Bozuk hard disk onarma

Taşınabilir sabit diskler, ister büyük iş dosyaları ister düzenli yedeklemeler olsun, birçok kişi için vazgeçilmez bir araçtır, sırt çantasında veya bavulunda sabit disk taşımayan çok az profesyonel vardır. Ne yazık ki, darbe alabilir veya bir kaza geçirebilir ve çalışmayı durdurabilir. Hasarlı bir harici sabit diski onarmak mümkün mü?

Birçok insanın SSD yerine harici sabit disk kullanmasının nedenlerinden biri, depolama fiyatının çok daha düşük olması ve önemli verileri korumanın erişim hızından daha önemli olmasıdır. Özellikle profesyonelsek, uzun vadede saklamamız gereken verileri, müşterilerimizden gelen faturalar ve irsaliyeler, soruşturma yürütüyorsak belge türü kanıtlar vb. hard diskte yedeklememiz gerekir.

Ayrıca, bir Chromebook veya ultra hafif dizüstü bilgisayar türü bir bilgisayar kullanıcısıysak, bu bilgisayarlar büyük depolama alanları ile gelmediği için her zaman ek depolamaya ihtiyacımız olacaktır. Harici sabit disk bir kaza sonucu hasar görürse ne olur? Açıkçası, birçok önemli veri kayboluyor.

Hard diskler neden çöküyor?

Bilginin nasıl kurtarılacağını açıklamadan önce, sabit disklerin çok hassas donanım parçaları olduğunu anlamalıyız. Doğru çalışması için, diskteki bilgilerin kaydedildiği kafa, verileri okuyan ve kaydeden kol ve iğne gibi farklı parçalarının aralarında çok hassas konumlara yerleştirilmesi gerekir. Tüm bu parçaların belirli bir şekilde hizalanması gerekir ve eğer hizalanmazlarsa çalışmayı bırakırlar.

Bu nedenle, bir harici sabit sürücünün arızalanmasının %99’u bu önemli parçaları yerinden çıkaracak bir darbenin sonucu olacaktır. Basit bir darbenin sonuçları, örneğin, kol yanlış hizalanırsa, kaydın önemli kısımlarını çizmesine ve süreçte bilgi kaybına neden olabilir.

Sabit sürücü çok hassas bir mekanik parça olduğundan, tavsiyemiz özel bir veri kurtarma servisiyle iletişime geçmenizdir. Size verdiğimiz bir diğer tavsiye, ev ofisiniz veya ofisiniz gibi sabit bir yerde büyük kapasiteli sabit bir depolama birimi bulundurmanız ve harici sabit diskin arızalanması durumunda harici sabit diskteki verileri düzenli olarak boşaltmanızdır.

Hasarlı bir hard disk için çözümler

Aşağıda size sunduğumuz çözümlerin SSD depolama birimleriyle hiçbir ilgisi yoktur, bu nedenle bu tür cihazlar için geçerli değildir. Bu nedenle, HDD veya mekanik sabit disklerin ne olduğu konusunda odaklamaya karar verdik.

Bozuk harici sürücü PC tarafından tanınmıyor

Bir darbeden sonra, arayüzü ve güç kaynağının bozulması nedeniyle hasarlı harici sabit sürücümüzün çalışmaması mümkündür. Harici sabit disklerin, bir kutunun içine yerleştirilmiş dahili bir sabit diskten başka bir şey olmadığını unutmamalıyız. Bu nedenle, genellikle içinde bir SATA’dan USB’ye dönüştürücü içerirler, ancak bu her zaman böyle değildir ve dahili ve harici sabit sürücüleri için standart arabirimleri kullanmayan, daha çok tescilli arabirimleri kullanan üreticiler vardır.

Dolayısıyla, harici bir sabit disk kutusunu açarsanız ve dahili bir SATA tipi arayüz bulursanız, o zaman şanslısınız demektir, o zamandan beri onu aynı tipte bir arayüze bağlayabilir ve verileri PC’ye aktarabilirsiniz. Dizüstü bilgisayar kullanıcısıysanız, aşağıda gösterilene benzer bir harici SATA – USB 3.0 dönüştürücü kullanabilirsiniz:

sata usb donusturucu

Bununla, harici sabit sürücünüzde bozuk olan kısmın veri giriş ve çıkış arabirimi veya güç kaynağı olduğunu keşfetmeniz mümkündür. Bu durumda aşağıda görebileceğiniz gibi yeni bir kasa satın almayı düşünebilirsiniz:

hard disk kutusu

Bu sorunla karşılaşırsanız, sabit sürücünün kendisi zarar görmediğinden, bunun başınıza gelebilecek en ufak sorun olduğunu unutmayın.

HDD “tıkırtı” sesi çıkarıyor

Darbe sonrası hasar alan harici harddiskimizi bilgisayarımızın USB portuna takıyoruz ve ışıkların yandığını bu yüzden güç aldığını görüyoruz ancak işletim sistemi ortamımıza takılmadığını görüyoruz. HDD’de sürekli ve tekrarlayan bir tıkırtı var.

Bu durumda, umutsuzluğa kapılmayın, çünkü kafanın bileşenlerinin hasar görmüş olması mümkündür, ancak değiştirilmesi çok karmaşık bir iştir. Bu başınıza gelirse, umutsuzluğa kapılmayın, çünkü HDD kafalarının zarar görmemiş olma ihtimali çok yüksektir ve bu nedenle depoladığınız verileri kurtarabilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz? Bu verilerin ekonomik değerinin bu tür bir onarım maliyetinden çok daha yüksek olduğunu düşünüyorsanız, bir veri kurtarma şirketiyle iletişime geçmekte tereddüt etmeyin.

bozuk sabit disk kafasi

Elbette, hasarlı bir harici sabit diskten bilgi kurtarma hakkında ezoterik fikirler ve tamamen mantık dışı fikirler duymuşsunuzdur, sizi en başından beri, zaman kaybetmekten ve aptal görünmekten başka bir amaca hizmet etmedikleri konusunda sizi uyarıyoruz.