İstanbul deprem toplanma alanları haritası

İstanbul’da yer alan tüm deprem toplanma yerleri, bir harita üzerinde gösteriliyor. İstanbul deprem toplanma alanlarını harita üzerinden görmek için yapmanız gerekenleri burada öğrenebilirsiniz.

Deprem toplanma alanları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Şehir Haritası üzerinde işaretlendi. İstanbul’daki toplanma yerlerini haritadan bakarak öğrenmek için izlemeniz gereken yolu sizinle paylaşıyoruz. Bu rehberi takip ederek İstanbul’da yaşadığınız ilçedeki deprem toplanma yerlerini kolayca öğrenebilirsiniz.

İstanbul deprem toplanma alanları haritası

Beklenen Marmara Depremi öncesi İstanbul’daki deprem toplanma alanları belli oldu. Vatandaşların evlerine en yakın toplanma alanını öğrenmek için yapmaları gereken tek şey, İBB’nin Şehir Haritası üzerinde deprem toplanma alanları katmanını takip etmeleridir.

Aşağıdaki rehberde resimli olarak bunu nasıl yapacağınızı anlatıyoruz. İstanbul’un 39 ilçesi için İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı tarafından yapılan çalışma ile Toplanma ve Geçici Barınma Alanları belirlendi.

1. Şehir Haritası sayfasını açın: İBB’nin Şehir Haritaları portalına https://sehirharitasi.ibb.gov.tr/ adresinden girin.

2. Haritayı bulunduğunuz yere göre hizalayın: Sağ alttaki “Lokasyon” düğmesine dokunursanız veya tıklarsanız, bulunduğunuz yere göre haritayı hizalayacaktır.

deprem toplanma alanları haritası 1

3. Deprem toplanma alanlarını haritada gösterin: Ardından sol üst kısımdaki menü çubuğu üzerindeki “Katmanlar” seçeneğini açın. Aşağıya doğru açılan katmanlar arasından “Deprem Toplanma Alanları” katmanını aktif edin. Böylece harita üzerinde tüm deprem toplanma alanları işaretlenecektir.

deprem toplanma alanları haritası 2

4. Son olarak bakmak istediğiniz noktaya yakınlaşarak deprem toplanma alanlarını görebilirsiniz. Böylece evinize, iş yerinize veya çocuğunuzun okuluna en yakın deprem toplanma noktasını öğrenmiş olursunuz.

deprem toplanma alanları haritası 3