Yaka mikrofonu alırken nelere dikkat edilmeli

Yaka mikrofonu, televizyon gösterileri ve tiyatro gösterileri sırasında en çok genel seslendirme için kullanılan küçük, gizlenebilir bir mikrofon seçeneğidir. Kullanıcının mikrofonu doğrudan kullanıcının kıyafetlerine veya bazen yüzlerine veya kafalarına klipslenmesini sağlayan mükemmel bir şekilde eller serbest çözümü sunarlar. Aslında yaka mikrofonu, klips veya vücut mikrofonu, yaka mikrofonu, boyun mikrofonu ve bazen sadece kişisel bir mikrofon gibi bir dizi farklı isim altında olabilirler.

Bir yaka mikrofonu sinyali, ses ekibinin daha sonra uzaktan bir alıcıda uzaktan alabileceği kişisel bir radyo frekansı vericisi aracılığıyla iletilir ve her mikrofon için özel bir kanal vardır. Mikrofon ve vericisi arasındaki teller, mikrofonun kendisinde herhangi bir engel olmadığı sürece giysi ile gizlenebilir. Çoğu zaman vericiler kompakttır ve makul ölçüde hafiftir ve genellikle kemerlere, bel bantlarına klipslenir veya sırtınızın küçük kısmına yerleştirilir.

Mikrofonun monte edildiği yer, elektronik olarak alınan ve deşifre edilen ses sinyalleri üzerinde dramatik bir etkiye sahip olabilir, bu nedenle ızgaralar hakkında bazı düşüncelerin dikkate alınması gerekir. Göğüs montajı, saç çizgisine montajdan biraz daha az net olabilir.

Bu günlerde, basit bir 3,5 mm jak bağlantısıyla cihazların çoğuna doğrudan takılabilen birçok klipsli yaka çözümü vardır (ancak bazı ürünler için bir telefon adaptörüne ihtiyacınız olabilir). Yarı profesyonel veya evde kayıt durumunda çok fazla ihtiyaç duyulmayan kablosuz iletim ihtiyacını ortadan kaldırırlar.

Yaka mikrofonu alırken dikkat etmeniz gerekenler

Yaka mikrofonlarının doğuşu aslında 1932 yılına kadar uzanıyor, başlangıçta birçok farklı alıcı modeli denendi ve ilk günlerinde bir yaka mikrofonu bir düğme deliğine takılacak kadar küçük herhangi bir mikrofona atıfta bulundu.

Yaka mikrofonu alırken öncelikle, kullanıma ve onu bağlamak istediğiniz cihaza büyük ölçüde bağlı olan kablolu veya kablosuz bir çözüm isteyip istemediğinize karar vermelisiniz. İyi bir genel kural, sonradan düzenleme için kablolu tercih edilmesidir ve uzaktan canlı bir performans için kablosuz seçilebilir.

Vurguladığımız tüm yaka mikrofonları, endüstri standardı olan geleneksel bir mini jakla donatılmıştır ve birçoğu doğrudan bir mobil cihazla kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da, daha sonra hattın aşağısında bir kablosuz verici ile birlikte kullanılabilirler.

Kablolu ve kablosuz arasında seçim yaptığınızda, yeterli frekans tepkisine ve hassasiyetine sahip yetkin bir mikrofona sahip bir yaka mikrofonu aramanız gerekir. Mikrofon yerleşimi ile esneklik sağlamak için makul uzunlukta bir kordona sahip olmalıdır.

Daha düşük fiyatlılar, birbirlerinden çok fazla farklılık göstermezler, ancak genel olarak paranızın karşılığını daha iyi almak için en çok aksesuarı sağlayan bir set aramalısınız.

Daha yüksek fiyatlı olanlarda ise üretimin dayanıklılığı kadar ses kalitesi de temel endişeniz olmalıdır. Mikrofon muhafazasına kabloların takıldığı ve mini jakların güçlendirilmesi gereken yerlerde, daha uzun ömürlü bir ürün sağlamak için kablolar güçlendirilmiş bir şekilde üretilmelidir.