BİM, Şok ve A101 şube açmak

Türkiye’de en çok merak edilen olaylardan biri de A101, BİM ve Şok gibi zincir marketler için şube açmak. Sıfırdan bir marka yaratmak zor ve genelde bayilik seçenekleri herkes için daha cazip. Bu nedenle BİM, Şok ve A101 şube açmak ile ilgili bu kılavuzu hazırladık.

Girişimciler ülke genelinde en çok şubesi bulunan A101, Bim ve Şok marketleri için bayilik açma şartlarını öğrenmek istiyor. En çok merak edilen BİM, Şok ve A101 market zincirlerinin bayilik verip vermediğini yazının devamında öğrenebilirsiniz.

A101 şube açmak

A101 mağazası açmak için artık bayilik almak mümkün değil. A101’in yeni mağazalarını sadece kendi imkanlarıyla açtığı öğrenildi. A101’in açıklamasında artık bayilik ve franchising verilmediği belirtilirken, isteyenlerin A101’e uygun kiralık yerlerini şirkete bildirebileceği söylendi.

BİM şube açmak

BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. artık şube açmak için bayilik vermiyor. BİM’den yapılan açıklamada, şirketin yeni mağazalarını sadece kendisi açtığı ve bayilik ve franchising uygulamaları bulunmadığı belirtildi.

Ancak BİM için uygun bir alanınız varsa, BİM’e kiralayabilirsiniz. BİM’in kiralık yer başvuru formunu doldurarak uygun yerde BİM açılmasını sağlayabilirsiniz.

Şok şube açmak

Şok marketlerinin bayilik vermediği öğrenildi. Şok’tan yapılan açıklamada artık bayilik ve franchising uygulamaları bulunmadığı belirtildi. Bunun yerine dileyenler Şok’a mağaza yeri kiralayabilecek.

Zincir marketler için şube açmak zorlaşacak

Ticaret Bakanlığının yeni kararı ile her köşe başında BİM, A101 ve Şok marketi açmak neredeyse imkansız hale gelecek. Küçük esnafa zarar veren market zincirlerine engelleme geliyor. Artık bu tür market zincirlerinin şube açması zorlaştırılacak.

Şehirleşmenin artmasıyla çok daha küçük alanlarda daha büyük binalarla nüfus yoğunluğu oluştu. Bu durum, neredeyse her sokakta bir market zinciri şubesi açılmasına neden oldu. Ancak küçük esnaf ve bakkallar durumda çok kötü etkilendi. Esnafı ve Bakkalı korumak için adımlar atan Ticaret Bakanlığı “tedarik ve dağıtım kooperatifi” modelini entegre edeceğini duyurdu.

Bim, A101 ve Şok marketi açmak artık neredeyse imkansız hale gelecek. Sadece nüfüsu çok yüksek yerleşim alanlarında açılabilecek. Küçük yerleşim yerlerine artık A101, Şok ve Bim marketleri açılamayacak. Buna göre, binden az nüfusu olan yerleşim yerlerine A101, Bim ve Şok açılamayacak. Ayrıca nüfusu 5000’den küçük olan yerleşim yerlerinde açılan A101, Şok ve Bim marketleri kapatılacak.

Ayrıca A101, Bim ve Şok Aktüel ürünlere de sınırlama getiriliyor. Artık A101, Bim ve Şok marketler istediklerine göre bu ürünleri satamayacak. Sadece Gıda satışı yapılabilecek. Ayrıca bundan sonra bu tür marketler çok daha sıkı denetlenecek.