Kartal’da ev arayanlar hangi mahalle nasıl?

Kartal’ın mahalleleri arasında farklı özellikler bakımından ciddi mesafeler olabilir. Kartal’da bazı konularda mahalleler arası uçurumlar çok fazladır. Kartal’da mahalleler arası uçurumlar çok fazladır. Bu nedenle hangi mahallede oturduğunuz, günlük yaşantınızı doğrudan etkiler. Kartal’da oturmak için ev arayanlar için en uygun mahallenin hangisi olduğuna bakıyoruz. Farklı kategorilere ayırarak Kartal’ın mahallelerini inceledik.

Kartal’ın aileler için yaşamak için en iyi mahalleleri

Kartal’da aileler için en iyi mahalleler, özellikle karmaşanın merkezinde olmayan bölgelerdir. Burada hem D-100 altında hem de D-100 üstünde bir dizi mahalle bulunur.

Orhantepe Mahallesi’nin tren yolunun üst tarafında kalan kısmı, Atalar Mahallesi, Petroliş Mahallesi, Yukarı Mahalle, Karlıktepe Mahallesi ve Soğanlık Orta Mahalle ve Soğanlık Yeni Mahalle’nin D-100’e uzak kısımları; aileler için en iyi seçimdir.

Bu bölgeler özellikle aileler için birebirdir. Okul ve sağlık ocağı gibi hizmet alanları, mahallelerin ulaşılabilir yerlerinde bulunur. Daha küçük bir alanda daha fazla hizmete ulaşılabilir. Buralardan alınan dairelerin geri satış imkanı da kolay ve kazançlı olabilir.

Kartal’ın sahil mahalleleri

İlk olarak Kartal’ın sahil mahalleleri ve merkezini ele alıyoruz. Kartal Mahalle Haritasına göre Kartal’da 20 mahalle bulunmaktadır. Kartal’da sahil kesiminde bulunan mahalleler; Kordonboyu Mahallesi ve Orhantepe Mahallesi’nin tren yolunun altında yer alan kısmıdır. Orhantepe Mahallesi’nin sahil tarafına aynı zamanda Dragos veya Dragos tepesi de denir. Ayrıca Kartal’ın merkezi olarak görünen Yukarı Mahalle’yi de bu kategoride ele aldık.

Kartal’ın merkezinde ve sahil mahallelerinde ev fiyatları çok yüksektir. Esasında bu mahalleler hem eski Kartal’ı simgeler, hem de yeni yapılan rezidanslar ile öne çıkar. Eski binaların yanı sıra yüksek katlı rezidanslardan oluşan karma ve ilçenin tarihi dokusunu kaybetmiş bölgesidir. Bir yanda eski binalar varken diğer yanda çok yüksek katlı rezidanslar vardır. Çarpık yapılaşmanın en üst düzeyde örneğini oluşturur. İlçenin silueti yok olurken, sahil boyunca uzanan beton bloklar nedeniyle daha arkadaki mahallelerden denizi görmek imkansız hale gelmiştir.

Kartal’ın sahil mahalleleri ve merkezinde ev ücretleri yüksektir. Özellikle sahilde ve Dragos’ta milyonluk daireler vardır. Dragos tepesinde villalar bulunur. Sahil tarafında yüksek binalar yer alır. Sahilde ulaşım çok iyidir. Ancak daha çok rezidans tarzı bir yaşamdır ve aileler için uygun olmayabilir. Ayrıca deprem bölgesi olması nedeniyle Kartal’da en tehlikeli mahalleler de bu kategoride yer alır.

Kartal’ın sanayi ve iş yerlerinin bulunduğu mahalleleri

D-100’e komşu olan mahalleler ve sanayi bölgelerini, bu kategoride yer alır. D-100 altında olan; Cevizli Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Topselvi Mahallesi ve Yalı Mahallesi. Ayrıca Topselvi ve Yalı’nın devamı olarak Çavuşoğlu Mahallesi ve Yunus Mahallesi burada sayılabilir. D-100’ün üst tarafında yer alan D-100’e komşu mahalleler ise; Soğanlık Yeni Mahalle, Orta Mahalle, Cumhuriyet Mahallesi, Hürriyet Mahallesi’nin D-100’e yakın kısımları.

Bu bölgeler eski sanayi bölgeleridir ve şimdilerde iş yerleri için uygun bölgelerdir. Zamanla Kartal’da sanayi bölgeleri tamamen yok olacak. Yerlerine konutlar ve daha fazla iş yerleri yapılacak. Bu nedenle geleceğe yatırım amacıyla bu bölgelerden alan satın almak akıllıca olur. Özellikle Çavuşoğlu ve Yunus bölgesi ileride tamamen konut alanları olacak. Kartal’ın nüfusunu çok fazla arttıracak, yepyeni bir konut alanı oluşacak. Son olarak bu bölge ile ilgili kentsel dönüşüm projesi onaylanmıştır.

Kartal’ın merkeze uzak mahalleler

Kartal’ın merkeze uzak olan mahalleler de mevcut. Burada D-100’ün üstünde olan mahalleler; Hürriyet Mahallesi’nin D-100’e komşu olan kısmı dışındaki kısımları, Yakacık Yeni Mahalle, Çarşı Mahallesi, Gümüşpınar Mahallesi ve Uğurmumcu Mahallesi.

Bu bölgelerin yakın gelecekte çok daha iyi bir yerleşim alanı olma ihtimalleri uzak görünüyor. Bu bölgeler yeterli hizmeti ve ulaşım imkanını alamıyor. Bu bölgelerde daha çok büyük toplu konutlar, yüksek ve ucuz binalar ve gece kondular bulunuyor. Yaşam standartları daha düşük ve daha ucuz bölgelerdir. Başta saydığımız bölgeler ile bu bölgeler arasındaki uçurum o kadar yüksektir ki; zenginlik ile fakirlik arasındaki uçurum gibidir.

Elbette Aydos’un çevresinde zenginler için bazı alanlar mevcut, ancak bu bölge genel olarak ulaşım imkanlarının düşük olduğu, birçok hizmete erişimi olmayan, ucuz toplu konut alanıdır.