Sanatçılar için en iyi NFT Pazar yerleri

NFT’lerin meteorik yükselişi, sanatçıların dijital ürünlerini satmaları için platform fazlalığına yol açtı. Ama hangi NFT pazarı sizin için doğru? İşte en iyi platformlara kapsamlı bir bakış.

Kripto alanı büyümeye devam ettikçe, daha yaygın olarak NFT’ler olarak bilinen, karşılıksız token pazarı da büyüyor. Blok zincirinin patlayıcı momentumu, ortaya çıkan bu sanat biçimini milyar dolarlık bir endüstriye dönüştürdü.

Bir NFT sanatçısıysanız, internet sizin istiridyenizdir. Son aylarda, çalışmalarını blok zincirinde tokenize etmek isteyen yaratıcıların ihtiyaçlarını karşılayan bir dizi yeni pazar yeri ortaya çıktı.

En iyi NFT platformları

Bir pazar yeri seçmek, çalışmanızın bir galeride küratörlüğünü yapmaktan biraz farklıdır. Bazı platformlar özeldir ve sanatçıların bir başvuru göndermesini gerektirirken, diğerleri herkese açıktır. Bazı platformlar, müzik veya fotoğrafçılık gibi belirli ortamlara odaklanırken, diğerleri açık uçludur.

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Neyse ki, blok zincirin doğası, pazar yerleri arasında geçiş yapmayı kolaylaştırır, bu nedenle bir taahhütte bulunmadan önce deney yapmaktan çekinmeyin.

İşte tüm zamanların işlem hacmine göre ilk 5 NFT Pazar yerleri. Ayrıca listesinin devamında diğer Pazar yerlerinden de bahsediyor olacağız.

1. OpenSea

OpenSea, NFT pazaryerlerinin eBay’i olarak bilinir. Neredeyse her platformdan dijital sanat küratörlüğü yapıyor ve satıyorlar. Ayrıca NFT’lerinizi ve NFT koleksiyonlarınızı ön ödeme olmadan doğrudan platformda basabilirsiniz (tembel para basma olarak da bilinir).

2. Rarible

Rarible, OpenSea’ye benzer, ancak en büyük fark, gaz ücretlerinin önceden ödenmesidir (ancak tembel para basma yakında geliyor). Rarible’ın ayrıca platformda kullanılabilen kendi yönetişim belirteci RARI vardır.

3. SuperRare

SuperRare, özel bir NFT platformudur. Piyasada listelenmek için bir başvuruda bulunmanız ve kabul edilmeniz gerekir. Şu anda, sanatçı başvurularının birikmiş listesi var, bu yüzden orada para basmayı umuyorsanız başvurunuzu bir an önce yapın.

4. Foundation

SuperRare gibi, Foundation da özeldir. Ancak bir başvuru göndermek yerine, mevcut bir Foundation yaratıcısı tarafından davet edilmeniz gerekir. Sağlıklı bir Twitter takipçiniz varsa, topluluğunuzu sizi platformda yer almak için oy vermeye davet edebilirsiniz.

5. KnownOrigin

KnownOrigin, başka bir özel NFT Platformudur. Şu anda, çok sayıda uygulama nedeniyle KnownOrigin uygulamaları yeni içerik oluşturuculara kapalı. Bu değişirse bunu güncelleyeceğiz.

Diğer NFT pazar yerleri

Endüstri liderleri daha görünür olsa da, denizde kesinlikle başka balıklar var. Daha yeni ve daha küçük platformlardan bazılarının yenilikçi yaklaşımları ve yaratıcılarına sunacakları çok şey var, bu yüzden işlem hacmine göre onları reddetmek için çok acele etmeyin.

Mint Gold Dust

Yakında piyasaya sürülecek olan Mint Gold Dust, blockchain endüstrisinin öncüsü Kelly LeValley Hunt’ın beynidir. Mint Gold Dust, pazarının yanı sıra sanatçıları ve yaratıcı süreçleri hakkında röportajlar ve derinlemesine içerik yayınlamayı planlıyor.

Illust Space

Illust Space, artırılmış gerçeklik (AR) sanatında uzmanlaşmış butik bir NFT ajansıdır. Illust Space, imzalı AR maskesi NFT’leri üretmek için geç rapçi MF DOOM ile yakın zamanda yaptığı işbirliğiyle tanınıyor.

Nifty Gateway

Winklevoss kardeşlerin sahibi olduğu Nifty Gateway, NFT’leri (veya Nifties’i) herkesin toplaması için erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor; ancak platformda para basmayı umuyorsanız, bir başvuru göndermeniz gerekecek. Nifty Gateway’de emir kraldır, bu nedenle bir ethereum/DeFi uzmanıysanız, buna pek hevesli olmayabilirsiniz.

Ephimera

Kasım 2020’de piyasaya sürülen Ephimera, fotoğrafçılara ve kameramanlara hizmet veren bir NFT pazar yeridir.

MakersPlace

MakersPlace, sanatçıların dijital kreasyonlarının özgün ve benzersiz sürümlerini blok zincir teknolojisi aracılığıyla korumalarına ve satmalarına izin vermek için kuruldu. MakersPlace, girişe engel olmak için ETH ve MetaMask ustalığı gerektirmiyor, bu nedenle Stripe aracılığıyla kredi kartı satın alımlarını da etkinleştirdiler.

Valuables by Cent

Hiç bir tweet’i, ona sahip olmayı dileyecek kadar çok sevdiniz mi? Pekala, şimdi yapabilirsiniz. Valuables by Cent, blok zincirindeki tweet’leri tokenize eder. Herhangi bir tweet’te teklif verebilirsiniz. Teklifiniz tweet yazarı tarafından kabul edilirse, Valuables by Cent, tweeter’ın imzasıyla birlikte 1’de 1 ERC-721 belirteci olarak NFT’yi basar.

Cargo

Cargo, görünüşte sonsuz olasılıklara sahip bir NFT platformudur. Sanata ek olarak, işinizi veya projenizi desteklemek için takas edilebilir blok zinciri oyun öğeleri, güvenli biletler, erişim belirteçleri ve diğer dijital öğeler oluşturmak, yönetmek, görüntülemek ve satmak için Cargo’yu kullanabilirsiniz. Ayrıca on beşe kadar hesap için bölünmüş ödemeleri de barındırırlar. Cargo, özellikle geliştirici/gelişmiş kullanıcı dostudur ve kendi uygulamanız aracılığıyla Cargo ile etkileşim kurmak için bir API sunar. Rarible gibi, Cargo da Cargo Gems adlı bir yönetim belirtecine sahiptir.

Mintable

Mintable kendisini “NFT’ler tarafından yönetilen tek DAO” olarak adlandırıyor ve tembel para basma olarak bilinen NFT’leri gaz ücreti olmadan basma yeteneğini vurguluyor. Rarible ve Cargo’ya benzer şekilde, Mintable DAO’nun kendi yönetim belirteci MINT vardır. İçerik oluşturucular ve koleksiyoncular Mintable platformunda işlem yaparak MINT kazanabilirler.

Dapper Labs

NFT alanındaki en eski oyuncular arasında yer alan Dapper Labs, Cryptokitties, NBA Top Shot ve Cheeze Wizards gibi blok zinciri tabanlı oyunlarıyla tanınır. Dapper Labs artık Flow adlı kendi blok zincirinde çalışıyor.

Screensaver

Screensaver, Ethereum Layer 2 zincir Polygon üzerine kurulu ilk dijital pazar yeridir. Polygon’un avantajı, basım ve teklif verme maliyetinin neredeyse hiç olmamasıdır. Ethereum’un mevcut PoW (iş kanıtı) sisteminin çevresel etkisi hakkında endişe duyanlar için Polygon, Ethereum ana ağından çok daha az enerji kullanan PoS (hisse kanıtı) üzerinde çalışır. Screensaver’ın arayüzü çok dApp-y’dir; DeFi ve Web3’te yeniyseniz bu göz korkutucu olabilir.

hic et nunc

hic et nunc (“şimdi ve burada” anlamına gelir), Tezos blok zincirinde çalışan ilk NFT pazarıdır. Arayüz, diğer DeFi protokollerine çok benziyor ve bu tasarım gereği. Rafael Lima tarafından kurulan ve Tezos Vakfı’nın bir hibesiyle desteklenen hic et nunc, hızla Tezos ekosistemindeki en popüler platformlardan biri haline geldi. Screensaver gibi, hic et nunc da çevresel olarak “daha temiz” NFT basımıyla övünür.

Peki hangi NFT Marketplace’i seçmeliyim?

NFT pazarları söz konusu olduğunda, herkese uyan tek beden yoktur.

Belki takdir ettiğiniz yeni bir yaklaşıma sahip bir platform vardır ya da belirli bir pazarda gelişen bir topluluğa sahip, yeterince temsil edilmeyen bir ortamla çalışıyorsunuzdur.

Yalnızca son derece uzmanlaşmış birkaç parçayı basmayı planlıyorsanız, daha küçük bir küratörlü butik ajansla çalışmak size fayda sağlayabilir. Yüksek hacimli NFT damlaları yapmayı planlıyorsanız, gazdan tasarruf etmek için OpenSea gibi tembel para basma veya Poligon (MATIC) desteğine sahip büyük bir platform düşünebilirsiniz.

Ve hayır, sadece bir pazar yeri seçmek zorunda değilsiniz. Karıştırın ve eşleştirin, deneyin. Yine; bunlar yeni sular, bu yüzden özgürce keşfedin.

İlk NFT’mi basmadan önce ne bilmeliyim?

Ana platformlarda bir NFT’yi basmak, özellikle dApp’ler ve Web3 arayüzleri konusunda zaten rahatsanız, oldukça basit bir işlemdir.

Kripto konusunda yeniyseniz ve MetaMask’ta nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız, süreç boyunca size yol gösteren ve sizin için blok zinciri işleriyle ilgilenen bir ajansla çalışmanız sizin için daha iyi olabilir.

Elbette, kendi yararınıza olması için kripto ve Web3’e aşina olmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Yani öğrenmek istiyorsanız, devam edin. Sadece NFT’leri basmak için değil, aynı zamanda DeFi (veya merkezi olmayan finans) dünyasını açmak için keşfetmeniz için zengin bir araç ve protokol bolluğu vardır. Kripto, itici bir şekilde teknik olmakla ünlüdür ve bu ilk günlerde kesinlikle doğru olsa da, öğrenmek ve keşfetmek için zaman ayırırsanız, artık durum gerçekten böyle değil.