Windows 11 ile gelecek yenilikler

Microsoft, Windows işletim sisteminin sonraki sürümü Windows 11’in tanıtımını gerçekleştirdi. Vaat edilenler, bunun makyajlanmış bir Windows 10’dan daha fazlası gibi görünüyor. Yeni işletim sistemi yeniden tasarlanmış bir kullanıcı arayüzüne sahip, ancak performansı ve üretkenliği artırmak için tasarlanmış yeni özelliklerle birlikte gelecek. Bir de yepyeni bir Microsoft Store olacak. Yeni uygulama mağazası, uygulama dışı satın alım yöntemlerini destekleyerek geliştiricilere istedikleri şekilde para kazanmaları için benzeri görülmemiş bir özgürlük sunuyor. Ayrıca Amazon Appstore ile işbirliği yaparak Android uygulamalarını da destekleyecek.

Windows 11 ile ilgili haftalardır süren sızıntıların arından şimdi resmi olarak tanıtım yapıldı. Şirket dün Windows 11’in modernize edilmiş bir arayüze sahip yeni nesil Windows olduğunu ve çok sayıda iyileştirme içerdiğini duyurdu. Bunlara performans, oyun odaklı özellikler, güçlendirilmiş güvenlik ve Teams gibi üretkenlik araçlarıyla akıllı entegrasyonlar dahil. Şirket, Windows 11 için bir çıkış tarihi vermedi, ancak bu sonbaharda Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz bir yükseltme olarak gelmesi bekleniyor.

Yeni Başlat Menüsü

Yakın zamanda sızdırılan geliştirme yapısından zaten bildiğimiz gibi, Başlat Menüsü artık görev çubuğunun merkezinde yer alıyor ve Microsoft’un daha önce üzerinde çalıştığı ve artık esasen sona erdirilmiş olan Windows 10X konseptinden çok şey ödünç alan bir kullanıcı arayüzüne sahip. Bir anlamda, Windows 11, Windows 10 ve Windows 10X arasında iç içe geçirilmiş. Ortaya çıkan yeni işletim sistemi, Windows ortamını daha özelleştirilebilir hale getirirken Android uygulamalarının masaüstü uygulamalarının yanında çalışmasını sağlıyor.

Canlı Kutucuğu artık resmi olarak kaldırılmış durumda, bu da Windows 11’in Başlat Menüsü’nü daha temiz hale getiriyor. Artık en son belgelere de atlayabileceğiniz ve daha fazlasını yapmanız gerektiğinde her zaman ayrı arama arayüzüne atlayabileceğiniz basit bir uygulama başlatıcısı konumunda. Yeni arayüz ile ilgili şimdiden macOS ve Chrome OS ile karşılaştırmalar yapılmaya başladı ve bunun iyi bir nedeni var: Microsoft, Windows’u daha modern hale getirmek için bu işletim sistemlerinden ilham aldı.

windows 11 baslat menusu

Yeni Temalar ve Geliştirilmiş Modlar

Birçoğunuz, Microsoft’un Windows 10’da karmaşık olan ve kesinlikle daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyan karanlık ve aydınlık modlarını güncellediğini duymaktan şüphesiz memnun olacaksınız. Windows ürün sorumlusu Panos Panay, Windows ekibinin “kontrolü size vermek ve sakinlik ve rahatlık duygusu getirmek” için “her ayrıntıya kafa yorduğunu” söylüyor. Dokunsal geri bildirimi destekleyecek mürekkepleme gibi dokunma modu da geliştirildi.

baslet menusu renkler windows 11

Pencere Yakalama ve Çoklu Görevler

Windows 7’den bu yana büyük ölçüde aynı kalan bir alan pencere yakalama özelliğiydi, ancak Windows 11’de bu, kişisel tercihinize uyacak şekilde birkaç farklı pencere düzeni arasından hızlı bir şekilde seçim yapmanıza olanak tanıyan bir açılır menü ile genişletildi. Yeni özellik Snap Layouts olarak adlandırılıyor ve kullanışlılığı, ileride kullanmak üzere pencere düzenlerinizi hatırlayan Snap Grupları ve Masaüstleri ile birlikte iki katına çıkıyor. Birden fazla monitörde çalışan veya 2’si 1 arada monitörlerini rutin olarak harici bir monitöre bağlayan insanlar için büyük bir nimet.

yakalama ozelligi windows 11

Teams Entegrasyonu

Microsoft, Teams sohbet ve video konferans işlevlerini doğrudan Windows 11 görev çubuğuna entegre ediyor; bu, masaüstü Skype uygulaması deneyimine aşina olan kullanıcılarla hiçbir zaman tam olarak uyuşmayan Windows 10’daki Skype entegrasyonuna göre büyük bir itici güç. Teams hızla en çok kullanılan Office uygulamalarından biri haline geldiğinden Skype artık arka planda kayboluyor. Aynı zamanda Teams, Microsoft’un insanları daha üretken olmaları için güçlendirme felsefesiyle çok daha uyumludur, bu yüzden şirket bunu öne ve merkeze koymaktan emindir.

microsoft teams windows 11

Windows Widget

Vista döneminde masaüstü gadget’ları kullandıysanız, bu konuda da bir gelişme var. Microsoft Edge ve makine öğrenimi tarafından desteklenen özel bir arabirimde masaüstünde yaşayacak olan Windows Widget’ları biçiminde geri dönüyorlar.

Görev çubuğu simgesine tek bir tıklama, ekranın sol tarafından kayan ve Microsoft’un Windows 10 için sunduğu Haberler ve Hava Durumu’na çok benzeyen kişiselleştirilmiş bir haberler kısmı getiriyor.

haberler akisi windows 11

Oyuncular İçin Windows 11 Yenilikleri

Oyuncular için Microsoft, Windows 11’in daha hızlı oyun yükleme süreleri için DirectStorage, Xbox Series X’in Otomatik HDR işlevselliği için destek ve daha fazlası gibi piyasaya sürüldüğünde ortaya çıkacak bir dizi yeni özellikle kapsanacağını söylüyor.

Bunların başında DirectStorage gelir; bu, bir PCIe 3.0 SSD’niz olsa bile sonunda hızlı NVMe depolamanın tüm avantajlarından yararlanabileceğiniz anlamına gelir. Microsoft ayrıca, Windows 11 PC’ler için yeni işlevsellikten yararlanmak için gereken donanım ve sürücülerin doğru kombinasyonuyla gelmelerini sağlayacak bir “DirectStorage Optimize” sertifikası sunuyor.

Ek olarak Microsoft, xCloud hizmetinde oyun oynamak için kullanabileceğiniz yükseltilmiş bir Xbox uygulaması aracılığıyla Xbox Game Pass’i Windows 11’e getiriyor. Şirket ayrıca, oyuncuların ve yayıncıların olabilecek en kötü anlarda kesintiye uğradığı Windows 10 güncellemeleriyle yapılan hatalardan ders çıkardı. Windows 11 güncellemeleri yüzde 40 daha küçük olacak ve etkinliğinize müdahale etmeden arka planda yüklenecek.

Yeni Microsoft Store ve Android Uygulama Desteği

Microsoft Mağazası zaten birkaç yenileme sürecinden geçti, ancak Windows 11, bunun için tamamen yeniden tasarlanmış bir arayüz ve kullanıcıları yalnızca onu kullanmaya daha yatkın hale getirebilecek hız iyileştirmeleri ile gelecek. Daha da önemlisi şirket, uygulamalarını ve oyunlarını Microsoft Store’a getirmek isteyen geliştiricilere benzeri görülmemiş bir özgürlük sağlıyor.

Sürpriz bir hamleyle şirket, geliştiricilerin, oluşturmak için kullanılan çerçeve ne olursa olsun – win32, UWP, Electron, React Native, progresif web uygulamaları ve hatta Android uygulamaları – Microsoft Store’a her türlü uygulamayı getirmesine izin verecek. Bunun ilk harika örneği, Zoom, Disney+ ve Microsoft’un Visual Studio’nun eşlik edeceği Adobe’nin Creative Cloud paketidir. Ek olarak, Microsoft, onları bulmayı kolaylaştırmak için Hikayeler aracılığıyla en iyi uygulamaları vurgulayacaktır.

microsoft store windows 11

Microsoft, tüm bu yeniliklerle geliştiricilerin sevgisini geri kazanmak istediğini kanıtladı, çünkü geliştiricilerin, uygulamalar için yüzde 85/15 ve oyunlar için yüzde 88/12 gelir payı ile şirketin “ticaret motorunu” kullanma ve kendi gelir paylaşımı içermeyen ödeme sistemini kullanma arasında seçim yapmalarına izin verecek. Bu, oyunlarını Microsoft Store’a getirmek konusunda isteksiz olan Epic gibi şirketlerin artık aynı şekilde devam etmek için bir bahanesi olmadığı anlamına geliyor. Gerçi Epic için iş işten geçti bile, kendi mağazaları ile baya bir yol almış durumdalar.