Mekanik klavye nedir, ne işe yarar?

Piyasada çok sayıda klavye seçeneği var. Kauçuktan çiklet stiline, kapasitif dokunuşa kadar değişir. Herkes ve her durum için bir tür var. Ancak, gerçek PC oyuncuları için sadece bir seçenek var.

Membran (Normal) Klavye Nedir

Bir membran klavyenin her tuş başlığının altına direnç sağlayan ve basıldıktan sonra tuşları yerine iten kauçuk bir kubbe yerleştirilir. Bu, klavye yapmanın inanılmaz derecede uygun maliyetli bir yoludur. Plastik tuş başlıkları ve kauçuk membran üretimi çok basittir. Bu yöntemi hala günümüzde kullanımda görüyoruz.

Membran-klavye-nedir

Günlük kullanımda bu klavyelerle yazmak iyidir, ancak oyun söz konusu olduğunda, teknolojinin sınırlarını görüyoruz. Kauçuk membran maksimum performans için tasarlanmamıştır. Çoğu kullanıcı, Word belgesine veya Excel dosyasına saniyelik veri girişleri yapmaz.

Karmaşık anahtar kalıpları gerçekleştirirken, bir dövüş oyununda yapabileceğiniz gibi, tipik bir membran sizi biraz yavaşlatabilir. Anahtarların yavaş yanıt verdiğini veya geri döndüğünü fark edebilirsiniz. Aynı anda çok fazla tuşa basıldığında, cevapsız tuş vuruşlarının veya girişlerin kaydedilmediğini de fark edebilirsiniz. Membran tuşlar tipik olarak anahtara doğrudan ortasından basmanızı gerektirir. Tuşun kenarında bir tuşa basarsanız, kayıt olmayabilir. Tüm bu sorunlar oyun oynarken düşük performansa neden olabilir.

Mekanik Klavye nedir?

Mekanik klavyeler, daha eski bir daktilo ve orijinal klavyelere benzer şekilde, mekanik klavyeler tüm membran stilini çıkarır ve tamamen mekanik bir sisteme geçer. Bir membran yerine, tipik olarak daha uzun kalıplanmış bir mahfazada bulunan yay yüklü bir anahtar görürsünüz.

Bir yay ve daha sert bir yapı kullanmak, çok daha tanımlanmış bir tuş vuruşuyla sonuçlanır. Membran stili tuşların çılgınlığı ve yanlışlığı artık mevcut değil. Mekanik tuşlar, basıldıkları yerden bağımsız olarak genellikle güçlü bir kayıt yapar.

Mekanik tuşlar ayrıca basıldıklarında tatmin edici bir tıklama sesi çıkarır (tuş türüne bağlıdır), işlem hakkında sesli bir onay verir. Büyük tuş yükseltmelerine ek olarak, mekanik anahtarlara sahip klavyelerde genellikle genel oyun deneyimini geliştirmek için tasarlanmış özellikler bulunur.

Genel Mekanik Klavye Özellikleri

  • RGB Arka Aydınlatma
  • Programlanabilir Makro Düğmeleri
  • Anti Gölgelenme
  • N-Tuşuyla Çevirmek
  • Özelleştirilebilir Anahtar Türleri

Mekanik klavyelerin tek dezavantajı gürültüdür. Bu klavyeler tipik olarak membran muadillerinden önemli ölçüde daha yüksektir, ancak en üst düzeyde oynamak istiyorsanız mekanik bir klavye şarttır.