iPhone tam ekran ekran görüntüsü alma

iOS’ta “Tam Sayfa” ekran görüntüsü almamızı sağlayan bir işlev olduğunu biliyor muydunuz? Başka bir deyişle, yalnızca iPhone veya iPad’in ekranında görüntülenen içeriği değil, aynı zamanda tüm içeriği kaydetmenizi sağlayan, yukarıda veya aşağıda ne olduğunu gösteren bir ekran görüntüsü.

iOS ve iPadOS’ta bulunan bu işlev, bir web sayfasını, bir e-postayı veya bir dosyayı görüntülerken tam ekran görüntüsü almanızı sağlar. Bu nedenle Safari, Chrome, Mail ve Dosyalar uygulamasıyla uyumludur. Ancak bunlarla sınırlı değildir, genel olarak ekran görüntüsü alınabilen her uygulamada ve aşağıya kaydırılabilir sayfalarda çalışır.

iOS 13 ile beraber iPhone’a tam sayfa ekran görüntüsü alma yeteneği geldi. Böylece ekran görüntülerini tam sayfa alıp PDF olarak kaydedebilirsiniz. Kaydırmalı uzun ekran görüntüleri olarak da bilinen tam sayfa ekran görüntüsü alma desteği iOS 13 ve sonraki sürümleri çalıştıran iPhone X ve sonraki telefonlarda vardır.

iPhone’da tam sayfa ekran görüntüsü alma

Bu, ekran görüntüsünü çok kolay paylaşabileceğimiz PDF formatında kaydetmemizi sağlayan ilginç bir işlevden daha fazlasıdır. Tam ekran görüntüsünü almak için şu adımları izlemelisiniz:

  1. iPhone veya iPad’inizde tam ekran görüntüsünü destekleyen bir uygulamaya gidin.
  2. Tam ekran yakalamak istediğiniz sayfanın ekran görüntüsünü alın. Bunun için ses açma düğmesi ile yan düğmeye veya ana ekran düğmesine aynı anda basarak normal ekran görüntüsü alın.
  3. Sol altta görünen önizlemeye dokunun.
  4. En üstte, Tam Sayfa’ya dokunun.
  5. En üstteki Tamam’a ve PDF’yi Dosyalara Kaydet’e dokunun.
iphone tam sayfa ekran goruntusu alma

PDF’yi kaydetmeden önce, ekran görüntüsünü kaydırarak üzerinde işaretlemeler ve yönlendirmeler yapabilirsiniz, bu gerçekten yardımcı olabilir. Yaptığınız tam sayfa yakalamanın PDF’sini kaydetmek istediğiniz yeri de seçebilirsiniz. Ardından, Dosyalar uygulamasından onu paylaşmak veya kaydetmek için bulabilirsiniz.

Apple işletim sisteminin bilinmeyen işlevlerinden biridir ve günlük sorunları çözebilir ve birkaç yerine tek bir yakalama göndererek daha üretken olmamıza yardımcı olur. Hem iOS hem de iPadOS’un yerel bir özelliğidir.