Ucuz termal macun zararları

Bütçemiz kısıtlı olduğunda, giderleri küçük detaylarda kesmeye çalışırız. Ucuz termal macun, bileşenlerinizi soğutmak için önermediğimiz bir seçimdir ve aşağıdaki argümanlarla sizi ikna ederiz.

Bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarın bakımı pahalı veya karmaşık değildir, ancak bir şişe termal macuna 5 €’dan fazla harcamanın çok fazla olduğuna inanan insanlar var. Dürüst olmak gerekirse, ucuz termal macun satın aldım ve CPU’m 70ºC’den fazla ısınıyordu. Bunun olmasına izin vermeyelim ve neden ucuz olanlardan kaçınmanız gerektiğini size anlatacağız.

Hangi termal macun fiyatı ucuz termal macundur?

Bir termal macunun ucuz olduğunu anlamak için nelere bakmamız gerektiğini bilmeliyiz. Hangi fiyatı normalden düşük olarak değerlendiriyoruz? Bunun için termal macun piyasasını analiz ederek ortalama bir fiyat belirlemek ve buna göre ne zaman ucuz bir termal macunla karşı karşıya olduğumuzu anlamak gerekir. Burada 2-4 gramlık termal macunları referans alıyoruz.

2-4 gramlık termal macun almamızın nedeni, piyasada en yaygın şekilde bulunmaları ve miktar/fiyat oranında gram olarak yükseldikçe fiyatın düşmesidir. Ancak termal macun fiyatı sadece rakam olarak değerlendirilmemeli, kalitesine de bakılmalıdır. Kaliteyi etkileyen faktörler arasında termal iletkenlik ve kompozit kalitesi bulunur. Ayrıca metalik veya seramik gibi termal macun türleri de önemlidir.

Ürün fiyatlarını Euro cinsinden vereceğiz, çünkü Türk Lirası sürekli değer kaybettiği için yazının güncelliğini olumsuz etkiler. Siz Euro cinsinden fiyatları güncel kur ile düşünebilirsiniz. Çoğu termal macun, 4 gram ürün için 4-10 € arasında bir maliyete sahiptir, bu nedenle 1,25 €/gr’dan daha azı anormal derecede ucuzdur ve performans sorunlarına neden olabilir.

Daha ucuz termal macunların performansı

Mars MT1 ve Cooler Master E1 ne kadar iyi? Her ikisi de 3-3.5 gram bileşik ile gelir ve diğerlerinden önemli ölçüde daha düşük fiyatlıdır. Cooler master IC-Essential E1 ile başlayarak, tüm kullanıcılar bu bileşenden fazlasıyla memnun. Yapılan testlere göre en iyi performans gösteren değil ama fiyatına göre hiç de fena değil: 2-3 derece sıcaklık farkı var.

Benim tavsiyem az bilinen markalardan kaçıp birkaç euro tasarruf etmekle uğraşmamanız ve kendini kanıtlamış markalara yönelmeniz: Noctua, Cooler Master, Thermalright, Thermaltake, Arctic, Thermal Grizzly vb.

Bana göre, bu şekilde hareket ederseniz, iş ısıyı dağıtmak olduğunda başarısız olmayacaksınız ve güvenilir garantili ürünlere sahip olacaksınız.