Roblox nedir ve çocuklar için güvenli mi?

Roblox hakkında bilmeniz gereken her şey ve çocuklarınız için güvenli olup olmadığı burada.

Çocuklarınız varsa, Roblox adlı bir oyun duymuşsunuzdur ya da çocuklarınız onlara oyunun sanal para birimi olan Robux satın almanızı istemiş olabilir. Roblox, dünya çapında milyonlarca insan tarafından beğeniliyor ve çocukların kendi oyunlarını yaratabilecekleri ve benzer fikirlere sahip bireylerden oluşan bir topluluk arasında fikirlerini paylaşabilecekleri sanal bir dünya sunuyor.

Son derece popüler bir oyun olmasına rağmen, Roblox’un köşesinde gizlenen tehlikelerin olmadığı anlamına gelmez, bu yüzden potansiyel riskleri ve çocuklarınızı bunlardan nasıl koruyacağımızı keşfedeceğiz.

Roblox nedir?

Çocuklarınız Roblox oynuyorlarsa, muhtemelen Minecraft da oynarlardı. Roblox, insanların başkaları tarafından tasarlanan oyunları oynamalarına ve ayrıca oyunlar yaratmalarına izin veren bir Minecraft ve Lego karışımıdır. Roblox ücretsiz bir platformdur ve PC’de, akıllı telefonlarda ve oyun konsollarında oynayabilirsiniz. Roblox’a göre, her ay 150 milyon aktif kullanıcı var ve herhangi bir zamanda milyonlarca insan oynuyor.

Bir kişi sadece Roblox oynamakla kalmaz, aynı zamanda oyunlar yaratarak ve oynamak için gerçek para alarak para kazanabilir. Bireyler, karakter görünümleri, eylemler ve daha fazlası gibi bonus özellikler için ücret alabilir.

Roblox Nasıl Çalışır?

Roblox’ta bir hesap oluşturduğunuzda, katılabileceğiniz bir oyun kitaplığı sunulur. Her oyun, kaydolan oyuncu sayısıyla birlikte geri bildirim derecesini gösterecektir.

roblox oyun kitapligi

Bir oyun hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, açıklamayı, oyunu ve oyuncu istatistiklerini ve diğer önerilen oyunları ortaya çıkarmak için oyunun simgesine tıklamanız yeterlidir.

Roblox platformunda bulunan oyunların çoğu gerçek kişiler içerir. Bu nedenle, diğer insanlarla tanıştığınız veya insanlarla birlikte çalışmanız gereken bir oyun seçerseniz (örneğin, başkaları için yemek yapmak), muhtemelen başka bir gerçek kişiyle bir rol üstleniyor olacaksınız.

Kıyafetler ve aksesuarlar gibi oyun içi öğelerin kilidini açarak karakterinizi özelleştirebilir veya Robux para birimiyle gerçek parayla şeyler satın alabilirsiniz.

Roblox Çocuklar İçin Güvenli mi?

Roblox ile ilgili bilmeniz gereken birkaç risk vardır. İlk olarak, Roblox’un 7+ yaş derecelendirmesine sahip olmasına rağmen, oyunların kendisinde yaş sınırı yoktur. Roblox’a kaydolurken doğum tarihiniz istenir. Roblox, yalnızca bir kişinin yaşına göre uygun içerik sunacaktır, ör. 13 yaşın altındaysanız, kütüphanedeki oyunlar filtrelenecektir.

Bir kişi 13 yaşından büyük olduğunu söylerse, Roblox hiçbir oyuna filtre uygulamaz. Kitaplıkta rutin olarak arama yaparlar ve yasa dışı veya uygunsuz içeriği işaretlerler, ancak bu otomatik değildir.

Robux nedir ve nasıl alınır?

Roblox, ücretsiz indirilebilen bir oyundur, ancak Robux adlı oyun içi para birimini kullanır. Bu, bir banka kartı veya kredi kartı kullanılarak veya bir akıllı telefon aracılığıyla satın alınabilir.

Ücretsiz Robux vaat eden birini görürseniz dikkatli olun. Ücretsiz Robux sunan siteler ve uygulamalar bir aldatmaca olma eğilimindedir. Oyuncular karakterlerinin kıyafetlerini güncellemek, oyun içi öğeler satın almak veya oyunlara daha fazla erişim sağlamak için Robux’u kullanabilir.

robux

Bir oyuncu bir akıllı telefon aracılığıyla Robux satın alırsa, uygulama içi satın alma işlemi hesapla ilişkili kredi kartından tahsil edilecektir. Çocuğunuzun iTunes veya Google Play hesabınızdaki şifreye erişememesini sağlayarak, çocuğunuzun alışveriş yapmasını önleyebilirsiniz.

Roblox Chat

Roblox, ister arkadaş ister tanımadığınız kişiler olsun, oyuncuların birbirleriyle konuşmasına izin veren bir sohbet sistemi içerir.

Çocuğunuz diğer oyuncularla oyun oynuyorsa, sohbet sistemi onların birbirleriyle konuşmasına izin verecektir, yani herhangi biri herhangi biriyle konuşabilir. Çocuğunuzun kiminle konuşabileceğini sınırlamak için oyun ayarlarını değiştirebilir veya alternatif olarak sohbet sistemini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

Roblox’ta Çocuklarınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Çocuklarınızın Roblox’a kaydolmasına izin vermeden önce, onlar adına bir hesap açın ya da kaydolurken onlarla oturun. Bu şekilde, 13 yaşın altındaysa, yalnızca uygun ve filtrelenmiş içeriğe eriştiklerinden emin olabilirsiniz.

Roblox oynarken çocuklarınızı güvende tutmak için bunun neden önemli olduğunu onlara açıklayabilir ve başlangıçtan itibaren tam bir şeffaflık sunabilirsiniz. Çocuğunuzla oturup oyun kütüphanesini keşfetmek, onlar için en uygun oyunu bulmanın harika bir yoludur ve aynı zamanda çevrimiçi oynamaktan zevk aldıklarını öğrenmelerini sağlar.

Çocuğunuzun çevrimiçi olarak hangi bilgileri paylaştığını ve başkalarının neler görebileceğini anlamasına yardımcı olmak önemlidir. Bir oyun oynamalarına izin vermeden önce, e-postalar, okul bilgileri ve fotoğraflar dahil olmak üzere kişisel bilgileri nelerin oluşturduğunu ana hatlarıyla belirtin.

Gerçek örnekler kullanmak onların anlamasını kolaylaştırabilir, ör. Telefon numarasını veya adresini sokaktaki rastgele bir kişiye vermenin neden uygun olmayacağını açıklayarak başlayabilirsiniz.

PIN Korumasını Etkinleştirmek

Çocuğunuzun hesabındaki ayarları değiştiremeyeceğinden emin olmak istiyorsanız, yalnızca sizin bilmeniz ve erişebilmeniz gereken bir “Hesap PIN’i” etkinleştirebilirsiniz. PIN olmadan ayarları değiştiremezler.

roblox hesap pin kodu

Roblox Hesap Kısıtlamaları

Çocuğunuzun erişimini kısıtlayabilirsiniz, böylece yalnızca seçilmiş içeriği görüntüleyebilir ve oynatabilir ve kişi ayarları kapatılır, böylece başkalarıyla sohbet edemezler. Bu, geçişi açık konuma getirerek “Hesap Kısıtlamaları” altındaki “Hesap PIN’i” bölümünün altında yapılır.

Çocuğunuzun başkalarıyla sohbet etmesine aldırmıyorsanız, ancak kiminle konuştuğunu kısıtlamak istiyorsanız, hesabınızın gizlilik bölümünden ayarları değiştirebilirsiniz. Burada, çocuğunuzun başkalarıyla nasıl iletişim kuracağını ve çocuğunuzla nasıl iletişim kuracağını hemen hemen her yönüyle özelleştirebilirsiniz. Onlara kimin mesaj gönderebileceğini, onlarla kimlerin sohbet edebileceğini, onları kimlerin özel sunuculara davet edebileceğini ve daha fazlasını seçebilirsiniz.

Roblox bir sebepten dolayı inanılmaz derecede popüler bir oyundur; eğlencelidir ve doğru şekilde nasıl kurulacağını bilirseniz çocukların eğlenmesi için güvenli bir ortam olabilir. Platform, çocukların birbirleriyle güvenli bir şekilde sosyalleşmeleri ve etkileşimde bulunmaları için zengin bir fırsat sunabilir. Roblox oynarken ve onlarla açık bir konuşma yaparken çocuklarınızı korumak için gerekli ve basit adımları atarsanız, oyunun tadını çıkarmaya ve hatta yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmaya devam edebilirler.