Enstitü İstanbul İSMEK’in 2023-2024 kurslarına online başvuru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK‘in 2023-2024 yılı eğitim dönemi kurslarına nasıl kayıt olacağınıza dair detaylı kılavuzumuza hoş geldiniz. 300’den fazla branşta, 800’e yakın programda eğitimlerini sürdüren Enstitü İstanbul İSMEK‘in kurslarına ücretsiz kursiyer olarak online kayıt olmak için bilmeniz gereken tüm bilgileri bir araya getirdiğimiz rehberimizi okumak için aşağıya kaydırmaya devam edin.

Enstitü İstanbul İSMEK kursları; İstanbul’da yaşayan vatandaşların mesleki ve sanatsal bilgilerini geliştirmek, kişisel donanımlarını yükseltmek, kent kültürü ve şehirde yaşama konusunda bilgi seviyelerini arttırmak, ek gelir elde etmelerine katkıda bulunmak, istihdam edilebilirlik şanslarını arttırmak amacıyla örgüt eğitime tamamlayıcı bir yaygın eğitim organıdır. İstanbul genelinde yaklaşık 250 noktada hizmet veren İSMEK, ismek.org online kayıt ile 40 alanda 327 branşta 800’e yakın programda eğitimler veriyor.

İSMEK kayıtları ne zaman başlıyor?

İSMEK’te yeni eğitim dönemi kayıtları başladı. İSMEK’ten yapılan en güncel açıklamaya göre, İSMEK’in 2023 ve 2024 yılında yapacağı yüz yüze eğitimlere başlandığı bildirildi.

İSMEK kayıtları için eğitimlerden faydalanmak isteyenler online olarak ön kayıtlarını gerçekleştirebilecek. Yani İSMEK’e kayıt olmak için birini tanımanız gerekmiyor. Cep telefonu veya bilgisayarınızdan kayıt sayfasına girerek kayıt olmanız yeterli. Bu arada Uzaktan Eğitim Merkezi için de kayıtlar aynı dönemde başlamaktadır.

İSMEK başvuru şartları nedir?

İSMEK kursları tüm İstanbullulara açıktır. Kurslara özel başvuru şartları her kurs başvurusunda belirtilmektedir. Özellikle mesleki uzmanlık gerektiren eğitimleri alabilmek için 16-45 yaş arasında olmak gerekir ve bu kurslara yapılan başvurular sınav yapılarak belirlenmektedir. Ayrıca bazı kurslar için mezuniyet şartı aranabilmektedir.

İSMEK’e nasıl kayıt olunur?

İSMEK’e kayıt olmak oldukça kolay. İBB’deki değişimden İSMEK’de nasibini aldı. İSMEK’e artık internet üstünden kayıt olunabilir. Her yıl yüzlerce kursiyeri mezun eden İSMEK’e kayıt olmak için İSMEK kayıt sayfasına girmeniz gerekiyor. Online olarak kaydınızı oluşturduktan sonra size en yakın İSMEK merkezine gidip kimlik fotokopinizi bırakmanız yeterlidir. Spor merkezlerinde eğitim almak istiyorsanız kimlik fotokopisine ek olarak sağlık raporu da istenmektedir.

Adım 1: İlk olarak İSMEK’e giriş yapın

Enstitü İstanbul İSMEK adresine giriş için tıklayın.

ismek org kayit

Adım 2: Kayıt ol butonuna tıklayın

İSMEK web sitesi ana sayfasında, üst menüde sağ tarafta yer alan “Kayıt Ol” butonuna tıklayın.

enstitu istanbul kayit 1

Adım 3: Hesabınızı seçerek kayda devam edin

İBB veya İstanbul Senin hesabı ile giriş yapabilirsiniz. İstanbul Senin hesabınız yoksa İBB hesabı oluşturabilirsiniz. İBB Hesabı ile giriş butonuna tıklayın.

Açılan İBB hesap oluşturma sayfasında Kimlik Kartı bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak girin ve ardından kayıt ol butonuna tıklayın.

kayit formu

“T.C. Kimlik No” bölümüne kimlik kartınızda yazan 11 haneli TC kimlik numaranızı yazın. “Doğum Tarihi” bölümüne kimlik kartınız sağ alt tarafında bulunan doğum tarihinizi (GG.AA.YYYY) şeklinde yazın. Ardından diğer bilgileri doldurun.

ismek kayit formu

Adım 4: Giriş yaptıktan sonra kurs seçin

Kaydınızı tamamladıktan sonra İSMEK’e giriş yapın. Kayıt şartlarını onaylayın. Öğrenci Giriş Ekranı’na başarılı giriş yaptığınızda otomatik Öğrenci Ön Kayıt Formu’na yönlendirilirsiniz. Zorunlu tüm alanları doldurduktan sonra GÜNCELLE ve KURS SEÇ butonuna tıklayın ve ismek e kayıt işleminizi gerçekleştirin.

kayit sartlari

Kişisel Bilgiler: T.C. Kimlik No, Ad ve Soyad bilgileri sistem tarafından otomatik olarak doldurulur.

İletişim Bilgileri: GSM numaranızı ve E-mail adresinizi eksiksiz ve doğru girin. Başvuru bilgileriniz, programlar hakkında bilgilendirme ve duyurular SMS ve E-posta üzerinden yapılmaktadır.

Diğer Bilgiler: Eğitim, çalışma ve engel durumunuzu mutlaka girmelisiniz. Bu alanları girmeden ISMEK kayıt işlemini tamamlayamazsınız.

ismek kayit formu tamamlayin

Adım 5: İSMEK kayıt formunu doldurduktan sonra program tercihi yapın

İSMEK Kayıt Formu’nu eksiksiz doldurduktan sonra sıra İSMEK Program Tercihi yapmaya geldi. Program Tercihi bölümünden aktif programlardan seçim yapabiliriz. Filtreleme Paneli sayfanın sol kısmında yer alıyor. Programları iki farklı şekilde filtreleyerek arayabilirsiniz.

Program Bazlı Filtreleme: Sadece program seçerek İstanbul genelindeki tüm eğitim merkezlerimizde seçilen programa ait tüm listeler gelir. Örneğin “emlak danışmanlığı” programını seçip filtrele dediğinizde İstanbul genelindeki tüm aktif programlar listelenir.

Eğitim Merkezi Filtreleme: İlk olarak ilçe seçilir ve ilçeye ait Eğitim Merkezleri gelir ve istenilen Eğitim Merkezi seçilerek o eğitim merkezindeki tüm listeler gelir.

Adım 6: Program seçimi yapın

Sol panelden filtreleme işlemini gerçekleştirdikten sonra sağ tarafta İSMEK eğitim programları listelenir. Buradan katılmak istediğiniz İSMEK kursunu sağ taraftaki SEÇ butonuna tıklayarak seçin.