Windows 11 hakkında sık sorulan sorular

Windows 11’in duyurulmasından bu yana Microsoft, yeni nesil işletim sistemine gelen bazı önemli değişiklikleri duyurma konusunda yetersiz kaldı. Donanım gereksinimlerinden CPU sınırlamalarına kadar, insanların kafasında bir dizi ortak soru var. Windows 11 mevcut bilgisayarlarınızda çalışacak mı? Microsoft hangi temelde Windows 11 için bir CPU oluşturma sınırı oluşturuyor? Donanım gereksinimlerini karşılamayan Windows 10 kullanıcılarına ne olacak? Tüm şüphelerinizi çözmenize yardımcı olmak için Windows 11’de en yaygın SSS’leri ve yanıtlarını bir araya getirdik. O halde hiç beklemeden Windows 11 SSS bölümüne geçelim.

Burada, Windows 11 hakkında TPM, CPU üretimi, lansman tarihi veya belirli Windows 11 özellikleri ile ilgili en sık sorulan soruların bazılarını yanıtladık. Ayrıca Windows 10 güncelleme desteği sonu ve Windows 11’i desteklenmeyen makinelerde çalıştırmanın yolları hakkında sorular da ekledik. Windows 11 ile ilgili tüm şüphelerinizi ortadan kaldırmak için tüm soruları yukarıdan aşağıya doğru incelemenizi öneririm.

1. Bilgisayarım Windows 11 İçin Uygun mu?

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına ücretsiz bir yükseltme sunuyor, ancak birkaç uyarı var. Bilgisayarınızın Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını söyleyen bu ücretsiz uygulamaya göz atabilirsiniz. Microsoft’un resmi PC Sağlık Kontrolü uygulaması, bilgisayarınızın Windows 11’i çalıştırıp çalıştıramayacağını kontrol etmenize de izin verir, ancak şimdilik hatalar nedeniyle kaldırılmıştır.

Size mevcut senaryonun kısa bir açıklamasını vermek için, Windows 11’i kullanmak için bir TPM güvenlik çipine ve 8. nesil Intel veya üzeri bir işlemciye ihtiyacınız var. AMD tarafında ise Ryzen 2500 veya üzeri bir işlemciye ihtiyacınız var.

2. Windows 10’dan Windows 11’e Nasıl Yükseltilir?

Şu anda Windows 11, yalnızca Windows Insiders Programının Geliştirme Kanalının parçası olan kişiler tarafından kullanılabilir. Programa kaydolabilir ve yalnızca birkaç kolay adımda Windows 11’e yükseltebilirsiniz.

3. Windows 11’e Yükseltmek Verileri Siliyor mu?

Hayır, Windows 11’e yükseltirseniz hiçbir şey silinmez. Tüm dosyalarınız, programlarınız ve hatta etkinleştirme anahtarınız bozulmadan kalacaktır. Windows 10’a güncelleme gelmesi gibi bir durumdur.

4. Windows 10’dan Windows 11’e Yükseltmenin Maliyeti Ne Kadardır?

Windows 10 kullanıyorsanız ve sistem gereksinimlerini karşılıyorsanız, Windows 11’e yükseltme tamamen ücretsiz olduğu için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Ayrıca Windows 11 için ayrı bir lisans anahtarı satın almanıza gerek yoktur.

5. Windows 11’i Sevmiyorsam Windows 10’a Dönebilir miyim?

Evet, Windows 11’den hoşlanmıyorsanız ve tüm dosyalarınız ve programlarınız olduğu gibi Windows 10’a geri dönmek istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Ancak, bu eylemi Windows 11’e geçtikten sonraki 10 gün içinde gerçekleştirmelisiniz. 10 günlük süreyi geçtikten sonra, Windows 10’u manuel olarak temizlemeniz gerekir. Ayrıca temiz kurulum C sürücüsündeki dosyaları sileceğinden tüm dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun.

6. Bilgisayarımda TPM Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

TPM’nin bilgisayarınızda bulunup bulunmadığını öğrenmek için “Windows +R” Windows klavye kısayolunu kullanabilir ve tpm.msc‘yi çalıştırabilirsiniz.

Yeni bir pencere açılacaktır. Şimdi, “Durum” altında, TPM çipinin mevcut olup olmadığını kontrol edin. Varsa, durum şöyle görünür: “TPM kullanıma hazır.” Hemen aşağıda TPM sürümünü de bulabilirsiniz.

7. Windows 11 için TPM Neden Zorunludur?

TPM, tüm parolalarınızı, özel kimlik bilgilerinizi, şifreleme anahtarlarınızı ve daha fazlasını depolayan bir donanım güvenlik yongasıdır. PC’lerin anakartlarına yönelik artan saldırı riski nedeniyle Microsoft, bu kritik ve özel anahtarları kötü niyetli bilgisayar korsanlarına karşı korumak istiyor.

8. Hangi CPU’lar Windows 11 ile Uyumludur?

Şu anda Windows 11, yalnızca 8. Nesil Intel ve üzeri işlemciler ve AMD Ryzen 2500 veya üzeri işlemcilerle uyumludur.

Bununla birlikte, kullanıcılar yapay bir CPU sınırlaması oluşturduğu için Microsoft’a öfkelendikten sonra şirket, 7. Nesil Intel ve 1. Nesil Ryzen işlemciler için destek eklemeyi düşüneceğini belirtti. Yeni nesil masaüstü işletim sisteminin, Insider programı aracılığıyla desteklenmeyen işlemcilere sahip bilgisayarlarda nasıl performans gösterdiğini test edecek.

9. Windows 11 için Minimum Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Windows 11 için minimum sistem gereksinimleri 64 bit işlemci, 1 Gigahertz (GHz) veya daha hızlı CPU, 4GB RAM, TPM yongası, 720p ekran ve daha fazlasıdır. Windows 11’i çalıştırmak için resmi donanım gereksinimlerinin tam listesini inceleyebilirsiniz.

  • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya uyumlu 64-bit işlemcide 2 veya daha fazla çekirdekli veya Chip on System (SoC) ile daha hızlı
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama aygıtı
  • Sistem üretici yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özelliği
  • TPM: TPM Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
  • Grafik kartı: WDDM 2.0 sürücüsü ile DirectX 12 veya üstü ile uyumlu
  • Ekran: Yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, çapraz olarak 9 inçten büyük ve renk kanalı başına 8 bit desteği
  • İnternet bağlantısı ve Microsoft hesapları: Windows 11 Home sürümü, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerektirir. Bir cihazı Windows 11 Home’dan S modunda değiştirmek de internet bağlantısı gerektirir.

10. Bilgisayarım Windows 11 için Minimum Donanım Gereksinimlerini Karşılamıyorsa?

Bilgisayarınız Windows 11’i çalıştırmak için gereken minimum donanım gereksinimlerini karşılamıyorsa, Windows 10’u kullanmaya devam edebilirsiniz ve güncellemeleri 14 Ekim 2025’e kadar alacaksınız.

11. Windows 10 Kullanım Ömrünün Sonuna Ulaştığında Ne Olur?

Yukarıda bahsettiğim gibi Windows 10 2025 yılında ömrünün sonuna ulaşacak. Bundan sonra bilgisayarınızı kullanmaya devam edebileceksiniz ancak yeni özellikler veya kalite güncellemeleri alamayacaksınız.

Ayrıca, Windows 10 PC’niz 2025’ten sonra çok fazla güvenlik güncellemesi almayacak ve sizi kötü niyetli saldırılara ve virüslere daha fazla maruz bırakacak. Windows 10 bilgisayarınızı kullanmaya devam etmek istiyorsanız, Windows 7 genişletilmiş güvenlik güncellemelerinde olduğu gibi genişletilmiş destek için ödeme yapmanız gerekecektir.

12. Windows 11 Desteği Ne Zaman Bitecek?

Daha önceki trendlere bakarsak, Windows 11 önümüzdeki 10 yıl boyunca; 2031’e kadar desteklenecek gibi görünüyor. İlk 5-6 yıl boyunca özellikler ve kalite güncellemeleri olacak ve son dört yılda muhtemelen destek ve hizmet güncellemelerini almak için.

LTSC sürümünü çalıştıran kurumsal kullanıcılar için, Windows 11’in Kullanım Ömrü Sonu tarihi, tıpkı 2029’da iş kullanıcıları için desteğini sonlandıran Windows 10 gibi kesinlikle daha uzun olacaktır.

13. Windows 11 Ücretsiz Yükseltme Ne Kadar Sürecek?

Henüz duyurulmadı, ancak genellikle ücretsiz yükseltme penceresi, Genel Kullanılabilirlik’in (GA) başlangıcından bu yana bir yıl sürer. Dolayısıyla, Windows 11 GA bu yıl Ekim ayında başlarsa, teklif Ekim 2022’ye kadar sürecek. Bu teklif penceresinin Microsoft’un takdirinde olduğunu ve yükseltme penceresini genellikle daha önce olduğu gibi uzattığını unutmayın.

14. Windows 11’i Desteklenmeyen CPU’ya ve TPM’siz Kurabilir miyiz?

Resmi olarak, Windows 11’i TPM veya uyumsuz bir CPU olmadan desteklenmeyen donanıma yükleyemezsiniz. Ancak, deneyebileceğiniz birkaç geçici çözüm vardır. Kayıt Defterinde bazı değişiklikler yapmanız gerekecek.

Bu arada, Windows 11’i temiz yüklüyorsanız, Microsoft CPU üretimini kontrol bile etmez, yani bu yapay bir sınırdır. Şu anda, temiz yükleme sırasında yalnızca TPM ve Güvenli Önyükleme kontrol edilir.

15. Windows 11 ISO Görüntüsü Nasıl İndirilir?

Microsoft, erken Windows 11 önizleme yapılarının ISO’larını yayınlamayacaklarını resmen açıkladı. ISO görüntüsüne erişmek için Temmuz ayında olabilecek beta kanalı sürümünü beklememiz gerekiyor. Windows 11 ISO görüntüsü için bu indirme sayfasını yakından takip edin. Microsoft hesabınızla oturum açtığınızdan emin olun.

16. Windows 7’den Windows 11’e Nasıl Yükseltilir?

Ne yazık ki, Windows 7 kullanıcıları Windows 11’e ücretsiz yükseltme alamayacaklar. Ancak, ücretsiz Medya Oluşturma Aracı ile Windows 7’den Windows 10’a geçebilirsiniz. Kurulumdan sonra Windows 10 PC’nizi etkinleştirmek istiyorsanız, bağlantılı kılavuzu kullanarak Windows 10 anahtarını ucuza alabilirsiniz.

17. Windows 11’den Hangi Özellikler Kaldırıldı?

Windows 11’den kaldırılan başlıca özelliklerden bazıları Internet Explorer, Klasik Başlat Menüsü, Canlı başlıklar, Windows Zaman Çizelgesi ve daha fazlasıdır. En önemlisi, yeni nesil masaüstü işletim sistemi, görev çubuğunu yeniden boyutlandırma ve yukarı veya yanlara taşıma özelliğini kaldırmıştır.

18. Windows 11’e Android Uygulama Desteği Ne Zaman Geliyor?

Microsoft tarihi onaylamadı, ancak Windows 11 için Android uygulama desteği büyük olasılıkla Temmuz ayının ikinci yarısında Windows Insiders Dev kanalına gelecek.

19. Windows 11’de Android APK’larını Sideload Edebilir miyiz?

Bir Microsoft mühendisine göre, cevap evet. Amazon App Store’dan favori Android uygulamalarınızı yüklemenin yanı sıra, Windows 11 bilgisayarınıza Android APK’larını yandan yükleyebileceksiniz.

20. Windows 11 Kararlı Güncelleştirmesi Ne Zaman Yayınlanacak?

Şu anda Windows 11, test aşamasından geçiyor. Bazı sızıntılara göre, Windows 11 kararlı güncellemesinin 20 Ekim 2021’de yayınlanması bekleniyor.

Bunu söyledikten sonra, kararlı güncelleme tüm kullanıcılar tarafından hemen kullanılamayacak. Aşamalı bir sunum olacak ve Microsoft, geçişin 2022’ye kadar devam edeceğini söyledi.

21. Windows 11 Dizüstü Bilgisayarlar Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?

Microsoft’a göre, Windows 11 dizüstü ve masaüstü bilgisayarların ilk partisi bu yıl tatil sezonunda piyasaya çıkacak.

22. S Modunda Windows 10 Çalıştırırsa Bilgisayarımı Windows 11’e Yükseltebilir miyim?

Evet, S modunda Windows 11 Home Edition’a yükseltebilirsiniz. Ancak yukarıda bahsettiğim minimum donanım gereksinimlerini karşılamanız gerekir.

23. Windows 11 Kaç GB?

Windows 11 Home Edition için 2,8 GB civarındadır. Windows 11 Pro ve diğer sürümler için ISO boyutu 4,6 GB civarındadır.

24. Windows 11’de Görev Çubuğunu Taşıyabilir misiniz?

Windows 11, Windows 11’de yeni ortalanmış Görev Çubuğunun yerleşimini değiştirmek için kullanıcıya yönelik herhangi bir seçenek sunmaz. Ancak, bazı Kayıt Defteri ince ayarlarını kullanarak Görev Çubuğunu Windows 11’de kolayca taşıyabilirsiniz.

25. Windows 11’de Canlı Başlık Desteği ile Klasik Başlat Menüsüne Geri Dönebilir miyim?

Evet, birkaç Kayıt Defteri değerini değiştirerek klasik Başlat Menüsünü Windows 11’e geri alabilirsiniz.