İstanbul Kartal Belediyesi hangi partide?

İstanbul Kartal’da belediye, CHP’de. 2019 yerel seçimlerinde CHP’den aday olan Gökhan Yüksel seçimleri kazanarak belediye başkanı oldu. Kartal’da belediyenin hangi partide olduğunu merak ediyorsanız, Kartal’da ilçe belediyesi CHP’dedir.

Kartal’da çok partili siyasal yaşama geçilmesinden itibaren farklı partiler belediyeyi yönetti. Kartal’da belediyeyi yöneten partiler arasında geçmişte SHP, ANAP, Refah Partisi, Fazilet Partisi, AK Parti bulunuyor. Kartal’ı son üç dönemdir CHP yönetiyor.

Kartal’ı hangi parti kazandı?

Kartal’da en son yapılan yerel seçimler 31 Mart 2019’da yapıldı. Seçimleri CHP kazandı. Kartal’da yapılan 31 Mart yerel seçimlerini CHP’den aday olan Gökhan Yüksel kazanırken, AK Parti adayı Ebubekir Taşyürek ise seçimde ikinci oldu.

Kartal’da 29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014’de yapılan yerel seçimleri CHP’nin adayı olarak seçime giren Altınok Öz kazandı. Kartal’ı üç dönemdir CHP yönetiyor. Kartal’da 28 Mart 2004’de yapılan yerel seçimleri AK Parti’den aday olan Arif Dağlar kazandı.

Kartal’da 27 Mart 1994’te ve 18 Nisan 1999’da yapılan seçimleri Refah Partisi ve daha sonra Fazilet Partisi’nden aday olan Mehmet Sekmen kazandı. Mehmet Sekmen milletvekili olmak için görevini bırakınca yerine Hüsamettin Koçak geçti. Kartal’da 25 Mart 1984 ve 26 Mart 1989’da yapılan yerel seçimlerini SHP’li Mehmet Ali Büklü kazandı.