DisplayPort mu HDMI mı?

DisplayPort veya HDMI kablosu satın almayı düşünüyorsanız ve arada kaldıysanız, HDMI sürümü, sahip olduğunuz bağlantı noktaları ve söz konusu kabloyu hangi amaçlarla kullanacağınız gibi hususları göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle, size bu kabloları satın alırken kaçırmamanız gereken 5 ipucu veriyoruz.

Aldığınız şey sıradan bir adaptör veya kablo gibi görünebilir, ancak belirli özellikleri karşılamayan birini alarak hata yapabiliriz. DisplayPort ve HDMI bağlantı noktaları içinde tamamen farklı özelliklere sahip farklı sürümler vardır. Bunun biraz kafa karıştırıcı olabileceğini biliyoruz, bu yüzden doğru bir şekilde satın alabilmeniz için en önemli noktaları özetliyoruz.

Yapmanız gereken ilk şey, sahip olduklarınızı kontrol etmektir:

 • DisplayPort kullanacaksanız, DisplayPort bağlantı noktaları olmayan bir monitöre veya TV’ye GPU bağlamak isteyebilirsiniz. Bilmeniz gereken ilk şey, kablolar ve bağlantı noktaları arasında uyumluluğun önemli olduğudur.
  • Monitör.
  • GPU/PC
  • Kablo ve adaptör (erkekten erkeğe olmaması durumunda).
 • Bir HDMI – DisplayPort adaptörü kullanmanız durumunda, kablomuzun monitörün özelliklerini engelleyip engellemediği.

Monitörü veya TV’yi kontrol ederek sahip olduğunuz özellikleri ve bağlantı türlerini öğrenmelisiniz. Hangi özelliklere sahip olduğunuz konusunda netleştikten sonra, satın aldığınız adaptörün veya kablonun bu özelliklerle uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Çözünürlük ve yenileme hızı

İkinci tavsiye belki de en önemlisidir: İhtiyacınız olan çözünürlük ve yenileme hızına dikkat edin. HDMI ve DisplayPort’un en yaygın olanı DisplayPort 1.4 ve HDMI 2.0 olduğunu zaten biliyorsunuz.

Çözünürlük konusunda ise monitör daha fazlasını desteklemiyorsa bu özellikteki kablolarla 1080p 144 Hz’de oynarken sorun yaşamayacağız. Daha fazla çözünürlük sorunu gördüğümüz yerler QHD ve 4K’dan daha yüksek çözünürlüklerden itibaren meydana gelir, ama 4K ve QHD’nin keyfini çıkarmakta herhangi bir sorun yaşamazsınız.

8K veya daha yüksek çözünürlük istediğimizde işler daha da karmaşıklaşıyor:

 • Bir HDMI – DisplayPort adaptörü kullanacaksanız, DisplayPort bağlantı noktası en az 1.3 olmalıdır.
 • DisplayPort – HDMI adaptörü kullanılması durumunda, 8K’da çalışabilmesi için bağlantı noktasının HDMI 2.1 olması gerekir.

Yenileme hızına geçerken bu sizin için önemliyse 3 şey için iki kez uyarmam gerekiyor:

 • Hedef bağlantı noktasını ve sürümünü iyi kontrol edin.
 • Adaptörün teknik özellikleri karşılayıp karşılamadığını kontrol edin.
 • Sahip olduğunuz sistemin hedef yenileme hızına ulaşmak için yeterli güce sahip olması.

Burada, HDMI ve DisplayPort spesifikasyonlarına tam olarak girmemiz gerekecek, bu nedenle, sizi en çok ilgilendiren şeyi aramanız ve konudan sapmamanız amacıyla size önceden hazırlanmış birkaç öğretici bırakıyoruz.

En yeni AAA oyunlarda 4K ve 60+ FPS oynamanın ancak AMD RX 6000 ve NVIDIA RTX 3000 (veya üzeri) GPU’lar ve en yeni nesil CPU’lar ile mümkün olduğunu söylemeden bu bölümü bitirmek istemem. 8K ile ilgili olarak, her şeyden daha fazla multimedya çözünürlüğüdür, bu nedenle bu senaryoda oyun oynamak gerçekten karmaşıktır (yalnızca RTX 3080 Ti, 3090 veya 3090 Ti).

Çift yönlü veya tek yönlü

hdmi dp vga

Bir DisplayPort – HDMI kablosu satın alırken dikkatli olun çünkü birçok kişi bunun çift yönlü olabileceğini düşünüyor (HDMI’yi DisplayPort’a değiştirebilmek ve tam tersi), ancak gerçek şu ki çoğu öyle değil. Satın almadan önce teknik föyüne, ürün açıklamasına veya çift yönlü ise yorumlara bakmalısınız.

Bunu yapmazsanız ve kablo çalışmaz ve hiçbir şeuy görüntülenmez. Bu son derece önemlidir, bu yüzden size tavsiyem ne istediğiniz konusunda net olmanızdır: ya DisplayPort’tan HDMI’ya ya da HDMI’dan DisplayPort’a.

Çift yönlü olması ona daha fazla çok yönlülük sağlıyor elbette ama aynı zamanda daha pahalı olacak. Normalde çift yönlü adaptörleri yalnızca düşük sürümlerde görürüz (örneğin DisplayPort 1.2 veya HDMI 1.4).

Kablonun uzunluğuna dikkat edin

displayport

DisplayPort kablosunun maksimum uzunluğu meselesi var ve uzunluğu arttırdığımızda video iletiminde bit kaybı yaşanır. Bu, nihai kapasiteleri ve görüntü kalitesini etkiler, bu nedenle maksimum uzunluğun ne olduğunu bulmak gerekiyor.

Her şeyden önce, maksimum uzunluğu söyleyen resmi bir VESA veya HDMI spesifikasyonu olmadığını açıkça belirtmek için. Dell’in optimum performans için maksimum 1,8 metre olduğunu söylediğini daha önce gördüğümüz gibi, markalar veya üreticiler tarafından sunulan diğer öneriler mevcut.

Her şey aradığınız şeye bağlı olacaktır:

 • Bağlantı noktasının tüm özelliklerini (yenileme hızı dahil) en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, maksimum 5 metre uzunluk öneririz.
 • Çözünürlük veya yenileme hızı umurumuzda değilse, 10-20 metreye kadar çıkan kabloları bulabiliriz (1080p sonrası önerilmez).
 • DisplayPort’ta kablolar HDMI’dan çok daha kısadır.

Bu nedenle, HDMI – DisplayPort kablo uzunluğuna dikkat edin.

Kablo yapısı

hdmi

Ben şahsen naylon örgülü kabloları tercih ediyorum çünkü geleneksel kablolarda gördüğümüzden çok daha fazla dayanıklılık sunuyorlar. Bununla birlikte, geleneksel ABS (siyah plastik) kablolarda meydana gelen aşınma, sürekli kullanımdan kaynaklanmaktadır.

En iyi DisplayPort ve HDMI kablolar

En iyi DisplayPort – HDMI kablolarından birkaçını toplayacağız. Burada yer alan ürünler en kaliteli olanlardır. Sertifikalı bir kablo almanız önerilir. Aşağıdaki ürünleri Google’da aratarak bulabilirsiniz.

 • Paugge DP 1.4 VESA Sertifikalı Displayport Kablo
 • Ugreen 4K 60Hz Displayport to Displayport Kablo
 • Ugreen 4K Displayport HDMI Dönüştürücü Kablo
 • Baseus Enjoyment Displayport Hdmı 4K 60Hz Dp Hdmi Kablosu
 • Paugge Ultra Sertifikalı Hdmi 2.1 Kablo
 • Paugge Hdmi 2.0b Premium Sertifikalı 4K 60Hz HDMi Kablo
 • Gplus 8K60 HDMI 2.1 48 Gbps 8k Ultra Hd Premium Sertifikalı Kablo