi teknoloji trendlerine bir göz atalım. Bu 10 teknoloji 2024 yılında dünyayı değiştirecek. İşgücü etkisi konusunda endişeler olsa da, insanlar teknolojiden daha iyi yararlandıkça 2024’ün bir yenilik zamanı olacağından şüphe yok.

1. İmalat sektöründe yapay zekanın (AI) rolü artacak

AI artık Alexa, Siri ve Google Asistan gibi bir cihaz ekosisteminin ortaya çıkmasıyla gündelik hayatın bir parçası. 2024’te duygu tanıma ve bilgisayar görme ölçeklendirilecek ve yapay zeka üretimde bir patlama anı yaşanacaktır.

ABD’li startup’lar Vicarious, Kindred ve Osaro, AI teknolojilerini üretim için kullanmakta öne çıkıyor. Kindred’in teknolojisi, GAP gibi giyim markaları için dağıtımın bir bölümünü otomatikleştirmek için kullanılır. Vicarious, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos ve Elon Musk’tan yatırımlar öne çıkıyor.

2. Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) yaygın kullanımı

IoT popülerdir, ancak bugün bazılarının öngördüğü kadar yaygın uygulaması yoktur. 5G ile bağlı cihaz sayısının ve genel IoT uygulamalarının büyük bir ölçeğe ulaşacağını tahmin ediyoruz.

Amazon kısa bir süre önce tüketicilerin manuel check-out yapmadan alışveriş yapmalarını sağlamak için IoT ve yapay görme teknolojilerini kullanan Amazon Go’yu başlattı. Ortamlar daha fazla sensör ve görüntü teknolojisi kullanacak ve daha ölçeklenebilir IoT çözümleri sağlayacaktır. Startup’lar Standard Cognition (ABD), Accel Robotics (ABD), Trigo (İsrail), Grabango (ABD) ve AiFi (ABD), Amazon Go ile benzer hizmetler sunuyor.

3. Mobil bilgi işleme artan talep

2024, daha iyi sensörler ve daha büyük AI modelleri ile artık bir dizi yeni uygulamayı ortaya çıkardığından, mobil bilgi işlem donanımından daha yüksek performansa ihtiyaç duyulacağını görecek. Daha fazla veri çıkarmaya ve daha sonra buluta veri göndermeden kararlar almaya giderek daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Yonga startup’ları SambaNova (ABD), Graphcore (İngiltere), Cerebras (ABD), Wave Computing (ABD) ve Syntiant (ABD) artan talebi karşılamak için mimariler geliştirdi. Nöromorfik veya beyin yongaları olarak bilinen yüksek performanslı AI yongaları, beynin yapısını taklit eder ve en iyi AI algoritmalarını taklit eder.

4. Kuantum hesaplama kullanımının kitlesel olarak ticarileştirilmesi

2024’te kuantum hesaplama çağına başlanmasını bekliyoruz. Veri arttıkça, kuantum hesaplama sağlık ve enerji gibi endüstrideki en büyük sorunları hedefleyecektir. 2024’te kanser tedavisi, nükleer enerji kontrolü ve DNA analizi için büyük verileri işleme yeteneği gerekli olacaktır. Şirketler IBM, Google, Intel, Microsoft ve Alibaba kuantum hesaplamaya geçti.

Startup’lar Rigetti (ABD), D-Dalga Sistemleri (Kanada) ve QC Ware (ABD) kuantum hesaplamayı dağıtıyor. 2024’ün ortalarına kadar Amazon Web Services gibi platformlarla kullanımı kolaylaştıkça teknoloji büyüyecek.

5. Havacılık ve uzay teknolojilerinin gelişimi

İnsanlık 2024 yılında, büyük ölçüde özel sektör tarafından yönlendirilen projelerle uzaya çıkmaya başlayacak. Soğuk Savaş’tan bu yana teknolojik gelişmeler yavaşladı. Günümüzde havacılık alanında ilerleme kaydeden önemli şirketler arasında SpaceX ve Blue Origin sayılabilir.

SpaceX, tüm araç gövdesini yeniden kullanacak olan roketi Starship’i geliştiriyor. Starship, kıtalararası yolculukları uzay yoluyla 20-30 dakikaya kadar kısaltabilir. Çin’de hükümet ve özel teşebbüsler (örnek: LinkSpace) uzay çalışmalarında ilerleme kaydediyor.

6. İnternette yeni dönem – 5G ve Starlink geniş bant internet teknolojisinin devreye alınması

ABD ile Çin arasındaki 5G rekabeti 2024’te final aşamaya giriyor. 5G’yi kitlesel tüketici kullanımına kimin daha hızlı açabileceği konusunda yeni bir rekabet olacak. Bir diğer önemli konu SpaceX tarafından planlanan Starlink Geniş Bant işidir.

2024 yılına kadar 2.500 uydu fırlatılacak. Bu, Kuzey Amerika’daki bazı kullanıcılar için yeni bir geniş bant İnternet çağına işaret ediyor. Starlink’in geniş bant internet sistemi 2024 yılına kadar 12.000 uydu ile büyüyecek ve ona 30.000 uydu eklenecek. SpaceX, 2024’ten başlayarak daha yüksek hızlı İnternet sağlayacaktır.

Ayrıca yeni dönemde dijital çağda çocuk yetiştirmeye yönelik daha fazla uygulama çıkması bekleniyor.

7. Sağlık hizmetlerinin gelişimi – genom düzeyinde tahminler

Önleme teması altında, dijital sağlık hizmetleri çok fazla yenilik gördü. ABD’de, 23andMe ve Color startup’ları genom analizine öncülük ederken, Genesis Healthcare Japonya’da ve Kore’deki Genoplan’da öne çıkıyor. Bu şirketler, hastalıkları öğrenmek ve önleme yöntemleri sağlamak için genomik analiz kullanırlar.

Yapay zekanın gelişimi tedavinin kalitesini artıracaktır. 2024’te MRI, BT taramaları ve X-ışınları kullanılarak çekilen birçok tıbbi görüntü AI kullanılarak teşhis edilecektir. Startups Enlitic ve Zebra Medical Vision lider olarak öne çıkıyor.

8. Tarımda Evrim – Bitkileri Verimli Büyütmek için Teknoloji

Tarımda bilgisayar vizyonu, yapay zeka ve büyük veri kullanan ürünler sunan şirketler öne çıkıyor. 2024’te, Ceres Imaging (ABD), Taranis (İsrail), Farmwise (ABD) gibi bilgisayar görüntülemesi ile mahsul büyümesini izlemek yaygınlaşacaktır.

Abundant Robotics’deki gibi robotlar, bitki ve meyveleri toplamada daha yaygın hale gelecek. Mahsul büyüme verimliliğini artırma teknolojisi, GV tarafından finanse edilen Bowery Farming (ABD) gibi kapalı tarım şirketleri tarafından da geliştirilecektir.

9. Otonom sürüş teknolojisinin gelişimi

Seviye 5 (tamamen otonom) gerçekleşmemiş olmasına rağmen, otonom sürüş zaten popüler bir konudur. Bazı Tesla araçları otoyolda otopilot moduna geçirilebilir, ancak bu sadece seviye 2’ye (sürüş desteği) veya seviye 3’e (sürücü tarafından acil bir durumda çalıştırılır) kadar mümkündür.

Yapay zekanın ayrıntılı yol koşullarını anlama teknolojisi gelişmektedir. Startup’lar Prophesee (Fransa), Perceptive Automata (ABD) ve Humanising Autonomy (İngiltere) lider olarak öne çıkıyor. 202t’te 5. seviyeye ulaşmaya katkıda bulunacaklar.

10. ABD ve Çin, blockchain’i yaygın kullanıma koydu

Blockchain büyüdükçe, para aklamaya karşı önlem teknolojisi geliştiren Chainalysis gibi ödeme tipi girişim şirketleri ve güvenlikteki girişim şirketleri dikkat çekiyor.

2024’te büyük kurumlar, büyük ölçekli bilgi sızıntısını ve İnternet sahtekarlığını önlemek için blockchain’i tanıtacak. IBM, blockchain konusunda uzmanlaşmış bir hızlandırıcı programı oluşturdu. Çin ICBC (Çin Sanayi ve Ticaret Bankası), Alibaba Grubu, Çin Southern Havayolları, vb.Gibi hizmetlerde blockchain tanıtımını onayladı. 2024’te blockchain yaygın kullanıma konulacak.