Netflix’teki gay ve lezbiyen dizileri

Netflix’te izleyebileceğiniz çok sayıda gay ve lezbiyen filmi ve dizisi vardır. Ancak iyi bir lezbiyen filmi bulmak, samanlıkta meşhur bir iğne aramak gibidir. Bu günlerde ana akım televizyonda iki kadının öpüştüğünü görme ihtimaliniz yoktur, ancak Netflix’te çok sayıda lezbiyen ve gay dizisi mevcut.

LGBTQ + karakterlerinin yardımcı oyuncu rolünde olduğu zamanları hatırlıyor musunuz? Komedi etkisi için tekrarlayan bir kapasiteyle ortaya çıkan basmakalıp beyaz eşcinsel karakterler. Ya da ana karakter olsalardı, cinsellikleri küçümsenecek ve yakınlık sahneleri olmayacaktı. Evet, o günleri gerçekten özlemiyoruz. Elbette bu karakterlerden bazılarına kötü bakılamaz, çünkü bunların çoğu bugün gördüğümüz queer temsilinin yolunu açtı.

Son yıllarda, dizi ve filmlerde LGBTQ+ topluluğunun temsili hiç bu kadar iyi olmamıştı. Aslında, ekranlarımızdaki queer karakterlerin sayısının 100’ün üzerinde artarak yeni bir rekora ulaştığını görüyoruz. Netflix’in bu konuda sahip olduğu rolü inkar etmek imkansız. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, yayın hizmeti, ister Orange is the New Black, Dear White People veya Hollywood gibi orijinaller, American Horror Story, Pose veya benzeri ağ klasikleri olsun, içerik için en kapsayıcı kaynaklardan biri olarak ün kazandı.

Young Royals

Young Royals

Young Royals, Wilhelm rolünde Edvin Ryding, Simon rolünde Omar Rudberg ve August rolünde Malte Gårdinger’ın oynadığı bir drama-romantizm dizisidir. Young Royals, seçkin yatılı okul Hillerska’da geçen, İsveç yapımı dizidir. Dizide İsveç Prensi Wilhelm’ın Omar ile tomurcuklanan romantizmi ve onunla birlikte gelen drama etrafında dönüyor.

Hearthstopper

Hearthstopper

Heartstopper, iki genç arasındaki ilişkiyi ele alan romantik bir hikayeye ev sahipliği yapıyor. Dizi boyunca Charlie’nin önceki ilişkisiyle ilgili olaylardan, Nick’in arkadaşlarının homofobik tavırlarına kadar, dramatik ayrıntılar yer alıyor. Heartstopper’da ana konu ise Charlie ile Nick’in aşkı keşfetmesi.

Below Her Mouth

Below Her Mouth

Cinselliğini sorgulayan bir kadın, güzel ve deneyimli bir lezbiyenle karşılaştığında, sonuç oldukça tahmin edilebilir. Erika Linder ve Natalie Krill’in tutkulu performansları, en seksi sahnelerden bazılarını yaratıyor ve cesur yön, iki kadın arasındaki ilişkiyi sadakatle tasvir ediyor.

Atypical

atypical

Otizm spektrum bozukluğu olan 18 yaşındaki Sam Gardner’ın (Keir Gilchrist) hayatına odaklanan Atypical, çığır açan baş karakteriyle üç sezonluk çalışması boyunca övgüler aldı. En son sezon ayrıca, ilişkileri sonunda arkadaşlığı aşan Casey (Brigette Lundy-Paine) ve Izzie (Fivel Stewart) ile şu anda en çok sevk edilen çiftlerden birini tanıttı.

AJ and the Queen

aj-and-the-queen

Burada, Drag Race HERstory’den Bianca Del Rio, Latrice Royale, Katya, Jinks Monsoon ve Monique Heart gibi en efsanevi yarışmacılardan bazılarının katıldığı muhteşem bir müzikal şarkı söyler. Emmy ödüllü oyuncu, en çok ikonik HBO komedisi Sex and the City’nin yönetmenliği, yazımı ve yapımcılığını üstlenen Michael Patrick King’in yanı sıra Lisa Kudrow’un övülen hiciv draması The Comeback ile birlikte yazdı ve yapımcılığını üstlendi. Ne yazık ki, dizi sadece bir sezon sonra iptal edildi.

Loving Annabelle

Loving Annabelle

Sapphic öğrenci/öğretmen bazı kıvrımlara sahip. Zeki ama asi bir kız olan Annabelle Tillman, son iki okulundan atıldıktan sonra elit Katolik yatılı okuluna gelir. Lezbiyen olmakla ilgili sorunları yoktur, ancak Diane Gaidry’nin canlandırdığı öğretmeni Simone Bradley’ye aşık olunca sorun başlamaya başlar. Simone acımasız arayışlarına direnmeye çalışır, ancak Annabelle, hayır’ı yanıt olarak kabul etmez.

Pariah

Pariah

Genç Alike’nin (Adepero Oduye) keşfettiği gibi, hayatınızı Brooklyn’de kasap bir lezbiyen olarak yaşamaya çalışmak kolay bir iş değildir. Pariah, kendisinin ve cinsel eğiliminin arkadaşları ve ailesine nasıl uyduğunu anlamaya çalışan bir gencin anlattığı dramatik bir yaşlanma hikayesidir. Onun yaşam tarzını her zaman desteklemeyen insanlarla bu ilişkilerde gezinmek genellikle tatsız bir duruma yol açar. O çaresizce okulu, ailesini ve arkadaşlarını hile yapmaya çalışıyor ve her zaman başarılı olamıyor.

Bonding

bonding

Yaratıcı Rightor Doyle’un deneyimine gevşek bir şekilde dayanan Bonding, liseden en iyi eşcinsel arkadaşı Peter’ı (Brendan Scannell) asistanı olarak görevlendiren psikiyatri öğrencisi dominatrix Tiff’i (Zoe Levin) takip ediyor. Dizi boyunca Peter, cinselliği ve sadomazoşizme yönelik yeni keşfi ile yüzleşirken Tiff, kariyerini müşterileriyle dengelemeye çalışır. İkinci sezonun bu yıl başlaması bekleniyor.

Eastsiders

Eastsiders

Silver Lake, Los Angeles’ta geçen Eastsiders, sadakatsizlikleri ve madde bağımlılıklarıyla yüzleşmek için mücadele eden Thom (Van Hansis) ve Cal (Kit Williamson) çiftini takip ediyor. Dizide ayrıca efsanevi RuPaul’un Drag Race yıldızı Willam, Stephen Guarino’nun Quincy karakterine aşık olan bir drag queen ve kapı hanımı olan Douglas / Gomorrah Ray rolünde. Hustlers ve Crazy Rich Asyalı aktris Constance Wu, Cal’ın en iyi arkadaşı Kathy olarak rol alıyor. Dizi, Willam için Dijital Gündüz Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Daytime Emmy Ödülü adaylığı da dahil olmak üzere çok sayıda övgü aldı; ilk kez bir drag queen bir oyunculuk kategorisinde Emmy’ye aday gösterildi.

The Firefly

The Firefly

Kardeşini trajik bir şekilde kaybettikten sonra Lucia, nişanlısı Mariana’da teselli bulur. İki kadın birbirini tanımaz, ancak bir kayıptan duyulan ortak keder, kaçınılmaz olana ve onlar birbirlerine aşık olana kadar onları bir araya getirir. Lucia, ya kocasına dönmeyi ya da Mariana’da kalmayı seçmelidir.

Elite

elite dizisi

İspanyol gençlik draması Elite, önceki okulları yıkıldıktan sonra elit bir yatılı okula gönderilen üç işçi sınıfı arkadaşı Samuel (Itzan Escamilla), Nadia (Mina El Hammani) ve Christian’ı (Miguel Herrán) konu alıyor. Omar (Omar Ayuso) ve Ander’in (Arón Piper) ilişkisi ilk çıkışından bu yana internette olumlu tepkiler aldı ve hatta kendi sevimli çifti Omander adlarını bile aldı. 2018’de Netflix, aşklarını kınayan, yüzlerce gökkuşağı emojisi ve geri dönüşü yayınlayan homofobik izleyicilere en iyi yanıtı verdi. Netflix, diziyi dördüncü ve beşinci sezon için yeniledi.

How to Get Away with Murder

how to get away with murder

Akademi Ödüllü Viola Davis, biri bilgisayar programcısı Oliver Hampton (Conrad) ile ilişki kuran playboy Connor Walsh (Jack Falahee) olmak üzere beş öğrencisiyle bir cinayet planına karışan bir hukuk profesörü olan Annalise Keating’i canlandırıyor. Dizinin ana çifti ve hikayelerinden biri oldukça ağır bir konu etrafında dönüyor, bu ana akım bir şovda sıklıkla ele alınmayan bir konu. Dizi, geçtiğimiz yıl altıncı sezonuyla sona erdi.

I Am Not Okay With This

i-am-not-okay-with-this

Charles Forsman’ın aynı adlı grafik romanından uyarlanan I Am Not Okay With This, cinselliği ve yeni keşfedilen süper güçleriyle hesaplaşmaya çalışan BT yıldızı Sophia Lillis’in canlandırdığı Sydney adlı bir gence odaklanıyor. Yedi 20-30 dakikalık bölümden oluşur ve bütün bir öğleden sonra izlenebilir.

Crashing

crashing

Phoebe Waller-Bridge’in (Killing Eve, Fleabag) yazdığı, yarattığı ve oynadığı bu kısa ömürlü İngiliz draması, düşük kira karşılığında kullanılmayan bir hastanede mülk koruyucusu olarak birlikte yaşayan 20’li yaşlarında altı kişinin hayatını konu alıyor. Dizi, grubun seks takıntılı vahşi karakteri Sam (Jonathan Bailey) ile diyabetle mücadele eden sessiz ve tuhaf adam Fred (Amit Shah) arasında harika bir eşcinsel romantizmi yaşatıyor.

Daybreak

Daybreak

Daybreak, Brian Ralph’ın aynı adlı ünlü grafik romanına ve yeterince pop kültürüne dayanan, Mad Max, Zombieland ve Ferris Bueller’s Day Off’un (hatta Matthew Broderick’i yamyam bir başöğretmen olarak oynuyor) mükemmel bir karışımıdır. Dizi, Kaliforniya’nın Glendale şehrinde kayıp kız arkadaşını arayan liseli Josh Wheeler’a (Colin Ford) odaklanıyor. Birçok büyük franchise gibi, dünyayı gerçekten pop yapan yardımcı oyuncular vardır, kılıç kullanan bir kahraman olan Wesley Fists (Austin Crute) de onlardan biri; ama Wesley’i gerçekten harika yapan şey onun gey olmasıdır. Queer olmanın zayıf veya kurban olmak anlamına geldiği şeklindeki eski klişelere meydan okuyor. Olumlu eleştiriler almasına rağmen dizi sadece bir sezon sonra iptal edildi.

The Haunting of Bly Manor

Bly-Manor

Eleştirmenlerce beğenilen korku dizisi The Haunting of Hill House’un devamı niteliğindeki Bly Manor, ürkütücü bir kır evinde iki çocuğa bakmak için tutulan genç bir au-pair olan Dani’nin (Victoria Pedretti) hikayesini anlatıyor. Vardığında, binayı rahatsız etmeye devam eden düşmanca görüntüler görmeye başlar. Tüyler ürpertici derecede ürkütücü selefinin aksine, Bly Manor, özü olarak bir aşk hikayesiydi. Dani ve Jamie (Amelia Eve) arasındaki ilişki, dizinin LGBTQ+ kadınlarını canlandırıcı temsilini alkışlayan eleştirmenlerin övgüsüyle karşılandı. Sheryl Crow’un I Shall Believe’i bir daha asla aynı şekilde dinlemeyeceksiniz.

Shadowhunters

shadowhunters

Roman serisinin 2013 yapımı The Mortal Instruments: City of Bones filminin ardından ikinci uyarlaması olan dizi, 18. doğum gününde uzun bir Shadowhunters, iblisleri avlayan melezler olan insan-melek soyundan geldiğini öğrenen Clary Fray’i (Katherine McNamara) izliyor. Dizi karışık eleştiriler alırken, Alec (Matthew Daddario) ve Magnus (Harry Shum Jr.) arasındaki ilişki, Tumblr’da binlerce hayran kurgusu yaratarak son hafızalarda en çok savunulan TV ilişkilerinden biri haline geldi. Dizi, yayındaki en doğal ve gerçekçi LGBTQ+ aşklarından biri olarak tanımlanan çiftin milyonlarca hayranın kalbini kırarak 2018’de iptal edildi.

American Horror Story

denis-o-hare-american-horror-story

Ryan Murphy’nin korku antolojisi serisi, yedi yıl önceki prömiyerinden bu yana, Jessica Lange, Sarah Paulson, Evan Peters, Kathy Bates, Frances Conroy ve Angela Bassett’in performansları için özel övgü ile evrensel beğeni topladı. Her sezon, bir iltica, perili ev, cadılar meclisi, bir kült ve yaklaşan kıyamet gibi farklı bir korku alt bölümüne odaklanıyor. Seride çok sayıda LGBTQ+ karakteri var, en önemlisi Paulson’un iki baş karakteri Lana Winters ve Ally Mayfair-Richards. Dizi üç sezon daha yenilendi, yani Amerikan Korku Hikayesi en az 2023 yılına kadar ekranlarımızda olacak.

Brooklyn Nine-Nine

brooklyn-nine-nine

Polis komedisi Brooklyn Nine-Nine, Brooklyn’deki New York Şehri Polis Departmanının kurgusal 99. Bölgesi’ndeki bir dedektif ekibini konu alıyor. Dizi, özellikle LGBTQ+ karakterleri Rosa Diaz (Stephanie Beatriz) ve Kaptan Raymond Holt (Andre Braugher) canlandırması için son derece olumlu eleştiriler aldı ve GLAAD Media Award for Outstanding Comedy Series’i kazandı. Sekizinci sezon 2021’de başlayacak.

Chilling Adventures of Sabrina

sabrina

Netflix’in genç Cadı Sabrina’nın cesurca yeniden başlatılması, ölümlü hayatıyla doğaüstü yeteneklerini dengelemek zorunda kalan baş döndürücü bir karakter olarak Mad Men’den Kiernan Shipka’yı canlandırıyor. Dizi boyunca panseksüel büyücü Ambrose Spellman (Chance Perdomo) ile Luke Chalfont (Darren Mann) arasındaki ilişki, trans olarak ortaya çıkan Susie Putnam (Lachlan Watson) ve tabii ki bu ateşli seks sahnesi gibi epeyce tuhaf anlar var. Ne yazık ki dizi sadece dört sezon (veya “bölümler”, her neyse) sonra iptal edildi.

Dear White People

dear-white-people

Sevgili Beyazlar, aynı adlı 2014 filmine dayanan bir Ivy League kurumu olan Winchester Üniversitesi’ndeki birkaç Siyah üniversite öğrencisinin hikayesini anlatıyor ve genellikle modern Amerikan ırk ilişkilerini çevreleyen konulara değiniyor. DeRon Horton’un karakteri Lionel Higgins, cinselliğiyle yüzleşiyor ve sıklıkla queer toplulukta Siyah bir adam olmakla birlikte Siyahlar topluluğunda bir queer adam olmakla mücadele ediyor. Dizi dördüncü ve son sezon için yenilendi.

Glee

glee

Ryan Murphy’nin müzikal gençlik draması, hayali William McKinley Lisesi glee kulübündeki birkaç öğrenciye cinsellik, ırk, cinsiyet kimliği, bulimia, hamilelik ve okulda şiddet gibi konularda ilerlerken odaklanıyor. İlk sezonda Kurt (Chris Colfer) cinselliği ve Finn’e (Corey Monteith) karşı hisleri ile mücadele eder ve sonraki yıllarda Blaine (Darren Criss) ile romantik bir ilişki kurar. Daha sonra “milenyumun en sevilen televizyon çiftlerinden biri” olarak adlandırıldılar. Merhum Naya Rivera, aynı zamanda, amigo kız Brittany (Heather Morris) ile bir arkadaşlık ilişkisi kuran McKinley’de popüler, çivi kadar sert bir amigo olan Santana’yı canlandırmasıyla da yaygın bir övgü aldı. Glee, çalışması boyunca 19 Emmy Ödülü’ne aday gösterildi.

Grand Army

Grand-Army

Brooklyn, New York’ta bir devlet lisesi olan Grand Army Lisesi’nde geçen bu gençlik draması, Cappiello’nun Slut: The Play’e dayanan ırkçılık, cinsel kimlik, şiddet ve zorbalıkla mücadele eden birkaç gencin hayatını ve tecavüz kültürü konu alıyor. Çeşitli kadrolar arasında, son derece gizli bir Hintli-Amerikalı olan Siddhartha “Sid” Pakam rolünü canlandıran yükselen yıldızlar Amir Bageria ve aşkı olan John Ellis rolünde Alphonso Romero Jones II yer alıyor.

Hollywood

HOLLYOOD

Ryan Murphy’nin Ian Brennan ile birlikte yarattığı yedi bölümlük sınırlı dizi, bir gönderide büyük çıkışlarını yakalamaya çalışan bir grup genç hevesli aktör ve film yapımcısını konu alıyor. Her karakter Hollywood’un Altın Çağı’na kendi bakışını sunarken, dizinin kendisi de bugün eğlence endüstrisinde hala yaygın olan ırkçılığı, cinsiyetçiliği, homofobiyi ve onlarca yıllık güç dinamiklerini vurguluyor. Şov, eleştirmenlerden karışık bir yanıt almış olsa da, herkesin (bunu hak eden) mutlu bir sona ulaştığı daha çeşitli bir Hollywood tasvirini görme şansını yakalamayı seven izleyicilerden bol miktarda övgü aldı.

Jessica Jones

jessica-jones

Netflix’in Marvel Sinematik Evreni’nde geçen bir dizi gösteriden ikincisi olan Jessica Jones, kendi dedektiflik bürosunda eski bir süper kahraman olan (Krysten Ritter tarafından çok zekice canlandırılan) ünvanlı karakteri takip ediyor. İlk sezon, cinselliğe yaklaşımı ve tecavüz, saldırı ve TSSB gibi daha karanlık konuların tasviri nedeniyle eleştirmenler tarafından evrensel olarak beğenildi. Matrix’in kendisinden Carrie Anne-Moss, Jessica’nın lezbiyen avukatı ve müttefiki Jeri Hogarth’ı canlandırıyor. Dizinin geçen sezonunda ayrıca Marvel Studios’un ilk büyük trans karakteri yer alıyor.

Orange is the New Black

orange-is-the-new-black-sophia

Orange is the New Black, ilk çıkışından bu yana Netflix’in en çok izlenen orijinal dizisi oldu. Eleştirmenlerce beğenilen drama, bir kadın hapishanesindeki birçok karakteri konu alıyor ve Piper Kerman’ın aynı adlı anısına dayanıyor. Baş karakter Piper (Taylor Schilling) ve Alex’in (Laura Prepon) ilişkisi, birkaç hikâyenin ön saflarında yer alıyor ve dizide, en önemlisi Laverne Cox’un trans mahkum Sophia Bursett’i canlandırması olmak üzere pek çok yardımcı queer karakter var. Performansı, aktrisin bir Emmy’ye aday gösterilmesiyle sonuçlandı ve onu böyle bir ödüle aday gösterilen ilk transseksüel kişi yaptı.

Riverdale

Riverdale-Cheryl-Toni

İkonik Archie Comics’in karakterlerine dayanan Riverdale, izleyicilerin takıntılı olması için çok sayıda sevimli çift sağladığı biliniyor, ancak hiçbiri bizi Cheryl Blossom (Madelaine Petsch) ve Toni Topaz (Vanessa Morgan) kadar heyecanlandırmıyor. Choni olarak sevgiyle tanınan iki kadın, şovun ikinci sezonunun sonunda bir araya geldi ve Toni, Cheryl’ın biseksüelliği ile anlaşmasına yardım etti ve daha sonra onu bir gey dönüşüm ‘terapi’ kampından kurtardı. Gençlik dizisi, ilk sezonunda bir eşcinsel romantizmi tasvir etmesi ve ikinci sezonda büyük bir karakterin ortaya çıkmasıyla LGBTQ + karakterlerini canlandırmasıyla son derece olumlu eleştiriler aldı.

Tiny Pretty Things

Tiny Pretty Things

Tiny Pretty Things’in ilk sezonu yayınlandıktan sonra karışık eleştiriler almasına rağmen, iki ana gey karaktere yer verdiği için toplulukta sadık bir hayran kitlesine ulaştı. Brennan Clost, yeme bozukluğuyla mücadele eden bir dansçı olan oda arkadaşı Oren Lennox (Barton Cowperthwaite) ile gizlice yatan, açık bir eşcinsel dansçı olan Shane McRae rolünde başrolde. On bölümden oluşan ilk sezon, geçen yıl yayın hizmetinde prömiyer yaptı. Dizinin ikinci kez alınıp alınmayacağı bilinmiyor.

Someone Has to Die

Someone Has to Die

1950’lerin Meksika’sında geçen Someone Has to Die, muhafazakar ve geleneksel Falcón ailesinin, tek oğulları Gabino (Alejandro Speitzer)’nun bir erkek balerin olan Lazaro (Isaac Hernández) ile 10 yıllık bir aradan sonra eve geldiğinde hayatları alt üst olur. Manolo Caro tarafından yaratılan İspanyol-Meksika gerilim dizisi, Franco rejimi sırasındaki homofobi hakkındaki yorumları ve oyuncu kadrosunun performansları için olumlu eleştiriler aldı.