En çok ciro yapan marketler, market ciroları

Market ciroları ne oldu? Son dönemde çoğu marketin yıllık ciroları arttı. Bazı marketler borç açıklarken, bazıları ise büyük kazançlar elde etti. Özellikle pandemi koşulları nedeniyle marketlerin gelirlerinde büyük artışlar yaşandı.

Çoğu market, online alışveriş seçeneklerini genişleterek çok sayıda kuryeyi işe aldı ve eve teslimatta çığır açtı. Peki Türkiye’de hangi marketin cirosu ne kadar arttı, hangi market zarar açıkladı? Bu makalede marketlerin durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Pandemi döneminde vatandaşlar en çok marketleri kullandı. Kimi evine stok yaptı, kimi de günlük alışverişini bir şekilde giderdi. Peki son dönemde en fazla ciro yapan market zinciri hangisi oldu? En fazla ciro yapan ve kar eden market zinciri BİM oldu. Ülke çapındaki beş büyük marketin toplam cirosu 400 milyar TL’yi aştı.

1. BİM cirosu

bim-market ciro

Cirosunu ve kârını en çok artıran şirket BİM oldu. BİM’in 2022 yılı cirosu 147 milyar 716 milyon TL olarak açıklandı. BİM’in cirosu 1 yılda yüzde 109 artış gösterdi. BİM’in net kârındaki artış aynı dönemde yüzde 178 oldu ve 8 milyar 157 milyon TL’ye yükseldi.

2. A101 cirosu

a101-market ciro

A101’in cirosu 40,5 Milyar TL olurken, cirodaki artış ise yüzde 35 oldu. A101 market cirosu belli oldu. A101 cirosu ile diğer marketler arasında parlamayı başardı.

3. MİGROS cirosu

migros-market ciro

Migros’un 2022 cirosu bir önceki yıla göre büyük bir artışla 74,5 milyar TL’ye yükseldi. Migros’un cirosundaki büyük artış dikkat çekerken Migros’un aynı zamanda karı da arttı. Migros’un karı 5.2 milyar TL olarak kayıtlara geçti.

4. ŞOK cirosu

sok-market ciro

ŞOK’un net cirosu ise 2022 yılında 59,3 milyar TL oldu. ŞOK’un ciro artışı yüzde 108 oldu. Şok’ta ciro artışına net kar artışı da eşlik etti. Şok’un net karı 3 milyar TL oldu.

5. CarrefourSA cirosu

carrefoursa-market ciro

CarrefourSA cirosunu 12,9 milyar TL’ye yükseltti. CarrefourSA’nın 2022 yılı cirosu büyük bir artışla gerçekleşti.