Samsung QD-OLED nedir? LG OLED’den farkları

Samsung, LG OLED’in en önemli eksikliğinin parlaklık olduğunu biliyor ve bu nedenle QD-OLED ile bir hibrit panel teknolojisi sunuyor. QD-OLED teknolojisinin ne olduğunu, QLED ve OLED ile olan farklarını ve neler bekleyebileceğinizi açıklıyoruz.

Televizyonlarda yeni bir dönemle karşı karşıya olmamız mümkün çünkü Samsung, OLED’i ilk kez ve herkes için yenebilir. LG organik diyotlarla pazarı fethettiğin beri, LED teknolojisindeki arkadan aydınlatma hala büyük sorun olduğu için görüntü kalitesi savaşını kazandı. Samsung bunu QLED ile değiştirmeyi denedi, ancak son olarak QD-OLED ile yeni bir saldırı daha yaptı.

Samsung’un QD-OLED’i nedir ve nasıl çalışır?

Samsung, QLED ve OLED teknolojisinin zayıf noktalarını telafi etmek için OLED’in en iyi özellikleri ile QLED’in en iyi özelliklerini birleştirmeyi amaçlayan hibrit bir panel geliştirdi. QD-OLED, CES 2022’de tanıtılan ve 2022’de piyasaya sürülecek olan Samsung’un özel ve patentli bir teknolojisidir.

Asıl soru, bu 2 teknolojinin nasıl birleştirileceğidir. Samsung bunu şu şekilde ortaya koyuyor:

 • Her piksel kendi ışığını yayabilir ve ayrıca Local Dimming’e (Yerel karartma) de sahip olacağız, bu da her pikselin siyahları ve kontrastı ayarlamak için ayrı ayrı kontrol edilebileceği anlamına geliyor.
 • Ana panel bir OLED’dir, yalnızca üst üste bindirilmiş bir Quantum Dots (Kuantum Noktaları) filmi olan mavi bir kendinden ışıklı katman kullanılır.
 • Kırmızı ve yeşil Kuantum noktaları içeren pikselleri aydınlatmak için bir dizi mavi OLED (Mavi Kendinden Parlama) kullanılır.
 • Her OLED pikseli 3 alt piksele bölünmüştür:
  • Orijinal mavi OLED malzemesinden türetilen mavi bir alt piksel.
  • Kırmızı Kuantum noktalarından türetilen başka bir kırmızı.
  • Yeşil bir Kuantum noktasından türetilen başka bir yeşil.
 • Beyaz ışık oluşturmak için 3 alt piksel birleştirilir.
qd oled ekran katmani

Bu nedenle QD-OLED TV’ler 3 katmana sahip olacağı için çok ince olacaktır: Mavi LED -> Kuantum noktaları > Beyaz filtre. Bir OLED veya QLED’in katmanlarını karşılaştırırsak, QD-OLED’in geleneksel bir OLED’den bir katman daha fazla olduğunu görürüz. QLED hala Quantum Dots’lu bir LCD-LED (VA) panelidir, bu nedenle bir QLED TV’de 4’ten fazla katman vardır.

Samsung bu teknolojiyi QD-OLED olarak adlandırsa da bu teknoloji ile gelecek olan televizyonlarına nasıl bir ticari isim vereceğini bilmiyoruz. Neo QLED ve Mini LED arka aydınlatmaya ne olduğunu zaten biliyorsunuz.

QD-OLED’in QLED ve OLED’e göre avantajları

Kendinize sorduğunuz ilk şey, mevcut olanı nasıl iyileştirdiğidir. Her teknolojinin zayıf noktalarını gözden geçirelim: QLED, hala arkadan aydınlatmalı bir VA panelidir. Saf siyahlar sunmaz. Yüksek tepki süreleri vardır. Görüş açıları kötüdür. Çok fazla mavi ışık yayar. OLED’de maksimum parlaklık, LCD-LED’lerinkinden daha düşüktür. Ekran yanması problemi vardır.

QD-OLED, her iki paneli de aşağıdaki şekillerde geliştirir:

 • Arkadan aydınlatması olmadığı için OLED’in saf siyahlarını sunar ve QLED’i geliştirir.
 • 1500 nit’e ulaşabilen OLED ve OLED Evo’dan (1000 nit) daha fazla parlaklık sağlar.
 • QLED’lerin tepki süresi sorunu çözülür ve 0,2 ms’ye düşürülür.
 • ΔE<2@60º oranıyla çok ilginç görüş açıları.
 • Mavi ışık %40-50 oranında azaltılacaktır.
 • 1M:1 kontrast oranı, muhtemelen “sonsuz kontrast”.
 • %99,7 kapsama alanı ve BT.2020 ile DCI-P3 renk alanı sunan iyileştirilmiş görüntü kalitesi.
 • Daha ince televizyonlar, kalınlığı %50 azaltıyor.

QD-OLED’in Dezavantajı

Bu şekilde bakıldığında, dezavantaj yok ve her şey yolunda gibi görünüyor, değil mi?

Samsung, organik diyotlar oldukları ve hızla bozuldukları için OLED yanmalarını öne çıkaracak şekilde kampanya yürüttü. Ekran yanmaları, statik bir görüntünün uzun süre yeniden üretilmesiyle (TV kanalı logosu, video oyunu HUD vb.) oluşur.

Sonuçta, QD-OLED’ler bir OLED panelinden yararlanıyor ve buna yanma sorunları da dahil. Ayrıca, Quantum Dots’un da ekranda görüntü tutmaya meyilli olduğunu unutmayın.

LG’nin bu konuda kat etmesi gereken uzun bir yol var ve bu sorunla ilerlemeyi başardı, Samsung’un da yakından takip ettiği görülüyor.

Fiyat ve lansman

Nihai QD-OLED lansmanı, 2022’nin ortasında, yani yazdan itibaren olacak. Çoğu televizyon 55, 65 ve 70 inç ile gelecek. Şimdiye kadar, tarihteki ilk QD-OLED monitör olan AW3423DW ile perdeyi açan Alienware oldu.

“Uygun” fiyatlar bekleyenler için kötü haber, çünkü Koreli kaynaklara göre Samsung, QD-OLED’leri premium sektör için konumlandıracak. Bu, bu televizyonları 1.500-2.000 € arasında göreceğimiz anlamına geliyor, ancak rakam 2.000 €’ya yakın olacak (hatta onları aşacak).

Tüm teknolojilerde olduğu gibi, en yenisine sahip olmanın yüksek bir bedeli var ve 4.000 € veya daha fazlaya mal olan 8K Neo QLED’lere bakın.

Samsung, LG ile saf siyahlar ve OLED konusunda hemfikir, ancak QLED ile yapılan tüm çabalar gibi egosunu koruyor. Her iki teknoloji de her birinin kendi eksikliklerini doldurmak için birleştirileceğinden, panel dünyasında devrimi işaretleyebilir.

Koreliler adına akıllıca bir hareket çünkü kısmen haklılar; aksi takdirde sadece OLED’in iyileştirilmesine sahip olacaklardı. Şu anda, QD-OLED’in tek tanımı bir başarıdır.