iOS 16.4 ile gelen yenilikler

iOS 16'nın son sürümü iOS 16.4 artık iPhone'da indirilebilir durumda, bu güncelleme ile gelen tüm yenilikleri inceliyoruz.

Apple, iOS 16.4’ü resmi olarak piyasaya sürdü ve iOS 16’ya yapılan dördüncü büyük güncelleme artık tüm iPhone kullanıcıları için mevcut. Birkaç haftadır beta testleri yapılıyordu ve Apple’ın söz verdiği gibi, iOS 16.4 Mart ortasında geldi. Güncelleme, aşağıda derinlemesine konuşacağımız bazı çok heyecan verici yeni özellikler içeriyor.

Apple, beta sürümünün uzun bir test aşamasının ardından iOS 16.4’ün gelişini bekliyordu. iPhone’a yönelik bu yeni güncelleme, bir dizi çok ilginç yeni özellik içeriyor ve nihayet, indirmeye hazır durumda. Şirket iOS 16’yı piyasaya sürdüğünden beri işletim sisteminin bu yinelemesini iyileştirmeye devam ediyor.

Apple, iOS 16.4 güncellemesini yayınladı, tüm uyumlu iPhone’lar artık tüm bu yeni özelliklerin keyfini çıkarabilir. En azından büyük iyileştirmeler açısından, son büyük sistem güncellemelerinden biri olabilecek bir şeyle karşı karşıyayız. iOS 17’nin çok yakında, Haziran başında sunulacağını unutmayın, bu nedenle yeni özelliklerin çoğu bu güncellemeye ayrılacak.

Halihazırda iOS 16.4’ü indirmeye hazırsınız ve Apple tarafından bildirildiği üzere bu güncelleme aşağıdaki iyileştirmeleri ve hata düzeltmelerini içeriyor. iOS 16’daki en kötü hatalardan birinin düzeltilmesi dahil.

iOS 16.4’ün getirdiği tüm yenilikler

21 yeni emoji

iOS 16.4’ün en göze çarpan yeniliklerinden biri, yeni emojilerin gelişidir. Apple, çıktıkları zaman yeni emojileri işletim sistemine hızlıca dahil eden markalardan biridir ve bu durumda Unicode 15 tarafından yayınlanan yeni emojiler dahil edilmiştir.

Web sayfaları için push bildirimleri

Herhangi bir uygulama yüklemek zorunda kalmadan bir web sitesinden bildirim alabilmek için ilginç bir işlev. iOS 16.4 ile web uygulamaları veya webapps, push bildirimleri gönderebilecek ve hatta simgeler üzerinde kendi balonlarına sahip olacak.

Aramalar için ses yalıtımı

Aramalarımızı eskisinden çok daha iyi hale getirecek çok ilginç bir işlev, sesimizin daha iyi duyulabilmesi için bir tür harici gürültü engelleme.

iOS’un beta sürümlerini indirmek için yeni süreç

iOS’ta indirilen beta sürümleri, iOS 16.4’ten itibaren değişecektir. Şimdiye kadar cihazımıza bir profil indirip yüklememiz gerekiyordu, ancak gelecekteki beta güncellemelerine erişmek için yalnızca bir profil indirmemiz değil, kaydolmamız gerekecek.

Ev uygulamasında yeni mimari

Apple, iOS 16.2’de Ev uygulamasında HomeKit için yeni bir mimari uyguladı, ancak kısa bir süre sonra geri adım attı. Şimdi iOS 16.4 ile hatalar giderildi ve tekrar deneyin. Prensip olarak bu iyileştirmeler, her şeyin daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlamalıdır.

Tüm bu yeni özelliklere ek olarak Apple, iOS 16.4 ile gelen diğer iyileştirmelere de işaret etti:

 • Fotoğraflar’da Yinelenen Albüm, paylaşılan bir iCloud Fotoğraf Kitaplığı’ndaki yinelenen fotoğrafları ve videoları algılama desteğini genişletir.
 • Hava Durumu uygulamasındaki haritalar için VoiceOver desteği.
 • Işık yanıp söndüğünde veya flaş efektleri algılandığında videoyu otomatik olarak karartmak için erişilebilirlik ayarları.
 • Çocuklardan Satın Almak İçin Sor isteklerinin ebeveynin cihazında görünmemesine neden olan bir sorunu düzeltir.
 • Matter özellikli termostatların Apple Home ile eşleştirildiğinde yanıt vermemesine neden olan sorunları giderir.
 • iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerinde kilitlenme algılama optimizasyonları.

Ayrıca aşağıda iOS 16.3 ile Ocak ayında gelen yeniliklere bakabilirsiniz.

iOS 16.3’ün getirdiği tüm yenilikler

iOS 16.3 güncellemesi oldukça önemlidir ve işlevsel düzeyde ve güvenlik düzeyinde çeşitli iyileştirmeler içerir. iPhone mobil işletim sisteminin yeni yazılım sürümü artık resmi olarak indirilebilir ve tüm bunlar onun yeni özellikleridir.

 • Güvenlik anahtarları
 • Handoff
 • HomePod ve yeni bir duvar kağıdı.
 • Apple Kimliği hesapları için gelişmiş güvenlik.
 • Güvenlik anahtarları
 • iki faktörlü kimlik doğrulama için kodu başka bir cihaza göndermenin yerini alır.
 • SOS Acil Durumlarının etkinleştirilmesinde küçük değişiklikler.
 • 2. nesil HomePod desteği
 • Kara tarih ayının şerefine yeni duvar kağıdı.
 • Hata düzeltmeleri ve kararlılık iyileştirmeleri.
 • Serbest Biçimde
 • bazı Apple Kalem darbelerinin görünmemesine neden olan bir hatayı düzeltir.
 • Cihazı açarken yatay çizgilerin göründüğü iPhone 14 Pro ekranındaki ciddi bir sorunu düzeltir.
 • Kilit Ekranı widget’larındaki bir hatayı düzeltir.

Apple tarafından paylaşılan bu yenilik listesinde de görebileceğiniz gibi iOS 16.3’te birçok önemli iyileştirmemiz var. Bu nedenle, Ayarlar > Genel > Yazılım güncelleme bölümüne gidip yeni sürümü indirmenizi öneririz.

Ayrıca aşağıda iOS 16.2 ile Aralık ayında gelen yeniliklere bakabilirsiniz.

iOS 16.2’nin getirdiği tüm yenilikler

iOS 16.2, iPhone kullanıcılarına gelişmiş veri koruması, Apple Music Sing’in karaoke modu veya Freeform uygulaması gibi bir dizi önemli yeni özellik sunar. iOS 16.2 ile birlikte iPhone’a gelen tüm yeni özellikleri ve diğer haberleri keşfetmek için okumaya devam edin.

Çok önemli ve yeniliklerle dolu bir güncelleme ile karşı karşıyayız. Yeni uygulamalardan yeni işlevlere ve yeni kilit ekranı gibi iOS 16’nın ana yeniliklerindeki iyileştirmelere kadar.

Kilit Ekranı için Yeni Widget’lar

ios 16.2-1

Apple, Uyku ve İlaçlar için iOS 16.2 Kilit Ekranına iki yeni Widget ekledi. Bunlarla, iPhone kullanıcıları en son uyku seansları ve ilaç programları hakkında ilgili bilgileri görebilirler.

Yeni ayarlar, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’te Always-On Display etkinleştirildiğinde duvar kağıdını veya bildirimleri gizlemenizi sağlar. Uyku widget’ı, en son uyku verilerinizi görüntülemenizi sağlar. İlaç pencere öğesi, hatırlatıcıları görüntülemenize ve programınıza hızlı bir şekilde erişmenize olanak tanır.

Yeni her zaman açık ekran seçenekleri

ios 16.2-2

Her zaman açık ekran veya “Always On” özelliği, iOS 16.2 ile bazı oldukça harika yeni özellikler aldı. Apple’ın yeni özellikleri, Ayarlar panelinde duvar kağıdını gizlemenizi veya göstermenizi ve bildirimleri gizlemenizi veya göstermenizi sağlayan iki yeni seçeneği bir araya getirdi.

Apple Music Sing

ios 16.2-3

Kuşkusuz iOS 16.2 ile gelen harika yeniliklerden bir diğeri de Apple Music aboneleri için çok yakın bir süre önce kullanıma sunulan ve bazı iPhone, iPad ve Apple TV modelleriyle uyumlu olacak yeni karaoke modu Apple Music Sing.

Apple Music’te milyonlarca favori şarkınızla birlikte şarkı söylemenin yeni bir yolu. Tamamen ayarlanabilir sesler, orijinal sanatçıyla düet yapmanızı, solo şarkı söylemenizi veya miksaj yapmanızı sağlar. Yeni geliştirilmiş şarkı sözleri, müziği takip etmeyi daha da kolaylaştırıyor.

Gelişmiş veri koruması

ios 16.2-4

iOS 16.2’nin yeni sürümü, Mesajlar, Notlar, Fotoğraflar, Hatırlatıcılar gibi iCloud hizmetlerinde uçtan uca şifreleme ile gelişmiş bir veri koruma işlevi sunacak… Şimdilik, işlevin kullanımı Amerika Birleşik Devletleri ile sınırlı olacak, ancak 2023’ün başlarında tüm dünyaya yayılacak.

Yeni seçenek, uçtan uca şifrelemeyle korunan iCloud veri kategorilerinin toplam sayısını iCloud Yedekleme, Notlar ve Fotoğraflar da dahil olmak üzere 23’e çıkararak bir bulut veri ihlali durumunda bile bilgilerinizi korur.

Freeform uygulaması

ios 16.2-5

Son olarak, iPhone için iOS 16.2’nin yeni faydalarından bir diğeri, kullanıcılara not ekleme, serbest çizim yapma, yönetme gibi çok çeşitli işlevleri gerçekleştirebilecekleri proje panolarıyla gerçek zamanlı işbirliğini kullanabilecekleri Freeform adlı bir uygulama geldi.

Freeform, Mac, iPad ve iPhone’da arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla yaratıcı bir şekilde çalışmak için yeni bir uygulamadır. Dosya, resim, çıkartma ve daha fazlasını eklemenizi sağlayan esnek bir tuval. Çizim araçları, parmağınızla tuval üzerinde herhangi bir yere çizim yapmanızı sağlar.

Game Center ve Apple TV yenilikleri

FaceTime aramasında olduğunuz kişilerle oynayabilmeniz için çok oyunculu oyunlar için Game Center’da SharePlay desteği. Etkinlik pencere öğesi, arkadaşlarınızın oyunlarda neler oynadığını ve neler başardığını doğrudan ana ekranınızdan görmenizi sağlar.

Apple TV’nin Canlı Etkinlikler özelliği, doğrudan Kilitli ekranınızda veya iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’teki Dynamic Island’da favori takımlarınızı canlı skorlarla takip etmenize olanak tanır. Akıllı ev aksesuarlarınız ve Apple cihazlarınız arasındaki iletişimin artan güvenilirliği ve verimliliği.