İzlenmesi gereken en iyi 10 İskandinav korku filmi

İskandinav ülkeleri (Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsveç, Grönland vb.) korku filmleriyle ünlüdür (veya kötü şöhretlidir). Sizin için bunların arasından en iyilerini seçtik.

İskandinav ülkeleri korku ve suç filmleri ve dizileri ile popüler olduğunu biliyoruz. Belki sert ve soğuk iklime, belki daha uzun gecelere, belki de geniş ormanlara atfedilebilir, ancak İskandinav atmosferinde gerçekten korku türünün lehine bir şeyler var.

Gelin, bir korku filmi hayranının kaçıramayacağı, bazıları daha fazla ve bazıları daha az bilinen on İskandinav filmini inceleyelim. Buraya dahil edilebilmesi için, bir filmin İskandinav dilinde İngilizce değil, İskandinav dilinde olması gerekir.

Vittra – İsveç (2012)

Vittra

Filmin adı, yeraltında yaşadığı varsayılan İsveç folklorundan bir varlık olan Vittra (Türkçe’de kaybolmak veya solmak anlamına geliyor) adlı yaratığa atıfta bulunuyor. Ida ve Albin karı ve koca, evliliklerinden memnun. Arkadaşlarıyla dinlendirici bir tatilin tadını çıkarmak için uçsuz bucaksız ve güzel ama karanlık bir İsveç ormanındaki bir kulübeye kısa bir yolculuğa çıkarlar. Yine de eski kabinin gıcırtılı zeminlerinin altında, İsveç’in gizemli tarihinden bir kötülük gizleniyor. Birçoğu bunu The Evil Dead’in İsveç versiyonu olarak adlandırdı. 5.0 IMDb puanına sahip.

Gizlenmiş / Skjult – Norveç (2009)

Skjult

Yaşlı ve yabancılaşmış annesinin ölümünden haberdar olan KK (Kai Koss’un kısaltması), merhum annesinin işleriyle ilgilenmek için memleketine döner. 19 yıllık yokluğunda geçmişi ve taciz edici davranışlarını bırakmaya çalıştı, ama birinin geçmişinden kaçması zordur. Çocukluk evini ziyaret ettiğinde uğursuz rüyalar, acı, korku ve 19 yıl önce yaptığı trajik ama kasıtsız bir hata ile dolu bir geçmişe ait hatıraları; yankıları hala çok canlı olan bir hata. 5.7 IMDb puanına sahip.

Gece Gözcüsü / Nattevagten – Danimarka (1994)

Nattevagten

Ole Bornedal’ın bu Danimarka yapımı filmi 1997’de Hollywood’da yeniden yapıldı, yönetmenliğini kendisi yaptı ve başrollerini Ewan McGregor ve Josh Brolin’in paylaştığı. Orijinalde Nikolaj Coster-Waldau (Game of Thrones’daki Jaime Lannister rolü ile ünlü), Kopenhag’daki Adli Tıp Enstitüsü’nde gece bekçisi olarak işe alınan bir öğrenci olan Martin’i canlandırıyor. Bir seks işçisi seri katilinin kurbanları getirildiğinde, tüyler ürpertici olaylar yaşanmaya başlar. Bir dizi tuhaf tesadüf, polisin suçlunun Martin olduğunu düşünmesine neden olur. Dedektif Wormer onu desteklemek ister ama Martin şüphe çukurunun derinliklerine düşer. 7.2 IMDb puanına sahip.

Karanlık Ormanlar / Villmark – Norway (2003)

Villmark

Yarışmacıların zorlu bir ülkede hayatta kalmaya çalıştıkları bir realite programı olan “Real TV” adlı TV programı yakında çekilmeye başlayacak. Ana yapımcı Gunnar, dört kişilik bir ekip tuttu. Gunnar, çalışanlarını değerlendirmek için onları ormana gömülü izole bir ahşap kabin olan çekim yerine götürür. Dışarıdan malzeme almadan veya dünyayla temas kurmadan iki gün boyunca bunu yapmak zorundalar. İki tanesi kabine yakın bir gölde bir ceset keşfettiğinde, Gunnar diğerlerine hiçbir şey açıklamadan devam etmelerini tavsiye eder. Ancak kısa süre sonra ekip, korku ve şüphelere yol açan bazı rahatsız edici olaylara maruz kalır. 6.1 IMDb puanına sahip.

Sauna – Finlandiya (2008)

Sauna

AJ Annila’nın bu tarihi korku filmi, 1590-1595 Rus-İsveç Savaşı’ndan hemen sonra geçiyor. Hala İsveç’in kontrolü altında olan Finlandiya ile Rusya arasında yeni çıkmış sınırlar çiziliyor. Korkunç bir suçun kardeşleri ve parçaları olan Knut ve Eerik’e gerçek sınırları çizme görevi verilir. Bir bozkırın ortasında bulunan karanlıkta kalan bir köy bulurlar. Köyün içinde, kardeşlerin günahlarının temizlenmesini umdukları bir sauna keşfederler. Ancak suçluluk duygusunu geride bırakmak kolay değildir. 6.3 IMDb puanına sahip.

Ev: Gizli Konu / Húsið: Trúnaðarmál – İzlanda (1983)

husid

Bu İzlanda yapımı gizem korku filmi, 56. Akademi Ödüllerinde En İyi Yabancı Film için İzlandaca sunumu olarak seçildi, ancak sonuçta kategoride aday gösterilmedi. Bjorg ve kocası Petur, yavaş yavaş korkutucu boyutlara ulaşan eski bir ev satın alırken, Bjorg birkaç gün yalnız kalır ve Petur işle ilgili bir yolculuğa çıkar. Evin duvarları arasında, çığlık atan yüzlerin korkunç halüsinasyonlarından muzdarip (ya da değil?): bunlar hayaletler mi, yoksa hayatının bulanık hatıraları mı? Petur, Bjorg’a yardım edebilecek kadar erken dönmeyecekmiş gibi görünene kadar koşullar kötüleşmeye devam ediyor. 6.4 IMDb puanına sahip.

Karanlık Gelince / Unnuap Taarnerpaaffiani – Grönland (2014)

Unnuap

(Yazının giriş resmi bu filme aittir) Malik Kleist’in Grönlandik korku filmi, yönettiği ikinci filmdi. Hans ve Minik neredeyse tüm hayatları boyunca arkadaş oldular. Bir gün Hans, kendilerine meydan okumak ve meraklarını gidermek için geceyi perili bir evde geçirmelerini önerir. Hans asırlık sorunun cevabını keşfetmek istiyor: hayaletler gerçekten var mı? Ayrıca deneyimi filme almak istiyor. Minik meydan okumaya hazırdır ve çocuklar kendilerini çok yakında perili bir evde bulurlar. Tuhaf olaylar daha sonra şüpheciliklerini test eder. 7.5 IMDb puanına sahip.

Bodom Gölü / Lake Bodom – Finlandiya (2016)

Lake Bodom

Bu Fin slasher filmi, Finlandiya’nın suç tarihindeki en acımasız ve kötü şöhretli soğuk vakalardan biri olan 1960’larda meşhur Bodom Gölü cinayetlerine dayanmıyor, daha çok onlardan ilham alıyordu. Film cinayetlere dayanmıyor olabilir, ancak bunlara açıkça atıfta bulunuyor ve esasen olay örgüsü bu dava nedeniyle tetikleniyor. Bir grup arkadaş ve okul arkadaşı olan Nora, Elias, Atte ve Ida, 1960’ların meşhur cinayetlerinin gerçekleştiği yerde kamp yapmak ve yeniden canlandırmak için Bodom Gölü’nü ziyaret eder. Arkadaşlar birbirlerine kin beslerler ama en büyük tehlike dışarıdan gelecektir. 5.2 IMDb puanına sahip.

Kurt Saati / Vargtimmen – İsveç (1968)

Vargtimmen

Ingmar Bergman’ın bu klasiğinde Max von Sydow ve Liv Ullmann’ın karı koca olarak rol aldı. Issız bir adada, endişeli bir sanatçı aklını kaybettiğini hissetmeye başlar. Üzücü rüyalar ve korkulu halüsinasyonlardan rahatsız olan kendisi ve karısı, rahatsız edici hatıraların adanın ücra bir köşesinde bulunan meraklı, ahlaksız bir tarikatın işi olduğunu düşünmeye başlar. 7.6 IMDb puanına sahip.

Gir Kanıma / Låt Den Rätte Komma In – Sweden (2008)

Gir Kanima

Orijinal Låt Den Rätte Komma In, John Ajvide Lindqvist’in aynı adlı romanına dayanan güzel ve romantik bir vampir korku filmidir. On iki yaşındaki Oskar, sınıf arkadaşları tarafından ya görmezden gelinir ya da istismar edilir ve öğleden sonralarını en korkunç şekillerde intikam hayaliyle geçirir. Yaşında gibi görünen ama korkunç bir sır saklayan Eli, evinin yakınına taşındığında ikisi, her ikisini de benzeri görülmemiş şekillerde değiştirecek güçlü bir dostluk kurar. Film, bir BAFTA’ya aday gösterildi ve diğerlerinin yanı sıra bir Saturn ve Empire ödülü kazandı. 7.9 IMDb puanına sahip.