İstanbul’un deprem konusunda riski düşük güvenli ilçeleri hangisi?

İstanbul’da beklenen büyük deprem gündemdeki yerini koruyor. Yüzbinlerce depreme dayanıksız bina ve o binalarda yaşayan insanların deprem korkusu da her geçen gün artıyor.

2023’te Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli meydana gelen 7,8 ve 7,5 büyüklüğündeki depremler, 2020 yılında Silivri’deki 5.8 ve Elazığ’daki 6.8 büyüklüğündeki depremler, vatandaşlara deprem gerçeğini yeniden hatırlattı.

Ancak depreme hazırlık konusunda hiçbir çözüm bulunamıyor. Maddi yetersizlik içindeki vatandaşlar yeni evlere taşınamıyor. Deprem ise gündemde yer edinmeye devam ediyor, deprem adeta geliyorum diyor ancak yeni bir gündem konusu çıkınca ikinci plana atılıyor.

Deprem uzmanlarına göre İstanbul’da 7.2 ila 7.5 büyüklüğü arasında bir deprem meydana gelebilir. Peki İstanbul’daki hangi ilçeler ne kadar güvenli, hangi ilçeler fay hattı üzerinde ve hangi ilçeler zemin bakımından güvenli? İstanbul’da deprem fay hattına en yakın ilçeler hangileri?

İstanbul’da fay hattına en yakın ilçeler

Depremin Silivri açıklarında ya da Adalar’ın güneyinde Yalova açıklarında olması bekleniyor. Deprem fay hattı risk haritasına göre İstanbul’da fay hatlarına yakınlığa göre birinci derece riskli ilçeler, Avrupa yakasında Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Beylikdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bahçelievler ve Fatih olarak öne çıkıyor.

Deprem fay hattı risk haritasına göre İstanbul’da fay hatlarına yakınlığa göre birinci derece riskli ilçeler, Anadolu yakasında ise Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla ve Adalar olarak öne çıkıyor.

İstanbul’da depremi en çok hissedecek ilçeler

Deprem bilginlerinin verdiği bilgilere göre; İstanbul’da yapıların yapılma yılı bakımından en yaşlı ilçe olarak Beyoğlu’ndan sonra ikinci sırada gelen Fatih (Tarihi Yarımada) depremden en fazla etkiyi görecek ilçe olarak öne çıkıyor.

Fatih’in yanı sıra Zeytinburnu, Bakırköy, Florya, Küçükçekmece’nin Menekşe-Kanarya ve Cumhuriyet Mahallesi, Avcılar, Beylikdüzü’ne bağlı Gürpınar’ın Pekmez ve Pınarkent mahalleleri, Kartal’ın Orhantepe, Cevizli ve Atalar Mahalleleri, Büyükçekmece’nin Devebağırtan bölgesi, Kumburgaz ile Silivri’nin yanı sıra Tekirdağ ve Marmara Ereğlisi de olası depremden ciddi şekilde etkilenecek.

İstanbul’da orta derecede deprem riski taşıyan semtler

Beşiktaş, Ortaköy Dereboyu, İstinye çukuru, Tarabya çukuru, Üsküdar çukuru, Beylerbeyi çukuru, Küçüksu çukuru, Paşabahçe-Beykoz çukuru, Çayırbaşı çukuru, Karaköy, Tophane, Salıpazarı, Ortaköy (dolgu olan kesimleri), Eyüp, Alibeyköy, Sütlüce, Balat, Kasımpaşa ve Güngören’in sahil kesimi, Kadıköy (Kurbağalıdere), Moda (denize bakan kısmı) olarak öne çıkıyor.

Küçükyalı, Kartal (Rahmanlar bölümü), Tuzla (dere kısmı), Dilovası, Eminönü (Cankurtaran, Şehzadebaşı, Fatih, Çarşamba, Edirnekapı’nın güneyinde kalan kısım), Topkapı, Bakırköy, Bahçelievler, Merter, Şirinevler (bir kısmı), Halkalı, Nakkaşdere, Esenkent, Ömerli, Büyükçekmece, Tepecik (Tepecik, Akören ve Pomak’ın güney kısmı), Selimpaşa, Silivri, Çanta, Gümüşyaka, Kavaklı, Yakuplu, Esenyurt, Avcılar, Ambarlı, Firuzköy, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Ataköy ve Zeytinburnu dikkat çekiyor.

İstanbul’da yüksek deprem riski taşıyan semtler

Zeytinburnu Ayamama Deresi, Ataköy’ün bulunduğu kesimler, Florya (batısındaki heyelan alanları) Küçükçekmece kıyıları, Küçükçekmece Gölü’nün doğusundaki Nakkaşdere alüvyonları, Azaplı yöresi (Altınşehir’in alçak kesimleri), Ispartakule (Alibey Yarımadası’nın batı kısımları), Kanarya (Firuzköy kıyıları), Esenkent, Avcılar (Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi’ne bakan kıyıları), Ambarlı ve Haramidere.