Kartal’da bina nerede çöktü?

Kartal’da çöken binanın nerede çöktüğü ile ilgili yeniden bilgi sahibi olmak isteyenler için Kartal’da çöken binanın yeri ile ilgili tüm bilgileri burada sizin için derledik.

6 Şubat 2019’da Kartal’ın Orhantepe Mahallesi’nde Sema Sokak’ta Yeşilyurt Apartmanı çöktü. Olayda 21 kişi hayatını kaybetti. Sema Sokak, Orhantepe Mahallesi sınırları içindedir. Orhantepe Mahallesi Kartal ilçesinin en batısında yer alan mahalledir.

yesilyurt-apartmani-1

Kartal’da çöken binanın yeri

Sema Sokak adıyla Maltepe’nin Cevizli Mahallesi’nde de bir sokak vardır. Ancak karıştırılmamalı. Binanın çöktüğü sokak Kartal Orhantepe’deki Sema Sokak’tadır. Sema Sokak’ın ortasından Bankalar Caddesi geçiyor. Tamirane adıyla bilinen bölgedir. Bu nedenle çöken binanın Bankalar Caddesi’nde olduğunu düşünenler olabilir.

yesilyurt-apartmani

Bu arada çöken binanın çökmeden önceki halini Google StreetView sayesinde hala görebilirsiniz. Acı manzaralara neden olan Yeşilyurt Apartmanı aşağıda gösterilmiştir. Aynı zamanda yanındaki Yunus Apartmanı da tahliye edilerek yıkılmıştır.

Kartal’da çöken Yeşilyurt Apartmanı ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönemin belediye başkanı Altınok Öz’ü hedef alarak, “Siz Kartal’ın belediye başkanısınız ve ikinci dönem orada belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Yanı başınızda bu olay oluyor ve siz 5 gün sonra oraya geliyorsunuz. Bay Kemal, o partinin genel başkanı olarak oraya gelip ziyaret etmiyorsun. Belediye başkanın 5 gün sonra oraya geliyor. Oraya gelişini görüyor musunuz? Bakıyorsunuz farklı havalarda adeta bir kovboy edasıyla oraya geliyor.” diye konuştu.

altinok öz yeşilyurt apartmani

Kartal’da çöken bina ve etrafındaki binaların yerine yapılan binalar

Yıkılan bina ve etrafındaki binalar daha sonra tamamen yıkılarak yerlerine aşağıdaki gibi yeni binalar yapılmıştır. Yeni binaların depreme dayanıklı olarak inşa edildiği söylenmektedir.

sema-sokak-yeni

Bu binaların yıkılma nedenleri arasında fazladan çıkılan katlar, kalitesiz beton, deniz kumu kullanılması ve ayrıca kolon kesilmesi gibi nedenler iddia edilmiştir. Olayla ilgili yargılama halen devam etmektedir.