PNS Pendik Nişasta kimin?

PNS Pendik Nişasta, ABD’li Cargill firmasına aittir. PNS Pendik Nişasta, Pendik Ramazanoğlu Mahallesi’nde bulunan bir nişasta üretim fabrikasıdır. PNS Pendik Nişasta ne zaman satıldı, kaça satıldı? İşte PNS Pendik Nişasta’nın satışı hakkında bilmeniz gerekenler…

Yıldız Holding’e ait Pendik Nişasta satıldı. PNS Pendik Nişasta A.Ş şirketinin yüzde 50 hissesine sahip olan Yıldız Holding, tüm hisselerini AlpInvest şirketine sattı. Böylece AlpInvest, şirketin diğer ortağı Cargill ile eşit paya sahip oldu.

PNS Pendik Nişasta kime satıldı?

1993 yılında Cerestar ve Ülker ortaklığında kurulan PNS Pendik Nişasta, 1996 yılından beri üretim yapıyor. Avrupa’nın nişasta üretim devi Cerestar’in desteğiyle Ülker tarafından Türkiye’nin öncüleri arasına sokuldu.

Pendik Nişasta ABD’li Cargill ile İngiliz AlpInvest şirketlerine geçti. Ülker’in ortağı Cerestar, 2002 yılında Cargill tarafından satın alındı ve Pendik Nişasta’nın yüzde 50 hisseleri ABD’li Cargill’e geçti. Ardından Ülker’in çatı şirketi Yıldız Holding de Pendik Nişasta’da ki paylarını sattı.

Pendik Nişasta kaça satıldı?

1993 yılında kurulan PNS Pendik Nişasta A.Ş’nin Yıldız Holding’e ait yüzde 50 hissesinin AlpInvest’e satışı, yasal onayların tamamlanmasının ardından gerçekleşti. Pendik Nişasta’nın satışının ne kadara gerçekleştirildiği açıklanmadı, fiyat gizli tutuldu.

Satış hakkında açıklama yapan Yıldız Holding CEO’su Mehmet Tütüncü, “PNS Pendik Nişasta A.Ş’nin yüzde 50 hissesinin, Oba Makarna’nın çatı şirketi AlpInvest’e satışı konusunda anlaşma sağladık. Önümüzdeki dönemde de ana işlerimize odaklanarak ülkemizde ve global pazarlarda büyümeye devam edeceğiz.” dedi.

Pendik Nişasta nerede?

pendik nisasta fabrikasi

Pendik Nişasta fabrikası, havalimanı yakınında, Pendik Ramazanoğlu Mahallesi, Transtek Caddesi’nde hizmet veriyor. Pendik Nişasta’nın internet sitesinde sahip şirketler olarak OBA Makarna (AlpInvest) ve Cargill logoları yer alıyor.

Pendik Nişasta, Türkiye’nin en önemli nişasta fabrikalarından biri ve şu anda ABD’li ve İngiliz şirketlerin kontrolünde.