Hangi böcek ısırık izi ne anlama gelir?

İster suda, ister dağ yolunda veya arka bahçenizde olun, karşılaştığınız vahşi yaşamın kendilerini ve bölgelerini korumanın yolları vardır. Arılar, karıncalar, pireler, sinekler, sivrisinekler, yaban arıları ve araknidler gibi böcekler, yaklaşırsanız ısırabilir veya sokabilir. Onları rahatsız etmezseniz çoğu sizi rahatsız etmez, ancak onlar hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Bir ısırığın ilk teması ağrılı olabilir. Bunu genellikle böceğin ağzı veya iğnesi yoluyla cildinize verilen zehre alerjik bir reaksiyon izler. Çoğu ısırık ve sokma, küçük bir rahatsızlıktan başka bir şeyi tetiklemez, ancak bazı karşılaşmalar ölümcül olabilir, özellikle de böcek zehirine karşı şiddetli alerjiniz varsa.

Önlem almak en iyi ilaçtır, bu nedenle hayvanları veya böcekleri ısırmaktan ve sokmaktan nasıl kaçınılacağını bilmek, güvende kalmanın en iyi yoludur. Tanımanız ve anlamanız gereken hayvanlar büyük ölçüde nerede yaşadığınıza veya nerede ziyaret ettiğinize bağlıdır. Türkiye’nin farklı bölgeleri bu canlıların çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Sezon da önemlidir. Örneğin sivrisinekler, sokan arılar ve eşek arıları yaz aylarında tam güçle dışarı çıkma eğilimindedir.

Bir ısırığın aldığı biçim, ne tür bir böcek ısırdığına bağlıdır. Böcek ısırığına hangi böceğin neden olmuş olabileceğini belirlemek için aşağıdaki fotoğraflara bir göz atın.

Sivrisinek ısırıkları

sivrisinek isirigi

Sivrisinek ısırığı, ısırıldıktan hemen sonra ortaya çıkan küçük, yuvarlak, kabarık bir yumrudur. Yumru kızarır, sertleşir, şişer ve kaşınır. Aynı bölgede birden fazla ısırığınız olabilir.

Ateş karıncası ısırıkları

ates karincasi isirigi

Bu durum acil bir tıbbi durum olarak kabul edilir. Acil bakım gerekebilir. Ateş karıncaları küçük, agresif, kırmızı veya siyah zehirli karıncalar olup acı verici, acı bir ısırıktır. Isırıklar, tepede bir kabarcık oluşturan şişmiş kırmızı noktalar olarak görünür.

Sokmalar yanar, kaşınır ve bir haftaya kadar sürer. Bazı kişilerde tehlikeli, şiddetli alerjik reaksiyona neden olabilirler, bu da şişlik, genel kaşıntı ve nefes almada güçlükle sonuçlanır.

Pire ısırıkları

pire isirigi

Pire ısırıkları genellikle alt bacaklarda ve ayaklarda kümeler halinde bulunur. Kaşıntılı, kırmızı yumrular kırmızı bir hale ile çevrilidir. Semptomlar, ısırıldıktan hemen sonra başlar.

Tahtakurusu ısırıkları

tahta kurusu isirigi

Kaşıntılı döküntü, tahtakurusu ısırığına alerjik bir reaksiyondan kaynaklanır. Küçük döküntülerin kırmızı, şişmiş alanları ve koyu kırmızı merkezleri vardır.

Isırıklar, genellikle vücudun eller, boyun veya ayaklar gibi giysilerle kapatılmayan bölgelerinde bir sıra halinde veya grup halinde görünebilir. Isırık bölgesinde çok kaşıntılı kabarcıklar veya kurdeşen olabilir.

Sinek ısırıkları

sinek isirigi

Ağrılı, kaşıntılı döküntüler, sinek ısırığının bulunduğu yerdeki iltihaplanma reaksiyonundan kaynaklanır.

Genellikle zararsız olsalar da, ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilir veya böcek kaynaklı hastalıkların yayılmasına neden olabilirler. Endemik ülkelere seyahat ederken uzun kollu gömlek ve pantolon giyerek ve böcek ilacı kullanarak önlem alın.

Bitler

bitler

Baş biti, kasık biti (“yengeç”) ve vücut biti, insanları etkileyen farklı parazit bit türleridir. Kanla beslenirler ve ısırıkları yerinde kaşıntılı bir bağışıklık reaksiyonuna neden olurlar.

Yetişkin bitler, küçük bir susam tohumu büyüklüğündeki gri/ten rengi altı ayaklı böceklerdir. Sirkeler (yumurtalar) ve nimfler (bebek bitleri) yalnızca kepek gibi görünebilen çok küçük lekeler olarak görülebilir.

Kene ısırığı

kene isirigi

Isırıklar, ısırık bölgesinde ağrıya veya şişmeye neden olabilir. Ayrıca kızarıklığa, yanma hissine, kabarcıklara veya nefes almada zorluğa neden olabilirler. Kene genellikle uzun süre cilde yapışık kalır. Isırıklar nadiren gruplar halinde görünür.

Uyuz

uyuz

Belirtilerin ortaya çıkması 4 ila 6 hafta sürebilir. Aşırı kaşıntılı kızarıklık sivilceli, küçük kabarcıklardan veya pullu olabilir. Kabarık, beyaz veya ten rengi çizgilere neden olabilirler..

Örümcek ısırıkları

orumcek isirigi

Bu durum acil bir tıbbi durum olarak kabul edilir. Acil bakım gerekebilir. Çoğu örümcek insanlar için bir tehdit oluşturmaz ve ısırıkları zararsızdır veya arı sokması gibi hafif derecede rahatsız edicidir.

Tehlikeli örümcekler arasında kahverengi münzevi, kara dul, huni ağ örümceği (Avustralya) ve gezgin örümcek (Güney Amerika) bulunur.

Isırık bölgesinde tek bir kabarık papül, püstül veya kabarıklık ve ardından kızarıklık ve hassasiyet görülebilir. Isırık, iki küçük delik işareti olarak görünecektir. Örümcek ısırığına karşı şiddetli alerjik reaksiyonlar tıbbi müdahale gerektirebilir.

Kara dul örümceği

karadul isirigi

Bu durum acil bir tıbbi durum olarak kabul edilir. Acil bakım gerekebilir. Bu örümcek tombul, siyah ve parlaktır ve karnında kum saati şeklinde kırmızı bir işaret vardır. Agresif değildir ve yalnızca ezilirse ısırır.

Isırıklar kollarda, bacaklarda, karın ve sırtta kas ağrısı ve spazmlara neden olur. Titreme, terleme, halsizlik, titreme, bulantı, kusma ve baş ağrısı diğer semptomlardır. Isırık alanı kırmızıdır ve merkezi beyazdır.

Berduş örümcek

berdus orumcek

Bu yaygın ev örümceğidir. Zehiri, insanlar için zehirli sayılmaz. Isırıklar genellikle zararsızdır ve yalnızca küçük ağrı, şişme ve bazen kas seğirmelerine neden olur.

Hassas bir merkezi nodül ile tek bir kırmızı alan belirir. Isırık bölgesinde kaşıntı, yanma veya batma meydana gelebilir.

Kurt örümcek

kurt orumcegi

Bu büyük (6 cm uzunluğa kadar) bulanık, gri/kahverengi örümcek, dünyanın birçok yerine özgüdür. Agresif değildir, tehdit altında hissederse ısırır. 7 ila 10 gün içinde iyileşen hassas, kaşıntılı kırmızı bir yumru belirir.

At sineği

at sinegi

Bu büyük (2.5 cm uzunluğunda) kan emici sinekler en çok gündüz saatlerinde aktiftir. Bir at sineği ısırdığında ani, keskin bir yanma hissi oluşur. Isırık yerinde kaşıntı, kızarıklık, şişlik ve morarma da olabilir.

Arılar

ari sokmasi

Sokma yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik veya kaşıntı oluşur. İğnenin deriyi deldiği yerde beyaz bir nokta belirir. Bombus arılarının ve marangoz arılarının aksine, bal arıları deride kalabilen dikenli iğneleri nedeniyle yalnızca bir kez sokabilirler.

Sarı ceketler

sari ceket sokmasi

Bu ince eşekarısı siyah-sarı şeritlere ve uzun koyu kanatlara sahiptir. Agresif, sarı bir ceket birçok kez acı verebilir. Sokulan bölgenin yakınında şişlik, hassasiyet, kaşıntı veya kızarıklık oluşabilir.

Eşek Arıları

esek arisi sokmasi

İğne yerinde keskin ağrı, kızarıklık, şişlik ve kaşıntı veya yanma meydana gelir. Sokma bölgesinin çevresinde kabarık bir şerit belirir. Yaban arıları agresif olabilir ve birçok kez sokabilir.

Akrepler

akrep

Bunlar, büyük kıskaçları olan sekiz bacaklı örümceklerdir ve sırtları üzerinde öne doğru bir kavisle taşınan uzun, parçalı, iğne uçlu kuyruklardır.

Değişken seviyelerde toksisiteye sahip birçok tür dünyanın her yerinde bulunabilir. Sokma çevresinde yoğun ağrı, karıncalanma, uyuşma ve şişlik oluşur.

Nadir görülen semptomlar arasında nefes alma güçlükleri, kas seğirmesi, salya akması, terleme, bulantı, kusma, artmış kalp hızı, huzursuzluk, heyecanlanma ve teselli edilemez ağlama sayılabilir. Bebek ve çocuklarda yetişkinlere göre şiddetli semptomlar daha olasıdır.

Isıran böcekler, örümcekler ve diğer böcekler

Birçok böcek ısırır, ancak sadece birkaçı kasıtlı olarak bunu yapar. Isırıkların çoğu nispeten zararsızdır ve geride sadece kaşıntılı bir cilt lekesi bırakır. Ancak bazı ısırıklar hastalık taşıyabilir. Örneğin geyik keneleri tipik olarak Lyme hastalığı taşır.

Kasıtlı ısırıklar şunları içerir: keneler, chigger akarları, uyuz akarları, tahta kurusu, pire, saç biti, kasık biti, At sineği, Kara sinekler, sivrisinekler.

Isırıklara ve sokmalara vücudun tepkisi ne olur?

Bir böceğin ısırığından veya sokmasından vücudunuza enjekte edilen zehir, bağışıklık sisteminizin tepki vermesine neden olacaktır. Çoğu zaman, vücudunuzun ani tepkisi, ısırık veya sokma yerinde kızarıklık ve şişliği içerir.

Küçük gecikmiş reaksiyonlar kaşıntı ve acıyı içerir. Bir böceğin zehirine karşı çok duyarlıysanız, ısırıklar ve sokmalar, anafilaktik şok adı verilen potansiyel olarak ölümcül bir duruma neden olabilir. Bu, boğazın kasılmasına ve nefes almayı zorlaştırmasına veya düşük tansiyona neden olabilir. Bazı ısırıklar ve sokmalar, zehir bulaşıcı ajanlar içerdiğinde hastalıklara neden olabilir.

Kim ısırık ve sokma riski altındadır?

Bir böcek tarafından herkes ısırılabilir veya sokulabilir ve ısırmalar ve sokmalar çok yaygındır. Özellikle kırsal veya ormanlık yerlerde, dışarıda çok zaman geçirirseniz daha büyük risk altındasınız.

Çocuklar ve yaşlı yetişkinler ısırıklara ve sokmalara karşı daha şiddetli tepkiler gösterebilir.

Isırmaları ve sokmaları önlemek için ipuçları

Agresif böcek içeren yuvaların veya kovanların yakınındayken dikkatli olun. Bir yuvayı veya kovanı çıkarmak için uygun güvenlik ekipmanına sahip profesyonelleri işe alın.

Dışarıda vakit geçirirken, aşağıdaki gibi önleyici tedbirler alın: tam koruma sağlayan şapka ve kıyafet giymek, nötr renkler giymek ve çiçek desenlerinden kaçınmak, parfüm ve kokulu losyondan kaçınmak, yiyecek ve içecekleri kapalı tutmak, citronella mumları veya böcek kovucu kullanarak.