AK Parti Kartal’da Ebubekir Taşyürek sesleri

AK Parti Kartal’da yeni ilçe başkanı olarak Ebubekir Taşyürek’i açıklamaya hazırlanıyor. Erzurumlu Taşyürek, AK Parti’nin Kartal’daki yeni ilçe başkanı oluyor. Erdoğan’ın “Bize yeni Ömerler lazım” diyerek başlattığı kongre sürecinde, AK Parti Kartal İlçe Başkanı Gürkan Akyol hakkında yeniden aday yapılmama kararı alındı. Önceki gün Covid-19’a da yakalanan Akyol hastanede tedavi altına alınırken, Akyol’un yerine Taşyürek’in gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bu kutlu çatının altından ayrılanların hiçbirinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır, şimdiden sonra da okunmayacaktır. Büyük kongre sürecimiz önemli bir fırsattır. Belde, ilçe, il kongrelerimizi başlatıyoruz. Bize Ömerler lazım. Bu Ömerleri bulduğumuzda, şuanki konumumuzdan daha ilerki bir konuma geleceğiz, hiç endişeniz olmasın.” ifadelerini kullanmıştı.

Taşyürek iddialı geliyor

AK Parti kulislerinde yeni ilçe başkanının kim olacağı ile ilgili çeşitli iddialar gündeme gelse de AK Parti Genel Merkezinde güvenilir isim olarak gördükleri Ebubekir Taşyürek öne çıktı.

Kartal’da 2 dönem meclis üyeliği yapan ve son seçimlerde belediye başkanı adayı olan Ebubekir Taşyürek, bu süre zarfında ilçe ile ilgili son derece hakim bilgiye sahip oldu. Taşyürek, AK Parti İlçe Başkanlığı konusunda şu anda en iddialı isim durumunda. Taşyürek’in yakın çevresine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu görevi kendisine tevdi etmesi durumunda büyük bir şevkle görevi yerine getireceğini söylediği belirtiliyor.

Öte yandan teşkilatta kuvvetli bazı Karadenizli iş adamlarının artık bu sefer Erzurumlu değil de Karadenizli ilçe başkanı atanması şeklinde kulis yaptıkları öğrenildi. Ancak Pendik’te Karadenizli ilçe başkanı tercih edilecek olması ve teşkilattaki Mehmet Sekmen ekolü nedeniyle Erzurumlu ilçe başkanına kesin gözüyle bakılıyor.