Formula 1’de bayrakların anlamı

Formula 1’de yarış görevlileri, pist koşullarını belirtmek ve kritik olayları sürücülere iletmek için bayraklar kullanarak doğrudan sürücülerle iletişim kurar. Yarış bayrakları dikkatli olunması gerektiğini ve tehlikeyi gösterir ve çoğu zaman yarışlar sırasında bayrakların gösterilmesi Grand Prix’nin sonucunu büyük ölçüde değiştirmiştir. Daha yakından bakalım ve bu bayrakların ne anlama geldiğini anlayalım.

F1 Yarış Sarı Bayrak Anlamı

sari bayrak

Çarpışma, mekanik veya elektriksel bir arızadan kaynaklanabilecek herhangi bir tehlike durumunda sarı bayrak gösterilir. Sarı bayrağın dalgalanma şekli de çok önemli bir rol oynar ve farklı anlamlara sahiptir. Sürücü, sarı bayrak gördüğünde yavaşlamalıdır ve çift dalgalı sarı bayraklar, sürücünün durum çözülene kadar durmaya hazır olması gerektiğini gösterir. Güvenlik aracı yoldaysa, buna bir güvenlik aracı işareti eşlik eder. Her durumda sollama yasaktır.

F1 Yarış Kırmızı Bayrak Anlamı

kirmizi bayrak

Bir oturumu durdurmak için kırmızı bayrak gösterilir. Kötü hava koşulları, kötü pist koşulları veya pistteki bir kaza, kırmızı bayrak kullanımını garanti eder. Kırmızı Bayrak seansın bitmesine yakın gösterilirse, genellikle seans yeniden başlatılmaz ve olduğu gibi bitirilir.

F1 Yarış Mavi Bayrak Anlamı

mavi bayrak

Tur bindirmek üzere olan daha hızlı bir araba tarafından geçilmek üzere olan bir arabaya mavi bir bayrak gösterilir. Gerideki daha yavaş olan araba, daha hızlı olanın üç mavi bayrak gösterilmeden veya bir ceza alma riskinden önce geçmesine izin vermelidir. Ayrıca, sürücüyü yarış hattında bulunan daha hızlı bir araba konusunda uyarmak için pit şeridinin çıkışında da mavi bayrak gösterilir.

F1 Yarış Yeşil Bayrak Anlamı

yesil bayrak

Sürücülerin yarışa devam etmelerini belirtmek için yeşil bayraklar sallanıyor. Sürücü potansiyel bir tehlikeyi geçtiğinde veya pistteki enkaz temizlendikten sonra gösterilir. Sürücüler yarış hızını geçmek ve devam etmek için serbesttir.

F1 Yarış Siyah Bayrak Anlamı

siyah bayrak

Siyah bayrak, araba numarasıyla birlikte bulunur ve sürücünün yarıştan diskalifiye edildiğini gösterir. Sürücü pite dönmesi için yönlendirilir ve yarışta daha fazla yer almaz. Filipe Massa ve Giancarlo Fisichella siyah bayraklı son sürücüler. 2007 Kanada Grand Prix’sinde kırmızı ışık hala açıkken pit şeridinden çıktıkları için siyah bayrak gösterilmişti.

F1 Yarışı Beyaz Bayrak Anlamı

beyaz bayrak

Beyaz bayraklar yavaş hareket eden bir aracı gösterir. Sürücüler antrenman yaparken genellikle son virajın sonunda sallanır ve serbest antrenman seanslarının sonunda pit dümdüz olur.

F1 Yarış Damalı Bayrak Anlamı

damali bayrak

Bir oturumun sonunda damalı bayrak sallanır. Yarış liderine yarışın sonunda damalı bayrak gösterilir. Damalı bayrak, antrenman ve sıralama seansları sırasında verilen sürenin sonunda, seansın bittiğini gösteren dalgalanır.

F1 Yarış Siyah Turuncu Daire Bayrak Anlamı

turuncu daire bayrak

Bu bayrak, sürücünün mekanik bir sorunu olduğunu ve pite dönmesi gerektiğini gösterir. Siyah bayrak gibi, buna da bir araba numarası eşlik ediyor.

F1 Yarış Yarı Siyah / Yarı Beyaz Bayrak Anlamı

siyah beyaz bayrak

Turuncu bayraklı siyah, sürücüyü sportmenlik dışı davranışlar konusunda uyarmak için gösterilir. Pist yollarına uymamak, sonunda siyah bir bayrağa yol açabilir.

F1 Yarışı Sarı ve Kırmızı Çizgili Bayrak Anlamı

sari kirmizi bayrak

Sarı ve Kırmızı bayrak, su, yağ ve diğer yağlayıcılar nedeniyle yol tutuşunun bozulduğunu gösterir.