İstanbul tsunami haritası

İstanbul deprem tehlikesi nedeniyle riskli bir şehirdir. Ancak diğer bir risk de deprem anında oluşabilecek tsunamidir. İstanbul tsunami haritası, ODTÜ uzmanları tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü için hazırlanmıştır. Bu yazıda İstanbul için hazırlanan tsunami haritalarına bakabilirsiniz.

Rapor ile Marmara Denizi’nde oluşabilecek tsunami kaynaklarının belirlenmesi ve İstanbul’un ilçelerinde oluşabilecek deprem kaynaklı tsunamilerin araştırılması üzerine çalışma yürütülmüştür. Kadıköy ilçesi için tsunami haritasını aşağıda görebilirsiniz.

kadikoy-tsunami-haritasi

İstanbul ilçeleri tsunami haritası

Belirlenen tsunami kaynaklarına göre tsunamilerin denizdeki hareketlerine, kıyılara gelene kadarki değişim süreçlerine, kıyılardaki yükselmelere ve karadaki baskınların hesaplanması yapılmıştır. Kartal ilçesi için tsunami haritasını aşağıda görebilirsiniz.

kartal-tsunami-haritasi

Bilimsel çalışmaların ışığında tsunami baskın haritaları üretildikten sonra, olası hasarlar hesaplanmıştır. Tüm analizler, İstanbul’un Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan tüm ilçelerini ve İstanbul Boğazı’na kıyısı bulunan ilçelerinin büyük bölümüne uygulanmıştır. Maltepe ilçesi için tsunami haritasını aşağıda görebilirsiniz.

maltepe-tsunami-haritasi

Sonuç olarak her bir ilçe için tsunami kaynaklı risk haritaları elde edilmiş, bu haritalar kullanılarak karşılaştırmalar ve değerlendirmeler sunulmuştur. Küçükçekmece ilçesi için tsunami haritasını aşağıda görebilirsiniz.

kucukcekmece-tsunami-haritasi

Yine de Marmara Denizi’nde olası bir depremle meydana gelebilecek tsunaminin yer ve özellikleri bu raporda belirtilenden farklı olabilir. Pendik ilçesi için tsunami haritasını aşağıda görebilirsiniz.

pendik-tsunami-haritasi

Tsunaminin en çok etkileyeceği ilçeler

Raporun sonucuna göre, Marmara Denizi’ne doğrudan kıyısı olan bütün ilçeler tsunamiden bir ölçüde etkilenecek. Beylikdüzü ilçesi için tsunami haritasını aşağıda görebilirsiniz.

beylikduzu-tsunami-haritasi

Denize olan kıyısının diğer ilçelerden daha büyük olması ve düşük kotlu olması sebebiyle Silivri ilçesi en fazla suya maruz kalacak. Adalar ilçesi için tsunami haritasını aşağıda görebilirsiniz.

adalar-tsunami-haritasi

Büyükçekmece denizaltı heyelanı kaynaklı olası tsunamilerde su basma alanı yüksek olan ilçeler, Silivri’ye ek olarak, Büyükçekmece, Bakırköy, Beylikdüzü ve Avcılar ilçeleridir. Avcılar ilçesi için tsunami haritasını aşağıda görebilirsiniz.

avcilar-tsunami-haritasi

Bu ilçeleri Kadıköy, Maltepe, Fatih ve Küçükçekmece ilçeleri takip etmektedir. Bakırköy ilçesi için tsunami haritasını aşağıda görebilirsiniz.

bakirkoy-tsunami-haritasi

Yenikapı denizaltı heyelanı kaynaklı olası tsunamilerde ise su basma alanı yüksek olan ilçeler sırası ile Bakırköy, Tuzla, Maltepe, Kadıköy, Fatih, Kartal ve Pendik ilçeleri olarak görülebilir. Tuzla ilçesi için tsunami haritasını aşağıda görebilirsiniz.

tuzla-tsunami-haritasi

Raporla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, İstanbul İli Marmara Kıyılarında Tsunami Kaynaklı Risk Araştırması Sonuç Raporu adlı raporu indirebilirsiniz.