İBB Pendik’e çalışmış! İşte İBB’nin Kartal’a hizmet borcu

İBB’nin Pendik ve Kartal’da yaptığı yatırımları sunan faaliyet raporlarını inceledik. Rapor, eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın görevde kaldığı 2004 ila 2017 yılları arasındaki dönemi içeriyor. Rapora göre İBB’nin 13 yıl boyunca hizmetlerinde en önemli yatırımların bazılarını Pendik ilçesine yaptığı ortaya çıktı. Raporda yer alan hizmet miktarları, Kartal ile karşılaştırıldığı çok daha fazla olması dikkat çekiyor.

İBB’nin 2017 yılında yayımladığı Pendik yatırımları ile ilgili tanıtım kitapçığında dikkat çeken çok sayıda proje yer alıyor. İBB’nin aynı dönem için yayımladığı Kartal yatırımları kitapçığıyla karşılaştırıldığında ortaya inanılmaz bir hizmet farkı çıktı. Buna göre İBB’nin Pendik’e Kartal’a göre 2 kat daha fazla asfalt yaptığı, 9 kat fazla konut inşa ettiği ve 4 kat fazla çocuk parkı açtığı anlaşıldı. İşte İBB’nin istifa eden eski başkanı Kadir Topbaş döneminde Pendik ile Kartal yatırımlarının karşılaştırması:

  • 3 bin 651’e 397: İBB Pendik’te 3 bin 651 konut inşa etmiş. Aynı dönemde Kartal’da sadece 397 konut inşa etmiş.
  • 30’a 8: Sahildeki parkların haricinde İBB Pendik’te 30 adet parkı hizmete açmış. İBB aynı dönemde Kartal’da ise sahildeki parkların haricinde sadece 8 adet parkı hizmete açmış.
  • 7’ye 1: Pendik’te 7 spor tesisi hizmete açılırken, Kartal’da bu sayı sadece 1 oldu.
  • 5’e 0: Pendik’te 5 caddede prestij düzenlemesi yapılırken, Kartal’da listede hiçbir cadde yer almadı.
  • 81’e 47: Pendik’te 81 adet sinyalize kavşak yapılırken, bu sayı Kartal’da 47 oldu.
  • 16’ye 5: Pendik’te 16 adet trafik kamerası kurulurken bu sayı Kartal’da 5 oldu.
  • 1 milyon 150 bine 621 bin: Pendik’te yollardaki kaplama, yama ve onarım çalışmalarında 1 milyon 130 bin 788 ton asfalt kullanılırken, Kartal’da ise sadece 621 bin 503 ton asfalt kullanıldı.

İBB’nin yatırımlarından aslan payını almışlar

İBB’nin ‘ayrımcılık’ olarak algılanan Pendik’e daha fazla hizmet vermesi, 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’nin Pendik adayı Ahmet Cin tarafından da “Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarından aslan payını alıyoruz.” olarak açıklandı. Şimdinin Pendik Belediye Başkanı Cin, seçim mitinginde şu ifadeleri kullandı: “AK Parti İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım ile Pendik’in gelecek 50 yılını planlayarak ortaklaşa bir proje üretiyoruz. İlk 5 yılda projelerin yatırım tutarı en az 8.5 milyar lira. Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarından aslan payını alıyoruz.”

Öte yandan, yine aynı dönemde Kartal sahilinde bulunan Kartal İskelesi de kapatılarak, Kartal – Yalova feribot seferleri Pendik’e kaydırıldı. Bu arada, bu sayfadaki incelemeye İl Özel İdaresi projeleri ve bakanlık projeleri dahil değildir, sadece İBB projeleri incelenmiştir.