Alerjik hastalıklar hakkında en çok merak edilenler

- Yorumlar

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı olarak görev yapan Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Safa Barış ile “Alerjik Hastalıklar” konusunda en çok merak edilenleri konuştuk.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Safa Barış “Alerjik Hastalıklar” konusunda en çok merak edilen 5 soruyu cevapladı.

1. Allerjik hastalık nedir ?

Alerjik hastalıklar çevremizde var olan bir takım alerjenlere karşı normalden fazla duyarlı olma durumudur. Bu hastalıklara sahip olan bireylerde allerjen ile temas ettikten sonra vücutta çeşitli reaksiyonlar meydana gelir. Oluşan bu reaksiyonlar alerjik hastalık olarak ifade edilmektedir. Oldukça sık görülen ve toplumun neredeyse %20 – %30’unda belirti veren bu hastalıkların değişik formları bulunmaktadır.

Bunların en çok bilineni geçici nefes darlığı ile giden astım, burunda kaşınma, akıntı, hapşırma, tıkanıklık ile bulgu veren alerjik rinit (saman nezlesi), gözde sulanma ve kaşıntı (konjonktivit), ciltte görülen egzama ve gıdalarla ilişkili alerjidir. Bazı olgularda ayrıca arı ve böcek sokması sonrası veya ilaç alımı sonrası alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.

Alerjik hastalıkların en ağırı ve bazen de hayatı tehdit edecek tipi ise şok (anaflaksi) tablosudur.

x
Haberin tamamı için sayfalar arasında ilerleyin
1 / 6