Kartal’da kaç bina var?

Kartal’da kaç bina olduğu ortaya çıktı. Kartal’da mevcut binaların sayısı, kat yüksekliklerine göre dağılımı ve ne tür yapılar olduğuna dair detaylar belli oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Kartal’daki binaların katları ile ilgili hazırlanan rapora göre, Kartal’daki binaların kat durumunu incelendi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Kartal’da bina envanteri çıkarılarak binaların kat miktarları incelendi.

Bina envanteri, hâlihazırda var olan ve aktif olarak kullanılan kalıcı tüm yapıları içerecek biçimde ele alındı. Yapılan araştırmaya göre, Kartal’da 9-19 kat arası bin 475 adet bina, 5-8 katlı 11 bin 255 bina, 1-4 katlı ise 17 bin 251 bina olduğu ortaya çıktı.

kartalda-ortalama-bina-kat-yukseklikleri

Araştırmaya göre, binaların yapım yılları da dikkate alındığında, 6 bin 279 binanın 2000 yılı sonrasında yapıldığı ortaya çıktı. 1980 öncesi yapılan bina sayısı 9 bin 211, 1980-2000 yılları arasında yapılan bina sayısı ise 14 bin 491 olarak çıktı.

kartaldaki-binalar

İBB bünyesinde kullanılmakta olan bina verisinin öznitelik tablosunda her bir bina için İlçe Adı, Mahalle Adı, Yapım Yılı, Kat Sayısı Yapı Türü gibi bilgiler yer alıyor. Aşağıdaki tablolarda bina yaşları ve ilçe genelinde kat miktarı yer aldı.

kartalda-binalarin-turu

Kartal’da ne kadar gökdelen olduğu belli oldu. Kartal’da gökdelen sayısı açıklandı. Kartal ilçesinde bulunan toplam gökdelenlerin adet olarak sayısı ve mahallelere göre dağılımları belli oldu.

kat-sayisi-bina-dagilimi

Öte yandan, araştırmanın 2019 yılında yapıldığını ve aradan geçen zamana göre yeterince güncel veriler içermediğini belirtmekte fayda var.