İstanbul’da bekçi alımı başvurusu 2024

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Polis Akademisi Başkanlığı tarafından İstanbul’da bekçi alımı yapılacak. Binlerce bekçi adayı alım koşullarını ve alımların ne zaman yapılacağını beklerken sevindirici haber geldi.

7245 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu ile Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği kapsamında; Emniyet Hizmetleri Sınıfında Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğünde istihdam edilmek üzere en az lise ve dengi okul mezunu, erkek Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapılacak. Binlerce bekçi adayının merak ettiği başvuru şartları nelerdir?

İstanbul’da bekçi alımı başvurusu

2024 yılı 1. tertip bekçi alımlarının ne zaman yapılacağı belli oldu mu? İstanbul’da EGM bekçi alımı 2024/1 tertip adaylar, https://www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvuruda bulunabilecek. Ocak 2024 ortasında başlayacak başvurular üç hafta sürecek ve Şubat 2024’ün ilk haftasında sona erecek.

TBMM’de onaylanan bekçi alımı başvuru şartlarına göre, çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edileceklerde; 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde sayılan genel şartlar ile İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenen eğitim, yaş, sağlık ve fiziki yeterlilik gibi özel şartlar aranıyor.

Ayrıca bekçi olabilmek için yapılacak sınavda başarılı olmak gerekiyor. Sınavlarda başarılı olan, görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığı sağlık kurulu raporu ile tespit edilmiş bulunanlar emniyet veya jandarma teşkilatlarına İçişleri Bakanının onayı ile aday memur olarak atanırlar.

Bekçi başvuru şartları

TBMM’de onaylanan bekçi alımı başvuru şartları şöyle: Adaylarda Aranacak Şartlar, Sınav, Atama ve Adaylık Süreci

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edileceklerde; 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde sayılan genel şartlar ile İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenen eğitim, yaş, sağlık ve fiziki yeterlilik gibi özel şartlar aranır.

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edilmek için İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikte belirlenen usul ve esaslara göre yapılacak giriş sınavında başarılı olmak şarttır.

Sınavlarda başarılı olan, görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığı sağlık kurulu raporu ile tespit edilmiş bulunanlar emniyet veya jandarma teşkilatlarına İçişleri Bakanının onayı ile aday memur olarak atanırlar.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan fazla olamaz. Adaylık süresi içerisinde en az üç ay süreyle temel ve hazırlayıcı eğitimler verilir.

Adaylık süresi içinde temel ve hazırlayıcı eğitim devrelerinin her birinde başarısız olanlarla hâl ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak durumları, göreve devamsızlıkları tespit edilenlerin, aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların memuriyetle ilişikleri İçişleri Bakanının onayı ile kesilir.