Tekvando ile Karate arasındaki farklar

Tekvando ve karate: Hangisi daha iyi? Stiller birçok yönden benzerdir. 20. yüzyılın ilk yarısında Japonlar Kore’yi işgal etti. Genellikle subak veya taekkyon olarak adlandırılan zamanın Kore dövüş sanatları Japonlar tarafından yasaklandı. Ancak Kore stilleri günümüze kadar sadece hayatta kalmayı başarmakla kalmadı, aynı zamanda Japon tarzlarından da etkilendi. Siyasi baskılar, çoğu Kore stilinin tek isim ile tekvando altında kategorize edilmesine neden oldu.

1. Tekvando ve Karate

Tekvando 11 Nisan 1955’te isimlendirildi. Öncelikle çarpıcı bir dövüş sanatları tarzıdır. El ve bacak vuruşlarının yanı sıra bloklar da öğretilir. Ancak tekvando, tekme atması, özellikle atletik tekme (geri dönen vuruşlar, zıplamalar vb.) ve bir spor olmaya odaklanmasıyla bilinir. Tekvandonun 70 milyondan fazla uygulayıcıyla dünya çapında en popüler tek dövüş sanatları stili olduğu söyleniyor. Aynı zamanda olimpik bir spordur. Tekvando uygulayıcıları, önceden belirlenmiş bir savaş senaryosunu taklit etmek için tasarlanmış formları veya hyungları uygulama eğilimindedir. Formlar bazen meditasyon olarak kabul edilir.

Karate, öncelikle Okinawa adasında yerli Okinawa dövüş stilleri ile Çin dövüş stillerinin bir karışımı olarak ortaya çıkan bir stand-up veya çarpıcı dövüş sanatları tarzıdır. Karate terimi, bir olarak kategorize edilen birden çok stili ifade eder. Karate uygulayıcıları, blokların yanı sıra el ve bacak vuruşlarını da öğrenirler. Karate’de öğretilen bazı atışlar ve eklem kilitleri vardır, ancak bunlar stilin odak noktası değildir. Tekvando daha çok tekme atmaya dayandığından, karate uygulayıcılarının çoğu, tekvando uygulayıcılarından daha dengeli bir tekme ve el grev yaklaşımı öğrenirler. Karate uygulayıcıları form veya kata uygulama eğilimindedir. Bu anlamda tekvandoya benzer.

Gerçek bir dövüş senaryosunda iki dövüş sanatı tarzının birbiriyle nasıl karşılaştırıldığını merak ediyor musunuz? Aşağıdaki eşleşmeleri inceleyin.

2. Masaaki Satake, Patrick Smith’e Karşı

Masaaki Satake (Seido-Kaikan karate), K-1 Illusion 1993 Karate Dünya Kupası’nda Patrick Smith’i (tekvando) yendiğinde, izleyiciler, özellikle Koreli bir dövüşçünün Japon tarzı bir dövüşçüyle karşılaştığını görmek için heyecanlandı. Maç çok hızlı başladı ve Smith rakibine her türlü tekmeyi attı. Ama sonra Satake, Smith’e sert bir yumruk attı. Smith ayrıca birinci raundda sağ elini de incitti. Bu yüzden, tekvando tabanlı dövüşçü için çok umut verici bir maç gibi görünen şey, yolunda gitmedi. Birinci rauntta TKO ile kaybetti.

Andy Hug, Patrick Smith’e karşı

Andy Hug (karate), Smith ona 30 Nisan 1994’te K-1 Grand Prix Çeyrek Finalleri sırasında rakip olduğunda kesin bir favori oldu. Ancak Smith büyük bir sağ aparkat yaptığında, sadece 19 saniye geçtikten sonra nakavt edildi.

Hug, 18 Eylül 1994’te Japonya’da K-1 REVENGE’de Smith ile savaşmak için bir şans daha elde etti. Orada, Smith’i düşürdü ve birinci raundda dizini durdurdu. Karar? Karate ve tekvando bu iki maç sırasında ikiye ayrıldı ve her iki dövüş sanatının ne kadar etkili olabileceğini gösterdi.

4. Masaaki Satake, Kimo Leopoldo’ya Karşı

Masaaki Satake (karate), Kazuyoshi Ishi’nin Seido-Kaikan organizasyonunun bir üyesi olarak süper ağır bir karate-ka ve öncü K-1 savaşçısıydı. Kimo Leopoldo (tekvando siyah kuşak), UFC 3’te o zamanlar namağlup Royce Gracie’yi devirdi.

Leopoldo, K-1 Grand Prix 95 – Açılış Savaşı’nda Satake ile savaştığında, güçlü bir şekilde başlamaya çalıştı. Sanatta siyah kuşak olmasına rağmen, Leopoldo maç boyunca tekvandoyu andıran hiçbir hamle yapmadı.

Daha ziyade, iri figür, dövüşün başlarında, çoğu başarısız olan çengel attı. Sonlara doğru, Leopoldo yorulmaya başladığında Satake, vücuduna yuvarlak bir tekme atarak onu yaraladı ve sonra biriyle başına düşürdü. İkinci turda, Leopoldo’yu telaşla düşürdükten sonra Satake, onu iki kez daha tuvale gönderdi.

Bu maçı Karate kazandı. Ancak Leopoldo’nun tanınabilir tekvando hareketlerinin olmaması nedeniyle, bu büyük bir yıldız işaretiyle belirtilmiştir.

5. Cung Le, Arne Soldwedel’e Karşı

Cung Le (tekvando) yaygın olarak Sanshou Kickboks ve MMA şampiyonu olarak bilinir. Sanshou, genellikle kung fu’nun bir türevidir, bu yüzden birçok kişi Le’nin sadece kung fu geçmişine sahip olduğuna inanır. Aslında, Le’nin siyah kuşağı tekvandoda, bu yüzden yan tekme ve geri dönen vuruşları çok yıkıcı.

Arne Soldwedel (karate), Andy Hug’un dövüş ekibinin kurucu üyesidir. Kyokushin’in bir kolu olan Seidokaikan karate savaşçısıdır (tam temaslı karate).

1998’de Le Soldwedel’i Chicago, Illinois’deki 1998 Shidokan Kupası’nda yendi. İlk olarak, Ben Harris’i KO (dönen çengel vuruşu) ile yendi. Sonra, Laimon M. Keita’yı ayak kilidiyle durdurdu (evet, bu Shidokan kuralları harika). Ve nihayet, Soldwedel ile altıdan fazla zorlu turdan sonra, yedinci turda bir sağ kroşe ile onu yere serdi.

Le’nin hayatı boyunca uyguladığı binlerce tekme ve vuruş işe yaramıştı. Kariyerinin başlarında bu tekvandoya karşı karate ile kendisine şampiyon diyebildi.