Ekran kartının bozulduğunu nasıl anlarız?

Ekran kartınız size hata veriyorsa ve bozulmuş olabileceğini düşünüyorsanız, kontrol edebilmek için izlemeniz gereken bazı adımları ve mümkünse sorunu nasıl çözeceğinizi size vereceğiz. Sonuçta ekran kartınız bozuk olmayabilir ve sorunların pratik bir çözümü olabilir.

Ekran kartları veya GPU’lar, işlemciye entegre edilmiş veya harici olarak eklenmiş şekilde herhangi bir modern PC’nin önemli bir parçasıdır. Ne yazık ki, sorunlar olur ve bir şeyler bozulur, bu nedenle ekran kartınız size sorun veriyorsa ve bozulduğunu düşünüyorsanız, sorunlara neyin neden olduğunu ve bunları nasıl düzelteceğinizi belirlemeye çalışmak için aşağıda birkaç adım verilmiştir.

Ekran kartının bozuk olduğuna dair belirtiler

Semptomlar çok olabilir ve hepsinin ekran kartının soruna neden olduğu anlamına gelmesi gerekmez, bu yüzden ne olduğunu tanımlayabilmeniz için en yaygın ve sık görülen olasılıklardan tek tek bahsedeceğiz.

Mavi ekran hataları

Ekran kartı, RAM ile birlikte en çok mavi ekrana neden olan bileşendir, ancak “takılmalar” birkaç nedenden kaynaklı olabilir, çünkü ekran donabilir (ve ses de bir gürültü üretebilir) veya yalnızca aniden bilgisayarın yeniden başlatılması veya kapanması meydana gelebilir. Tüm çökmelere ekran kartı neden olmaz, ancak mavi ekran alıyorsanız ve bilgide ekran kartıyla ilgili sorunlar görünüyorsa, bu oldukça iyi bir ipucu.

Bu belirtiye ayrıca ekranın tamamen kararması da dahildir. Aynı şekilde, genellikle oynadığımız oyunun engellenmesi ve kapanmaya zorlanması ile ilişkili olan “Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” yazan ünlü Windows hatası da dahil olmak üzere, sahip olabileceğimiz çeşitli sürücü hataları buraya dahil edilmiştir.

NVIDIA ve AMD tarafından yayınlanan hatalar listesinde genellikle belirli uygulamaların kendi ekran kartlarıyla çakışmaları konusunda uyarıda bulunduklarından, görüntü sürücülerini güncel tutmaya çalışmalısınız.

ekran karti bozuk mu

Ekrandaki işaretler

Bu genellikle oyunlarda olur ve neredeyse her zaman sebep tam olarak ekran kartlarıdır. Ekranda tuhaf görüntülerin görüntülenmesine neden olan ünlü “artifact” oluşumları görüntülenecektir. Bu, GPU’nun görüntüdeki çokgenleri, renkleri veya diğer şekilleri doğru şekilde işlemediğinin bir belirtisidir. Bir başka benzer belirti, ekranda “kar” görüntülendiğinde veya tüm ekranın “dijital çöp” ile kaplanmasıdır (anlaşılmaz semboller).

Fanların maksimumda çalışması

Oyuna başladığınız andan itibaren fanlar maksimumda çalışmaya başlıyorsa, ya GPU doğru soğutmadığı için ya da fanlara doğru emirleri vermediği için muhtemelen ekran kartı kaynaklı sorun yaşıyorsunuzdur. Her iki durumda da ekran kartı bozuktur ve onarılması gerekir.

ekran karti sorunlari

Ekran kartı sorunları nasıl düzeltilir?

Ardından, daha önce bahsettiğimiz sorunları çözmeye çalışmak için size bazı yönergeler vereceğiz.

Sürücüleri güncelleyin

Ekran kartı sürücülerinizi güncel tutmak her zaman iyi bir fikirdir, ancak bununla ilgili sorun yaşadığınızda daha da tavsiye edilir ve aslında denemeniz gereken ilk şey bu olmalıdır. Ekran kartınız için en son sürücüleri doğrudan üreticinin web sitesinden indirebilirsiniz.

Sıcaklığı kontrol edin

Hele ki sorununuz oyuna her başladığınızda fanların maksimumda çalışması ise ekran kartının sıcaklığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca fanları ve soğutucuyu temizlemeniz iyi bir fikir olur ve yeterli bilginiz varsa ekran kartını açıp termal macunu değiştirmenizde fayda var.

İçeride biriken toz nedeniyle aşırı ısınmayı önlemek için bilgisayarın düzenli olarak temizlenmesi şiddetle tavsiye edilir. Bu nedenle, ekran kartınızın uzun yıllar dayanmasını istiyorsanız, bunu yalnızca sürücüleri güncellemekle sınırlı olmayan, aynı zamanda biriken tüm kirleri de temizleyen uygun bakımla yapın.

ekran karti temizleme

Her şeyin doğru şekilde bağlandığından emin olun

Bilgisayardaki hareketlerin (yanlışlıkla tekmelemek, robot süpürgenin çarpması, kutuyu hareket ettirmek vb.) bağlantıların bozulmasına neden olduğu zamanlar vardır ve bunu yapmanın en iyi yolu her şeyi fişten çekip tekrar takmaktır. Başka bir deyişle, kabloyu ekran kartından ve ayrıca monitörden çıkarın. Ekran kartını, varsa, güç konektörlerinden ayırın ve anakarttan çıkarın. Ardından, ters işlemi tekrar yapın.

Hala sorun yaşıyorsanız, başka bir aktarım kablosu kullanmayı deneyebilir veya başka bir monitörle deneyebilirsiniz. Ekran kartınızda kullanabileceğiniz birden fazla video çıkışı varsa, diğerlerini deneyin. Aynı şekilde, anakartınızda birkaç PCI-Express yuvası varsa, ekran kartınızı farklı bir yuvaya takmayı deneyebilirsiniz, çünkü bazen bunlar, özellikle ekran kartlarının ağırlığı nedeniyle bükülmüşlerse zamanla zarar görebilir.

Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramazsa, ekran kartını değiştirin

Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramadıysa, büyük olasılıkla ekran kartınız bozuktur ve değiştirmeniz gerekir. Ama önce, geçici olarak size ödünç verebilecek bir arkadaşınız varsa veya başka bir PC’niz varsa, PC’ye başka bir ekran kartı takıp test etmek ve başka bir sorun ihtimalini yok etmek için ekran kartınızı başka bir PC’de test etmek iyi bir fikirdir. Açıkçası, ekran kartınız başka bir bilgisayarda iyi çalışıyorsa, sorun bilgisayar kaynaklıdır.

Sorunlar ortadan kalkarsa, sorun ekran kartının hasar görmüş olmasıdır ve geriye kalan tek çare garantinizi işleme koymak veya yenisini almaktır. Öte yandan, sorunlar devam ederse, sorun ekran kartında olmayabilir ve diğer bileşenlerin, bağladığınız ana karttaki PCI-Express soketinden başlayarak kontrol edilmesi gerekecektir.

Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey, ekran kartınızı anakartın PCIe soketlerinden başka bir yerde deneyip sorunların devam edip etmediğini görmek veya başka bir ekran kartını (bahsettiğimiz gibi bir arkadaşınız size ödünç verebilirse) aynı sokete bağlayarak çalışıp çalışmadığına bakın (bu durumda kesinlikle ekran kartınız kesinlikle bozuktur).