Tenis nasıl oynanır?

Size yakın bir kort bulun, işaretlerin ne anlama geldiğini ve nasıl sayı atılacağını öğrenin; oynamaya başlamak için bilmeniz gereken her şey bu kılavuzda

Tenis, Türkiye’de kortların sayısının her geçen yıl daha da artmasıyla birlikte popülaritesinde bir artış görüyor. Birçok halka açık parkta ücretsiz olarak oynayabileceğiniz kortlar vardır. İstanbul’da Maltepe’deki tenis kortları favori spor alanları halini alırken, tenis oynamayı öğrenmek isteyen insan sayısı da artıyor.

Daha önce hiç tenis oynamadıysanız, tenis oynamaya başlamak kolaydır. İlk olarak kendinize tenis raketleri alarak başlayın. Oldukça düşük fiyatlardan satın alabilirsiniz. Ayrıca bir paket tenis topu almayı ihmal etmeyin. Şimdi tek ihtiyacınız bir rakip bulmak.

1. Tenis kortu düzeni ve işaretler

Başlamadan önce sahanın düzenini ve işaretlerin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir:

Taban çizgisi, fileye paralel olarak her iki tarafta sahanın arkası boyunca uzanır. Oyuncular servis atmak veya servis beklemek için bu çizginin arkasında, onu kesen merkez işaretinin bir tarafında durmalıdır.

Her iki tarafta taban çizgisine dik uzanan iki çizgi kenar çizgileri bulunur. Tekli oynuyorsanız, topu içeride tutmak için ihtiyacınız olan iç kısımlardır. Dıştakiler, çiftler oyunları için sahayı genişletmek için kullanılır.

Kalan üç çizgi, kortun ortasından geçen merkez çizgisi ve fileye paralel iki servis çizgisidir. Bunlar birlikte servis kutularını taksim eder.

Servis atarken, topu rakibinizin servis kutusuna, sahanın karşı tarafında, servisi atacağınız yere indirmeniz gerekir.

2. Tenisin temel kuralları

Bir yazı tura oyunu genellikle kimin önce servis atacağına karar vermekte kullanılır. Kura atışını kazanan oyuncu, Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) kurallarına göre maçın ilk oyununda servis atıcı mı yoksa servis karşılayan mı olacağına karar verir.

Kurayı kaybeden rakip ise ilk oyun için sahanın hangi tarafında oynamak istediğini seçer.

Alternatif olarak, kura atışını kazanan taraf hangi uçta oynamayı tercih edeceğine karar verebilir, bu durumda rakibi önce servis atmaya veya karşılamaya karar verir.

Servis atan oyuncu, ilk sayı için sahanın sağ yarısından itibaren taban çizgisinin arkasında durur. İkinci sayı sol yarıdan servis edilir ve ardından her servis için değişir.

Oyuncular, her oyunun başında sırayla servis atmak görevini değiştirirler.

Karşı taraf topa vurmadan önce top filenin üzerinden geçmeli ve servis sahasına çapraz olarak çarpmalıdır.

Oyuncular, her setin ilk, üçüncü ve sonraki her tek oyununun sonunda yer değiştirir.

Tie-break sırasında, her altı noktadan sonra uç değiştirirler.

tenis malzemeleri

3. Teniste Puanlama

Çok basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, oyunun amacı, rakibinizin geri döndürmemesi için topu filenin üzerinden geçirmektir.

Top saha dışına düşerse, fileye çarparsa veya bir oyuncu topu tamamen kaçırdığında bir oyuncuya puan verilir.

Oyun, bir oyuncu geri durumdaki oyuncu üzerinde en az iki farkla en az dört puan aldığında kazanılır. Örneğin, 4-2’lik bir skor oyunu sona erdirir, ancak 4-3’lük bir skorla oyun devam eder.

Standart bir oyunda puanlama şu şekilde adlandırılır:

  • Sayı yok – “Aşk”
  • İlk sayı – “15”
  • İkinci sayı – “30”
  • Üçüncü sayı – “40”
  • Dördüncü sayı – “Oyun”

Oyuncuların her biri üç puan kazandığında 40-40 puana “ikili” denir. İkiliden sonra arka arkaya iki puan kazanan ilk oyuncu oyunu kazanır.

Rakibine karşı iki oyun farkla altı oyun kazanan ilk oyuncu o seti kazanır. Bir set altı oyunun tamamına ulaşırsa, tie-break’e gider.

Tie-break oyununda puanlar sayısal olarak puanlanır. Yedi puan kazanan ilk oyuncu oyunu kazanır ve seti kazanır; ancak yine de rakibine göre iki puanlık bir farka sahip olmaları gerekir. Aksi takdirde oyun bu marj elde edilene kadar devam eder.

Bir maç en iyi üç veya beş set üzerinden oynanabilir, yani bir oyuncunun kazanmak için sırasıyla iki veya üç set kazanması gerekir.

Profesyonel teniste erkekler bir maçta en fazla beş set, kadınlar ise üç set oynar.

4. Tenis oynamaya hazır mısınız?

Artık kuralları temel olarak kavradınız, bazı teknikleri öğrenmenin zamanı geldi.

YouTube, temel vuruşlarda ustalaşmanıza yardımcı olacak çok sayıda ücretsiz video eğitimine sahiptir.

Tenis İstanbul ve Tenis Kolik gibi kanallar, kısa sürede Federer gibi bir forehand vuruş yapmanızı sağlayacak içeriklerle doludur (tamam, bundan biraz daha fazla pratik gerektirebilir).

Şimdi geriye sadece dışarı çıkıp oynamak kaldı. Size en yakın sahayı bulmak için Google Haritalar’ı kullanabilirsiniz.