E-nabız’a nasıl kayıt olunur?

E-nabız, Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan bir hizmettir. Vatandaşların sağlık bilgileri, tanısı konulan hastalıkları, reçeteleri, raporları, hastane ve sağlık kuruluşlarını ziyaret etmelerine dair geçmiş kayıtları, radyolojik görüntüleri de dahil olmak üzere birçok bilginin tutulduğu, sunulduğu ve doktorlarla paylaşıldığı komple bir sistemdir.

E-nabız nedir ve ne işe yarar?

Enabız Sağlık Bakanlığı bünyesinde yayınlanan bir uygulamadır. Uygulama üzerinden sağlık kuruluşlarından alınan sağlık verilerine ulaşabilir ve hangi hastanede veya sağlık kuruluşunda muayene olursanız olun tüm sağlık bilgilerinizi görebilirsiniz. İnternet tarayıcıları veya mobil cihazlar üzerinden erişilebilen enabız ile kişisel sağlık kaydınızı devamlı olarak görebilir ve doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

Uygulama ile teşhis ve tedavi sürecinin kalitesinin ve hızının arttırılması amaçlanıyor. Dilerseniz doktorunuzun bilgilerinizi ne kadar süre görebileceğini de seçebilirsiniz. Bu tür ince ayarları da sunarak sağlık bilginizin kontrolünün sizde olduğunu gösteriyor. Burada size enabız’a nasıl kayıt olacağınıza dair adım adım resimli bir anlatım sunacağız ve işinizi tamamen kolaylaştıracağız.

E-nabız’a kayıt nasıl olunur?

E-nabız sistemine giriş yapmak için iki farklı kimlik doğrulama yönteminden birini kullanabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa aile hekiminizden cep telefonu numaranızla kayıt yaptırarak şifre alabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz varsa, ideal yöntem olarak e-Devlet üzerinden giriş yöntemini kullanabilirsiniz. E-devlet hesabınız varsa rahatlıkla e-nabız’a girebilirsiniz.

E-devlet şifresi olmayanlar için E-nabız’a giriş

E-devlet şifreniz yoksa e-nabız’a kayıt yaptırmak için aile hekiminize başvurmanız gerekiyor. Aile hekiminiz cep telefonu numaranız üzerinden sizi sisteme kayıt ediyor. Ardından size bir SMS şifresi geliyor. SMS şifrenizi kullanarak sisteme T.C. numaranızla beraber giriş yapabilirsiniz.

E-nabız’a E-devlet üzerinden giriş

E-nabız’a E-devlet üzerinden girmek için “E-devlet girişi” yazan yere tıklamanız gerekiyor. Burada, E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet şifresi, E-İmza veya Mobil İmzanızı kullanarak T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

enabiz kayit adim 1

Ardından e-devlet şifrenizle veya diğer e-devlet oturum açma seçeneklerinden biri ile e-devlet üzerinden kullanıcı girişi yapabilirsiniz.

enabiz kayit adim 2

E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra bilgilerinizi oluşturmak için yönlendirildiğiniz bir ekranda kullanım şartlarını görüntüleyebilirsiniz. Hesabınızı oluşturmak için “e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” yazısının yanında bulunan kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.

enabiz kayit adim 3

Tüm bu adımların ardından nihayet e-nabız kayıt sayfasına ulaşmış olacaksınız. Kayıt formunu doldururken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, bilgilerinizin doğruluğudur. Yaşadığınız şehri seçtikten sonra boyunuzu, kilonuzu girip kan grubunuzu doğru şekilde seçtiğinizden emin olun.

Daha sonra kişisel sağlık bilgilerinize kimlerin erişimde bulunmasını istediğinizi seçebilirsiniz. Son olarak erişim bilgilerinizi doldurmanız gerekiyor. E-posta adresi, cep telefonu numaranızı girdikten sonra (cep telefonu numarasına şifre gitmektedir) son olarak E-nabız şifrenizi oluşturup “Kaydol” düğmesine tıklayın.

enabiz kayit adim 4

Ardından cep telefonu numaranıza gelecek olan SMS kodunu girmeniz gerekiyor. Bu işlemi de tamamladıysanız kayıt işleminiz bitmiştir. Sisteme gönül rahatlığı ile girebilirsiniz.

enabiz kayit adim 5

E-nabız şifresi nasıl değiştirilir?

E-nabız şifrenizi unuttuysanız ve değiştirmek istiyorsanız, endişelenmeyin; bu, çok kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. E-nabıza girdikten sonra “Şifremi unuttum” kısmına tıklayarak yeni şifre alabilirsiniz.

sifremi unuttum 1
sifremi unuttum 2

Eğer enabız içinden şifre değiştirmek istiyorsanız, sol menüden profil altındaki “Düzenle” kısmına girerek bu menüden şifre değiştirebilirsiniz.

e-devlet sifre degisikligi

E-nabız giriş

  • E-nabız’a websitesi üzerinden bilgisayarlardan girebilirsiniz. E-nabız’a internet tarayıcı üzerinden girmek için kullanmanız gereken adres: E-nabız websitesi
  • E-nabız’a iOS uygulaması ile iPhone üzerinden girebilirsiniz: E-nabız iOS uygulaması
  • E-nabız’a Android uygulaması ile Android telefonlar üzerinden girebilirsiniz: E-nabız Android uygulaması