Doktor nasıl şikayet edilir, doktor şikayet hattı

Doktorunuz uygunsuz veya profesyonel olmayan bir şekilde davrandıysa, Sağlık Bakanlığı’na şikayet edebilirsiniz. Peki doktor şikayeti nasıl yapılır, hangi adımlar izlenmelidir?

Öncelikle direkt olarak bakanlığa başvurmanıza gerek olmayabilir. Aynı muayenehanedeki başka bir doktorla konuşmayı ve onun fikrini sormayı düşünün. Bazı hastaneler ve özel muayenehaneler, hasta şikayetlerini ele almak ve ele almak için kendi süreçlerine sahiptir.

Bu işe yaramazsa, nasıl şikayette bulunacağınızla ilgili talimatlar için Sağlık Bakanlığı Şikayet Hattına başvurun. Bölgenizdeki birini bulmak için yaşadığınız şehrin İl Sağlık Müdürlüğüne ulaşabilirsiniz.

Ankara ve İstanbul gibi şehirler, durumunuz hakkında size tavsiyede bulunmak için bir tüketici şikayeti yardım hattı sunar. Resmi bir şikayette bulunduğunuzda, sağlık kurulu onu inceler. Kurul bir ihlal tespit ederse, para cezasından doktor ruhsatının iptaline kadar doktor aleyhinde işlem yapabilir.

Halkın Aile Sağlığı Merkezleri ve Sağlık Birimlerinde aldıkları hizmetlerde karşılaştıkları sorunlar veya hizmetlerle ilgili bilgi almaları için SABİM’e (SAĞLIK BAKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ) başvurmaları yeterlidir. Sağlık Hizmetleri ile ilgili her türlü şikayet için Sağlık Bakanlığı”nın (SABİM) ALO 184 adlı hattı arayabilirsiniz. Postayla yapılan başvurular kabul edilmez. İlgili kişi şahsen başvurmak zorundadır.