Aklen malul ne demek?

Aklen malul kelimesinin anlamını merak edenler için burada detaylı bilgiye yer verilmiştir. Aydos’ta çıkan yangına sebep olan kişinin polis tarafından yapılan açıklamaya göre aklen malul olduğu tespit edildi. Peki aklen malul ne anlama gelmektedir ve ceza alır mı?

Suçlunun aklen malul olduğu tespit edildi

Önceki gün Aydos’ta yangın çıktı. Pendik Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 1.6 hektar ormanlık alan zarar gördü. Yangınla ilgili yürütülen soruşturmada gözaltına alınan K.G. (37) ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden açıklama yapıldı.

Soruşturma hakkında bilgi paylaşan Emniyet’in basın bülteninde, “Aydos Ormanı mevkiinde meydana gelen “Orman Yangını” konusu ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmalar kapsamında; Olay yerinde bulunan görgü tanıklarının beyanı doğrultusunda yangının Kemal G. (37) isimli şahıs tarafından çıkarıldığı anlaşılmış, şahıs Aydos Caddesi üzerinde yakalanarak gözaltına alınmıştır. Yapılan araştırmalarda şahsın aklen malul olduğu ve çöpleri yakmak isterken olayın meydana geldiği belirlenmiştir.” denildi.

Aklen malul ne demek?

TDK sözlüğüne göre “malul” kelimesinin anlamı, “Sakat (kimse)” ve “Hasta (kimse)” şeklinde verilmektedir. Buna göre aklen malul kelimesinin anlamı, akıl hastası olarak çevrilmektedir. “Aklen malul” = “Akıl hastası”

Suç işleyen failin hem “algılama” hem de “irade” yeteneği mevcutsa, cezai ehliyetinin tam olduğu kabul edilir. Akıl hastalığı veya zayıflığı, kusur yeteneğini ortadan kaldıran veya zayıflatan sebeplerdendir. Yargılanan kişide akıl hastalığı veya zayıflığına ilişkin en ufak kuşku bulunması halinde mahkeme tarafından konu bilimsel bir şekilde araştırılmalıdır.