OLED ekran teknolojisi nedir?

Organik Işık Yayan Diyot anlamına gelen OLED, televizyonlar, akıllı telefonlar ve bilgisayar monitörleri için nispeten yeni bir ekran türüdür. 1987’de icat edilen OLED, halihazırda sektördeki en iyi iki ekran teknolojisinden biridir.

OLED ekran teknolojisi, içinden bir akım geçtiğinde ışık yayan organik (karbon içeren) bileşikler kullanır. OLED malzemeleri, küçük moleküllü organik malzeme veya polimerik malzeme olabilir. OLED ekranlar, yüksek görüntü kalitesi, esnekliği ve düşük güç tüketiminin yanı sıra premium fiyatlarıyla bilinir. Ayrıca son derece dayanıklıdırlar ve günde 6 saat kullanıldıklarında yaklaşık 22 yıllık bir ömre sahiptirler.

Katot ışın tüpü (CRT) ekranının modası geçtiğinden beri, OLED’in tek rakibi daha ucuz sıvı kristal ekran, kısaca LCD oldu. Bununla birlikte, OLED’in resim kalitesi, daha yüksek kontrast oranı (diğer bir deyişle Yüksek Dinamik Aralık HDR) ve daha geniş görüntüleme açıları ile önemli ölçüde daha iyidir ve bu da onu ileri teknoloji elektronik cihazlar için ideal hale getirir. OLED paneller ayrıca LCD ekranlardan daha hafif ve daha esnektir.

OLED TV’lerin öne çıkan özellikleri

OLED TV’ler, gerçek siyahları ve yüksek kontrast oranlarıyla bilinir. Kapatılamayan bir ışık kaynağı olarak arka ışık kullanan LCD ekranların aksine, her OLED pikseli doğrudan aydınlatılır ve ayrı ayrı kontrol edilebilir. Bu nedenle, LCD’de ışık gerekmediğinde ve renk filtresi gerekmediğinde, her bir piksel tamamen siyaha dönebilir. OLED’ler gerçek siyahlar üretebildikleri için sonsuz kontrast oranlarına sahiptirler. Bir piksel tamamen karanlık olabilirken hemen yanındaki piksel süper parlak olabilir. LCD TV’ler en iyi ihtimalle yalnızca bölgeye göre karartılabilir.

OLED TV’ler ayrıca aktif matris OLED’leri (AMOLED) kullandıkları için enerji açısından da oldukça verimlidir. Aktif matris OLED’lerde ince film transistörü (TFT) bulunur. Bunlar yarı iletken görevi görerek ekranı daha enerji verimli hale getirerek düşük güç tüketiminin önemli olan cihazlar için mükemmel hale gelir.

OLED alt tabakasının esnekliği, katlanabilir OLED TV’leri de kullanılabilir hale getirdi. OLED’ler arkadan aydınlatma gerektirmez, bu nedenle çok daha incedirler ve OLED’lerin esnek, kavisli veya katlanır olmasını mümkün kılar. LG, ilk yuvarlanabilir TV’yi 2019’un başlarında yarattı ve şimdi pazarın her yerindeler. OLED ekranlı en iyi TV’ler LG, Samsung ve Sony tarafından üretilir ve Vatan, MediaMarkt, Hepsiburada, Amazon ve diğer büyük perakendecilerde bulunabilir.

OLED ve LCD arasındaki farklar

OLED, LCD’ye kıyasla daha iyi görüntü kalitesine, kontrastlara, görüş açılarına, renk doğruluğuna, esnekliğe ve güç verimliliğine sahiptir. OLED, LCD ekranlardan farklı olarak saf bir siyah oluşturabildiği için daha iyi renk kontrastları sağlar. LCD yalnızca arka ışıkla çalışır. Arkadan aydınlatma, bir görüntüyü görüntülemek için bir cihazın arkasına bir ışık yerleştirildiğinde ortaya çıkar. Bu arka ışık her zaman açık olduğundan, LCD ekranlar asla OLED ekranlar gibi tam siyah elde edemezler. Bir OLED, daha derin ve daha gerçek siyah seviyeleri gösterebilir.

Ayrıca LED arka aydınlatması nedeniyle OLED’in güç tüketimi LCD’den daha düşüktür. OLED sadece elektrik akımı geçtiğinde ışık yayar yani akım yoksa kesinlikle ışık yoktur. OLED ayrıca bir görüntünün parlaklığını piksel piksel değiştirebilir. Arka ışık sınırlaması nedeniyle, LCD ekranlar en iyi ihtimalle küçük bölgelerde ekranı karartabilir. Bunun nedeni, görüntüyü karartmanın tek yolunun arka ışığın parlaklığını azaltmak olmasıdır ve her piksel için bir arka ışığın olması mümkün değildir.

OLED’in diğer faydaları arasında arkadan aydınlatma eksikliği nedeniyle yayılan daha az mavi ışık, daha hızlı yenileme hızı ve daha hızlı yanıt süreleri sayılabilir. Daha hızlı yenileme hızları ve yanıt süreleri, oyun ve VR için mükemmel hale getirir.

Daha kaliteli olmasına rağmen, OLED cihazları daha yüksek bir fiyata gelme eğilimindedir. OLED’in şu anda yalnızca mobil cihazlar ve ileri teknoloji TV’ler için ana tercih olmasının nedeni budur. LCD ekranlar daha ucuzdur ve LCD TV’ler neredeyse aynı kalitede yüksek görüntü kalitesine sahiptir. OLED ürünlerinin fiyatı gelecekte düşebilir, ancak yakın zamanda olacağına dair hiçbir işaret göstermedi.

LCD paneller ayrıca daha yüksek maksimum parlaklığa sahip olma avantajına sahiptir ve bu da onları parlak alanlar veya doğrudan güneş ışığı alan yerler için daha iyi hale getirir. OLED’in bir diğer dezavantajı ise yanma riski olmasıdır. Yanma, görüntü değiştirildikten sonra bile görüntünün gölgesinin ekranda kalıcı olarak kalmasıdır. Bu, o bölgedeki piksellerin çok fazla kullanılmasından kaynaklanır, bu da onları eskisi kadar parlak yapmaz. Ancak yanma, yalnızca aynı kanalı günde sekiz saat uzun bir süre izledikten sonra gerçekleşir. Çoğu zaman, kalan görüntü hızla kaybolur.

Bahsetmeye değer bir diğer OLED rakibi, QD-LED veya kuantum nokta ekranlardır. Bu ekranlar, OLED yayıcılar kullanmak yerine, görüntü üretmek için ışık yayan nanoparçacıklar olan kuantum noktalarını kullanır.