En iyi bilim kurgu dizileri

Laboratuvarları, kabloları, makineleri, robotları, uzayı, icatları seviyorsanız… Bugün izleyebileceğiniz en iyi bilim dizilerini derliyoruz. Matematik, uzay, deneyler hakkında her türlü bilimsel soruya cevap veren diziler. Çoğunlukla bağımsız bölümlerden oluşan ve daha fazla bilgi edinmenizi, yeni bir şeyler öğrenmenizi, zihninizi daha iyi tanımanızı ve hatta matematiği öğrenmenizi sağlayacak diziler.

Bugün Netflix ve diğer platformlarda izleyebileceğiniz, her yaştan ve hatta ailece izleyebileceğiniz çocuk dizileri için izleyebileceğiniz en iyi bilim dizilerini inceliyoruz. Başka bir şey öğrenmek veya sadece deneylerden zevk almak için çok ilginç bir dizi. En iyi doğa dizilerinin yanı sıra tüm aile ile Netflix ekranına yapıştırılmış eğitici bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Bilim veya uzay hakkında belgeseller var ama aynı zamanda bize belirli bir şeye cevap verdikleri bölümlerle farklı temalar içeren içerikler de var.

The Code

The Code

Matematiği seviyorsanız not alın. The Code, Netflix’teki en iyi bilim dizilerinden biridir, yalnızca üç bölümlük ve ana kahramanı matematik olan BBC Two orijinaldir. The Code dizisi, matematiğin yararlılığını açıklamaya çalışır ve var olan her şeyin temelinde bulunan ve onunla her şeyi, etrafımızdaki her şeyi açıklayabileceğimiz gizli bir sayısal kodu ortaya çıkaran İngiliz matematikçi Marcus du Sautoy tarafından sunulur.

Matematiksel konuları derinlemesine işleyen bir belgesel dizisi ama aynı zamanda bir tür oyun, izleyicilerin her bölümüne katılabileceği bir tür hazine avı. Dediğimiz gibi bir BBC orijinali olan ama şimdi tam olarak Netflix’te olan bir dizi.

Print the Legend

Print the Legend

Bu Netflix belgeseli başlı başına en iyi bilim dizilerinden biri değil, yalnızca bir bölümü var ama şüphesiz çok ilginç. 3D baskı, bize 3D yazıcıları ve sanatsal alanlardaki tüm olanaklarını ve aynı zamanda nasıl silah ve hatta yüz implantları yapabildiklerini anlatan bu 99 dakikalık Netflix orijinal belgeselinin ana konusu.

3D baskının istediğiniz kadar kullanım alanı vardır ve istediğinizi icat edebilir. Ve Print the Legend, bize baskı, olasılıkları veya mevcut ana şirketler hakkında her şeyi göstermeye çalışan bir Netflix yapımıdır. Bu konuyla ilgileniyorsanız, bilim ve teknoloji konusunda en iyi seçeneklerden biridir.

Inside Bill’s Brain

Inside Bills Brain

Netflix’teki en yeni ve en iyi bilim dizilerinden biri. Ya da mini dizi, çünkü tek bir öğleden sonra izleyebileceğiniz yaklaşık 50 veya 55 dakikalık üç bölüm bulacaksınız. Ve başrolde Bill Gates var. Bilim ve teknolojinin dünyadaki en önemli isimlerinden birinin aklından neler geçiyor? Yolunuzun kesiştiği ve yolunuzu değiştiren ya da işaretleyen kişiler kimlerdir? Ne planları var? Çocukluğu nasıldı? Size sorulan tüm sorular, dünyanın en zengin ikinci insanının yaşamını (ve işini) anlatan Inside Bill’s Brain’in bu üç bölümünde yanıtlanıyor.

Birkaç bölümlük bir dizi arıyorsanız, Inside Bill’s Brain tek bir öğleden sonra için en iyi bilim dizilerinden biri ve dünyanın en önemli karakterlerinden biriyle tanışacaksınız. İlham verici ve eğlenceli.

Diagnosis

Diagnosis

Diagnosis, Netflix’te izleyebileceğiniz en iyi tıp dizilerinden biridir ancak House tarzı bir kurgu dizisi değil, Dr. Lisa Sanders’ın nadir ve gizemli hastalıkları teşhis ettiği bir belgesel dizisidir. Hepimize klasik House dizisini hatırlatacak, ancak Sanders’ın The New York Times’daki aynı adlı köşe yazılarına dayanan ve şimdi semptomları ve teşhisi keşfedeceğimiz görsel-işitsel formata dönüştürülen bir dizi.

Diagnosis bölümlerinin her birinde bir hasta veya bir vaka vardır. Önce neler olduğunu, hastanın kim olduğunu (veya birkaç tane varsa), ailesinin nasıl olduğunu, geçmişlerinin ne olduğunu biliyoruz… Ve bölüm ilerledikçe neler olduğunu veya neler olduğunu öğrenebiliriz. Kurgusal bir dizi olmasa da her bölümüyle bizi hikayenin içine çekme gücüne sahip ve özellikle tıp ya da bu tarz içerikleri seviyorsanız tavsiye edilir.

Challenger: The Final Flight

Challenger The Final Flight

Bir grup astronotu uzaya götürmeye ve ilk kez bir sivili uzaya götürmeye hazırlanan Challenger uzay mekiğinin başına gelenleri anlatan uzay severler için bir belgesel. Tüm çocuklara uzaydan ders verecek bir öğretmen. Binlerce kişinin canlı izlediği korkunç bir kazaya dönüşen uçuşta maksimum beklenti. Patlaması sadece birkaç dakika sürdü ve dört bölümden oluşan bu dizi bize neler olduğunu, nasıl yaşandığını veya bir daha olmasını önlemek için altyapının nasıl iyileştirildiğini anlatıyor.

Explained

Explained

Birkaç kelimeyle, her bölümünde belirli bir konuyu ele alan Vox (sözlükler zinciri) ve Netflix’ten bir belgesel dizisidir. Her Perşembe yeni bir bölüm yayınlanıyor ve Kore e-pop’u, diyetler, kripto para birimi, mezhepler, küresel su krizi gibi her türlü güncel konu hakkında bilgi sahibi oluyoruz… Yaklaşık 18 veya 19 dakikalık her belgeselde kısa açıklama ve her şey hakkında çok fazla pratik. Ayrıca uzmanların özel görüşleri, kendimize düzenli olarak sorduğumuz ve şimdiye kadar nasıl cevap vereceğimizi bilemediğimiz birçok soruyu anlamamıza ve cevaplamamıza yardımcı olacaktır.

Birkaç kelimeyle ilginizi çekebilecek konularda tek bölüm arıyorsanız Netflix’teki en iyi bilim dizilerinden biridir. Format çok kullanışlı ve pratik çünkü sadece 18 veya 20 dakika içinde her türlü konuda tam açıklamaya sahip olacaksınız. Bilim hakkında, uzay hakkında veya kadın orgazmı ve hatta elektronik sporlar gibi günlük konular hakkında bilgi edineceksiniz.

One Strange Rock

One Strange Rock

Will Smith, yönetmen Darren Arofosky’nin on bölümlük dizisi One Strange Rock’ın sunucusu. Oyuncunun izleyicilere gezegen turunda rehberlik ettiği, her türlü ayrıntıyı ve merakı keşfedeceğimiz destansı bir uzay yolculuğu olan ve on bölümü netflix’teki en iyi bilim dizilerinden biri yapan National Geographic dizisi.

Gezegen hakkında daha fazla bilgi edinmek için sekiz astronot, Dünya üzerindeki deneyimlerini ve bakış açılarını paylaşıyor. Ek olarak, belgeselin görüntüleri, gezegenin herhangi bir yerinde kaydedilmiş muhteşem manzaraları ve görüntüleri görmek için neredeyse on saati değerli kılıyor. Daha fazlasını öğrenmek ve bunu çekici bir şekilde yapmak isteyenler için bilgi, öğrenme ve ideal bir belgesel. Bu listedeki diğer birçok bilim dizisi gibi, her bölümün belirli bir teması var ve istediğiniz sırayla izlenebilir.

Mars

Mars

Uzayı seviyorsanız, Mars dizisi (Mars), yaklaşık 45 dakikalık altı bölümü ile baştan sona ekrana bağlı kalacağınız en iyi bilim dizilerinden biridir. Kurgu ile gerçeği karıştıran National Geographic yapımıdır. Bize 2033’te Mars’ı kolonileştirmeyi amaçlayan bir ekibin yolculuğunu anlatan bir belgesel. Mars’ın fethi, ilk büyük gezegenler arası yolculuğun nasıl olacağı ve gerçek figürler ve prestijli bilim adamlarıyla tanışacağımız farklı bir bakış açısı. Ama aynı zamanda var olmayan karakterler.

Spycraft

Spycraft

Casusluk dünyası, bu bilim belgesellerinin kahramanıdır. Casusluk işinin ve onunla ilgili her şeyin keşfedildiği 18 yaş üstü insanlar için en iyi bilim dizilerinden biri: 2021’de yayınlanan bir mini dizide yıllar içinde oluşturulan araçlar ve teknolojiler ve bir buçuk saatten toplam sekiz bölüm. Her bölümde bir kategori veya tema analiz ediliyor: öldürücü zehirler, gelişmiş gözetleme sistemleri, casusluk ve şantaj araçları, gizli toplama ve bunu yapmanın yöntemleri, gizli iletişim, özel operasyonlar, kriptanalistler.

Project Mc²

Project MC2

Project Mc², altı sezondan fazla süren ve bilimi iyilik yapmak için bir silah olarak kullanan gerçek “karakterlere” sahip kız ve erkek çocuklar için en iyi bilim dizilerinden biridir. Bu bir çizgi dizi değil, dört gencin başrolde olduğu dokuz veya on yaşındaki çocuklara odaklanan bir dizi. Bilimi çocuklara ve ergenlere yakınlaştıran, aynı zamanda toplumsal cinsiyet klişelerini ortadan kaldıran ve bilim, mühendislik veya teknolojinin kadın alanında tanıtılmasına yardımcı olan dört ergen kahramanı (McKeyla, Adrienne, Bryden ve Camryn).

Project Mc² her yaşa odaklanıyor ama dokuz on yaşından itibaren her türlü deneyi keşfetmeye başlayacak, ekip çalışmasını ve her türlü değeri aktaracak çocuklar için ideal bir dizi.

Emily’s Wonder Lab

Emilys Wonder Lab

Minikler deneyler öğrenmeye devam edebilir ve bilim bu konudaki en iyi çocuk dizilerinden biridir: Sunucu Emily Calandrelli’nin evdeki miniklere her türlü şeyi yapacakları 15 dakikadan kısa bölümlerde rehberlik edeceği bir Netflix orijinali. Böylece, her yaştan izleyici için çok basit ve temel kavramlarla açıklanan kasırgalar, ultraviyole ışık veya Newton sıvıları hakkında bilgi edinecekler.