Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açıldı

İstanbul İkitelli Başakşehir Şehir Hastanesi’nin (Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi) acil servisi 20 Nisan 2020’de açılmıştı, hastanenin resmi açılışı ise 21 Mayıs 2020’de törenle gerçekleştirildi. Yapımı tamamlanan ve son durumuyla dikkat çeken hastane, 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip.

İnşaatı Rönesans Yatırımlar Grubu tarafından üstlenilen İstanbul Şehir Hastanesi’nde 2 bin 40 adet sismik izolatör bulunuyor. Bu nedenle hastanenin depreme tamamen dayanıklı olduğu belirtildi. Türkiye’nin en büyük 3. hastanesi ve İstanbul’un en büyük hastanesi olan İkitelli Şehir Hastanesi, günlük 23 bin 600 kişiye kadar hizmet verebilecek.

Hastanenin yapıldığı alanın toplam kapalı alanı 1.019.693 m2, açık alanı 789.031 m2, oturma alanı 153.400 m2 var. Hastanede açık ve kapalı otopark şeklinde toplam 7 bin 800 kapasiteli otopark alanları mevcut. Poliklinik oda sayısı 836, heliport 3, tutuklu yatak sayısı 24, mahkum sayısı 1, blok sayısı 9, yoğun bakım yatak sayısı 490, toplam oda sayısı 2 bin 152. Hastanede ameliyathane sayısı ise 89.

İstanbul Şehir Hastanesi yeri ve ulaşım

Nerede yapıldığı ve adresi merak edilen hastane, Balşakşehir İkitelli’de Olimpiyat Stadı Yolu üzerinde Kayaşehir mevkinde inşa ediliyor. Ulaşım konusunda, önünde İETT durakları olan hastaneye halihazırda bir metro hattı bulunmuyor. Ancak hastaneye ulaşacak bir metro hattı için çalışmalar devam ediyor. Hastaneye Marmaray ile ulaşmak için Yenikapı’da inip otobüse binmek gerekli. En yakın metro durağı ise M3 Metro Hattındaki Başak Konutları durağı. M3 metrosuna aktarma yapmak için Yenikapı’dan M1B metrosuna binip Kirazlı İstasyonunda inmek gerekli. Metrokent metrosuna geçerek İETT’nin Metrokent durağından kalkan SH-1 Başakşehir Metrokent – Şehir Hastanesi ve Olipiyat durağından kalkan SH-2 Olimpiyatköy Metro – Şehir Hastanesi hatlarını kullanabilirsiniz.

İkitelli Şehir Hastanesi kampüsünde hangi hastaneler var

İkitelli Şehir Hastanesi kaç yakalı olduğunu merak edenler, toplam 2 bin 682 yatak kapasiteli sekiz farklı hastaneyi kapsayan bir entegre sağlık kampüsü olarak inşa ediliyor. Kampüs içinde yer alan hastaneler ve yatak kapasiteleri ise şöyle:

  • 443 yatak kapasiteli Genel Hastane
  • 451 yatak kapasiteli Çocuk Hastanesi
  • 451 yatak kapasiteli Kadın Doğum Hastanesi
  • 359 yatak kapasiteli Onkoloji Hastanesi
  • 347 yatak kapasiteli Nörolojik ve Ortopedik Bilimler Hastanesi
  • 303 yatak kapasiteli Kalp Hastalıkları Hastanesi
  • 128 yatak kapasiteli Psikiyatri Hastanesi
  • 200 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi.

İstanbul Şehir Hastanesi’ne hangi hastaneler taşınacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş 2017 Aralık ayında yaptığı açıklamada, “Şehir hastaneleri nedeniyle bazı devlet hastaneleri kapatılacak. Depreme dayanıksız olan hastaneleri yıkacağız. Örneğin İstanbul’da Şişli Etfal yıkılacak, Seyrantepe’ye yapacağımız yeni hasteneye taşınacak. Okmeydanı’nın eski hastanesini yıkıyoruz, yenisini yapıyoruz. Kartal Hastanesi de yıkılıp, yenisi yapılacak. Haydarpaşa Hastanesi’nin tarihi binası kalacak, gerisi yıkılacak ve tarihi dokuya uygun yeni bir hastane yapılacak. Ankara’da Numune Hastanesi’nin tarihi binası kalacak. Diğer binalar yıkılacak.” ifadelerini kullandı.