Pendik’te ortalama ev kiraları 2024

Pendik’te ev kiraları yükselmeye devam ediyor. Pendik’te ortalama ev kirası, son yılların en yüksek mertebelerine ulaştı. Pendik’te ortalama ev kiralarını merak edenler için Pendik’teki ortalama ev kiralarını araştırdık ve burada Pendik’teki kiralar hakkında güncel bilgileri derledik.

Pendik’in her mahallesinde, konuma ve bina özelliklerine bağlı olarak farklı kira beklentisi var. Pendik’teki tüm mahallelerde kiralar farklı seviyelerde değişiyor. Burada mahalle bazlı olmasa da ilçe genelindeki ev kiralarını; en düşük kira, en yüksek kira ve ortalama kira olarak ele alacağız.

Pendikli ev sahipleri, dövizdeki artış, motorin fiyatlarının artması, faizlerin artması, Ukrayna savaşı, enflasyon, asgari ücretteki artış, ekonomik kriz gibi nedenleri bahane ederek kira fiyatlarına büyük zamlar yapıyor. Ancak son zamanlarda ev kiraları o kadar yüksek seviyelere ulaştı ki, vatandaşların karşılaması daha da zor hale geliyor.

Pendik’te ortalama ev kirası

Pendik’te metrekare bazında ortalama kira ücreti 1 metrekare için 155 TL oldu. Böylece Pendik’te 100 metrekare büyüklüğünde standart bir dairenin ortalama kira değeri 15.500 TL‘ye çıktı.

Diğer yandan, Pendik’te en düşük kira 12.750 TL olurken, en yüksek kira ise 20.000 TL oldu. Bu fiyatlar, 100 metrekare standart bir daire içindir. Lüks sitelerde, Arapların satın aldığı türden rezidanslarda ise fiyatlar 50 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.

Piyasaya göre kira ücreti algıları:

  • 9 bin TL altı: bedava
  • 9-12 bin TL arası: ucuz
  • 12-14 bin TL arası: idare eder
  • 14-16 bin TL arası: ortalama fiyatlar
  • 16 bin TL üstü: pahalı