Kartal’da yağmurda kayan otobüs bisikletlileri biçti

Kartal’da sabah saatlerinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle ıslanan yolda sürücüsünün kontrolünü kaybettiği İETT otobüsü, yol kenarındaki otobüs durağına daldı. Durakta o sırada yağmurun dinmesini bekleyen dört bisikletli otobüsün altında kalarak yaralandı.

Kaza saat 07:30 sıralarında Kordonboyu Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Kartal sahil yolunda Pendik istikametinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Tuzla’dan Bostancı’ya gitmek üzere bisikletleriyle seyahat eden dört bisikletli yağmur yağışının durması için durakta bekledikleri sırada yoldaki kayganlaşmadan dolayı sürücüsünün kontrolünü kaybettiği bir otobüsün çarpması sonucu yaralandılar. İETT otobüsünün kayganlaşan yolda kontrolden çıkarak durağa dalması şeklinde meydana geldiği öğrenilen kazada, o sırada durakta bekleyen bisikletliler Levent Atil ve Volkan Kurdoğlu ve iki arkadaşı yaralandı.

Kaza nedeniyle otobüs durağı paramparça olurken, bisikletliler de etrafa saçıldı. Büyük maddi hasar meydana gelen bisikletler kullanılamaz hale gelirken, bisikletliler de yaralandı. İhbar üzerine olay yerine ambulans ekipleri sevk edinilirken, yaralı bisikletliler hastaneye kaldırıldı. Kaza nedeniyle bisikletliler arasında infial oluşurken, vatandaşlar olaya sosyal medyadan tepki gösterdi.

Özellikle Kartal bisiklet yolu, uzun zamandır modernize edilmeyen yapısı ile biliniyor ve bisiklet yolu boyunca uzanan restoran ve kamuya ait araç otoparklarının giriş ve çıkışlarının güvenliksiz olması nedeniyle eleştiriliyordu. Bisiklet yolu boyunca bulunan araç otoparklarının giriş ve çıkışlarında bisikletlilerle ilgili hiçbir uyarı levhası bulunmuyor.