5 basit adımda kendi NFT’ni yap

Çalışmanızı Non-Fungible Token'a dönüştürmeye çalışan bir sanatçı veya tasarımcı mısınız? İşte nasıl yapılacağı.

Yani bir sanatçı veya tasarımcısınız ve birinin Beeple’ın dijital tablosu için 69 milyon dolar ödediğini duydunuz. Hayır, asla bu çılgınlık seviyesine ulaşamazsınız (alıcınızın Singapurlu girişimleriyle bazı bağlantıları paylaşmadığınız sürece), ancak yine de kendinize ait diyebileceğiniz bir NFT’yi deneyebilir ve basabilirsiniz. Çoğu durumda, süreçte biraz para kaybedersiniz, ancak hey, başarılı bir şekilde gemiye atlamış olacaksınız ve Instagram ve Twitter’da bununla övünebileceksiniz.

Öğenizi seçin

Yapmanız gereken ilk şey, resmi seçmek. Değiştirilemez belirteçler herhangi bir dijital dosyayı temsil edebilir. Dijital bir tablonun, bir metnin, bir müzik parçasının, bir videonun NFT’sini yapabilirsiniz. Kelimenin tam anlamıyla, multimedya dosyası olarak çoğaltılabilen her şey. Ne de olsa NFT oyunu, dijital sanat eserlerini sonsuz üreme çağında “benzersiz” parçalara dönüştürmekle ilgilidir.

Elinizde biraz Ether bulundurun

Dijital varlığınızı seçtikten sonra, biraz Ether almanın zamanı geldi. NFT’leri bir dizi farklı blok zincirinde yapabilirsiniz, ancak basitlik adına, Ethereum kullanacağınızı düşüneceğiz. Bu en popüler olanı ve en önde gelen NFT pazar yerleri onu destekliyor.

Bir NFT’yi basmak paraya mal olabilir. Bu nedenle, üzerinde bir miktar Ether (Ethereum tabanlı kripto para birimi) bulunan bir Ethereum cüzdanına ihtiyacınız olacak. Kullanımı en kolay olanlardan biri “MetaMask” olarak adlandırılır. iPhone veya Android akıllı telefonunuza ücretsiz bir uygulama olarak indirebilirsiniz veya Chrome tarayıcıya uzantı olarak ekleyebilirsiniz. NFT’yi oluşturmak için talep edilen fiyat oldukça değişkendir. En az 100$ değerinde Ether’e sahip olun, ancak madeni para basma işleminin günlük operasyonel fiyata bağlı olarak size daha da pahalıya mal olabileceğini unutmayın.

NFT’nizi OpenSea’de basarsanız, platformun oluşturacağı jeton türü nedeniyle işlem ücretsizdir, ancak yine de bir hesap oluşturmak için bir cüzdan bağlamanız gerekir. OpenSea’de ilk sefer için çift gas ücreti alınır.

Bir pazar yeri seçin

Artık her şeyi yerine getirdiğinize göre, fiziksel olarak oluşturacağınız bir pazar yeri seçmeniz ve ardından NFT’nizi listelemeniz gerekiyor.

En popüler olanları Mintable, Rarible veya OpenSea’dir. Bu kılavuzun hatırına, sonuncuyu seçeceğiz çünkü katılmak ücretsiz ve listeleyebileceğiniz içerik üzerinde herhangi bir denetleme yok. Bu, platformda satış yapmak için bir sanatçı olarak onaylanmanız gerekmediği anlamına gelir. Ancak bu aynı zamanda pazarın kimsenin satın almayacağı dijital çeşitli eşyalarla dolu olduğu anlamına da geliyor.

OpenSea’de kullanıcı simgesine ve ardından “Profilim”e tıklayın. Bu sayfada, devam etmek için ETH cüzdanınızı nasıl bağlayacağınızı seçebilirsiniz. MetaMask kullanıyorsanız, “Farklı bir Cüzdan Kullan” seçeneğini seçip ardından WalletConnect’e tıklayarak platforma bağlayabilirsiniz. Prosedür nispeten basittir. Platformun istemlerini takip edin, ardından MetaMask uygulamanızdan Wallet Connect işlemini onaylayın.

NFT’yi oluşturun

ETH Cüzdanını OpenSea’ye bağladıktan sonra devam edebilir ve ilk NFT’nizi oluşturabilirsiniz. Üst menüden Create butonuna tıklayın ve bir koleksiyon oluşturun. Gerekli tüm bilgileri doldurun, ardından kaydedin. Artık yeni bir NFT’nin gerçek basım sürecini başlatmaya hazırsınız. New Item’e tıklayın, resminizi yükleyin ve onunla ilgili istediğiniz tüm ayrıntıları verin. Tetiği çekmeye hazır olduğunuzda, Create tıklayın.

Tebrikler, başarıyla bir jeton oluşturdunuz! Yine de OpenSea’de satmak için koleksiyonunuzda yeni basılan öğeyi açmanız ve sell düğmesine tıklamanız gerekir. Satış sayfasında, sabit bir fiyatla veya açık artırma ile satmak istiyorsanız ödeme olarak kabul edeceğiniz Ethereum tokenlerini ve ilk ve sonraki satışlardan almak istediğiniz telif ücretlerini seçebileceksiniz.

NFT ile kazanç elde edin

Böylece bir NFT oluşturdunuz ve bunu OpenSea pazarında başarılı bir şekilde listelediniz. Şimdi sırada ne var? Biri değerli jetonunuzu fark edene kadar beklemek sizi çok uzağa götürmez. Nesneyi kendiniz, muhtemelen işinizle ilgilenecek mevcut bir insan topluluğuna pazarlamanız gerekecek. Bu en zorlu kısımdır ve sanatsal sürecin kendisiyle hiçbir ilgisi yoktur. Evet, kesinlikle fiziksel sanat dünyası kadar acımasız ve seçici. Bir meme veya başka bir internet fenomenindeki karakter değilseniz. Bu durumda, tebrikler: Muhtemelen, insanların her zaman sizinle dalga geçmek için kullandığı o utanç verici resimden para kazanmanın bir yolunu bulmuşsunuzdur.