DTS mi Dolby mi, hangisi daha iyi?

DTS:X ve Dolby Atmos savaşı birçok kişinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Yakın zamanda sinemaya gittiyseniz, sizi aksiyonun merkezine koyan bir daldırma hissine sahip olacaksınız. Bu, alandaki hoparlör sistemi sayesinde ve ayrıca başta bahsettiğimiz teknolojiler sayesinde mümkündür. Onları daha yakından tanımak ister misiniz?

Bu makaleyi, şu anda temel olan iki surround ses teknolojisini karşı karşıya getirme fikriyle yazdık: Dolby Atmos ve DTS:X. Size her birinin tam olarak ne olduğunu ve ana özelliklerinin neler olduğunu anlatıyoruz. Daha sonra, hangi seçeneğin en iyi olduğunu belirleyebilmeniz için avantajlarını ve dezavantajlarını masaya koymaya çalışacağız.

DTS:X – Dolby Atmos karşılaştırması

Her sistemin erdemlerini vurgulamadan önce, temel özelliklerini gözden geçirmemiz yerinde olur. DTS:X ve Dolby Atmos’un ne olduğunu ve asıl amaçlarının ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Dolby Atmos nedir?

Dolby Atmos, Dolby Laboratories tarafından geliştirilen bir surround ses sistemidir. Nisan 2012’de piyasaya sürüldü ve Pixar’ın Brave filmi bu teknolojiyi kullanan ilk film oldu.

Dolby Atmos’un teknik yönlerine odaklanarak, ilgili meta verilere ek olarak 128 adede kadar ses parçasını işleyebildiğini bilmelisiniz. Her parçayla ilişkili bilgiler arasında, surround yayının otomasyonunu kolaylaştıran sesin ve diğer verilerin konumu bulunur. Her parçanın belirli bir kanala özel olarak atanabilmesi ilginçtir; bu, izleyicinin daldırma hissini maksimuma ayarlamanıza izin veren bir şeydir.

Dolby Atmos için en uygun kurulum, surround ses veya diyalog için kullanılan 10 kanallık 7.1.2 yataktır. Bu şekilde, sahnede hareket eden nesnelerle kullanılan 118 kanal kalır. Ancak, bu surround sistemi 5.1 ve 7.1 topluluklarında kullanmak da mümkündür.

DTS:X nedir?

DTS:X, izleyicinin üç boyutlu sesin keyfini çıkarması için tasarlanmış nesne tabanlı bir ses codec bileşenidir. Dolby Atmos’un rakibi ve işleyişi benzer. Ancak Dolby teknolojisinden bazı temel farklılıkları vardır.

DTS:X Bazı sinemalarda, ev sinema sistemlerinde ve kulaklıklarda bulunur. Çalışmak için belirli bir hoparlör kombinasyonu gerektirmez ve MDA olarak da bilinen Çok Boyutlu Ses platformunu kullanır. Ücretsiz bir teknoloji olduğu için DTS:X lisans ödemeden uygulanabilir.

Benzer şekilde, DTS:X nesneler üzerinde dinleyicinin konumunu veya yönünü seçmenize olanak tanır. Veya belirli bir konuşmacı veya kanal ataması yapılabilir. Ardından, ses işlemcisi, iki değişkeni (konum ve mevcut hoparlör sayısı) hesaba katarak ses çıkışını dinamik bir şekilde sunmaktan sorumludur.

DTS:X, kulaklıklarda da mevcuttur. Spesifik olarak, bir DTS bit akışını iki kanala kodlamayı kolaylaştıran DTS Headphone:X adlı meta veriler kullanılır. Sonuç, sürükleyici binaural ses sağlayan 12 kanallı sestir.

DTS:X ve Dolby Atmos farkları

Her iki teknolojinin en dikkate değer teknik özelliklerinden bazılarını analiz ettikten sonra, avantajları ve dezavantajları hakkında konuşmanın zamanı geldi.

Sinema salonları

Dolby Atmos, DTS:X’ten daha eski bir teknolojidir. Dolby Atmos sinema salonlarında daha fazla yer alıyor. Dolby Digital’li tüm bu sistemlerin, üstün hoparlörlerin kurulumu sayesinde hızla yükseltilebildiğini belirtmek önemlidir. Bütün bunlar, Dolby teknolojisinin DTS’ye kıyasla daha fazla kabul edildiği anlamına geliyor.

Dosya sıkıştırma

Dikkate almamız gereken bir diğer detay ise Dolby Atmos’un daha verimli bir sıkıştırmaya sahip olmasıdır. Bu anlamda DTS:X codec bileşeninden üstündür ve sektör profesyonellerinin hayatını çok daha kolay hale getirir. Dosyaların boyutunu önemli ölçüde azaltarak, düzenleme ekipmanının depolanması üzerindeki etki en aza indirilir.

Teknik hassasiyet

Yalnızca teknik yönüne odaklanırsak, DTS:X’in daha doğru bir surround ses sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Ek olarak, Dolby Atmos’tan daha yüksek bir maksimum bit hızı ile kodlama yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, eldeki teknik özelliklerle DTS:X’in Dolby Atmos’tan daha iyi olduğuna şüphe yok. Ancak, kullanıcıların biri ile diğeri arasındaki farkları anlaması çok zordur.

Uyumluluk

Son olarak, birçok kullanıcının günlük olarak kullandığı popüler hizmetlerde her iki codec bileşeninin sunduğu uyumluluğa bakmamız gerekiyor. Netflix, Amazon Prime, Apple Music ve çoğu Blu-Ray sürümü Double Atmos’u destekler. DTS:X’in burada ikinci sıraya düştüğüne şüphe yok.

DTS:X ile Dolby Atmos arasındaki savaşta, muhtemelen kazananın kim olduğunu belirlemişsinizdir. Bizim açımızdan sadece bir kodek ile diğeri arasındaki kalite farklarının minimum olduğunu söyleyebiliriz. DTS:X’in Dolby Atmos üzerindeki teknik üstünlüğüne rağmen, Dolby Atmos daha fazla uyumluluk, üstün sıkıştırma ve sinemalarda daha iyi kabul görür.