İşlemci termal macun çok sürülürse ne olur?

Şimdiye kadar bir PC toplamış olan herhangi bir kullanıcı, ısı transferini desteklemek için CPU ve ısı emici arasına termal macun veya termal ped koymak gerektiğini bilir. Termal macunu uygularken bir çok teknik var ama çok fazla veya çok az termal macun koyarsanız ne olur? Bu yazımızda sizlere termal macun konusunda aşırıya kaçmanın işlemcinin sıcaklığını nasıl etkilediğini anlatacağız.

Ne işlemcinin Entegre Isı Yayıcı (IHS) adı verilen metal kapağının yüzeyi ne de soğutucunun tabanının yüzeyi tamamen düz değildir, bu nedenle iyi bir ısı transferinin gerçekleşmesi için elektriği iletmeyen özel bir bileşik olan termal macun kullanmak gerekir. Ancak sıcaklığı iletmek için çok iyi özelliklere sahip olması ve bu da soğutucunun işlemci tarafından üretilen ısıyı etkin bir şekilde tahliye etmesine yardımcı olur. Az termal bileşik kullanılırsa, arada çok fazla boş boşluk olur ve ısı transferinin verimli bir şekilde gerçekleşmesini engellerdi. Peki termal bileşik çok veya az kullanılırsa ne olur?

İşlemciye ne kadar termal macun sürülmeli?

Çok fazla veya çok az termal macun uygulayıp uygulamadığınızı anlamak için doğru termal macun miktarını bilmeniz gerekir. İdeal olan, mümkün olduğunca ince çok ince bir katman uygulamaktır (çünkü IHS ve soğutucu üzerindeki tepeler ve vadiler gerçekten çok büyük değildir), ancak bu tamamen homojendir ve IHS’nin tüm yüzeyini kaplar.

Uygulamamız gereken doğru termal macun miktarının bir örneği, önceden uygulanmış soğutucularda (özellikle sıvı soğutma AIO’larında), ideal olan katmanın hem şeklini hem de kalınlığını görebilirsiniz.

islemci-termal-macun-1

Çok fazla termal macun koyup koymadığınızı anlamanın bir yöntemi, ısı emiciyi işlemcinin IHS’sinin üzerine yerleştirip sıkıştırdığınızda, termal macunun kenarlardan taştığını görmenizdir. Aşağıdaki örnek resimde, termal macunun homojen olmayan bir şekilde uygulandığını, aynı zamanda soğutucuyu takarken her iki taraftan da sızdığını görebilirsiniz.

islemci-termal-macun-disari-tasma

CPU’ya çok az termal macun sürüp sürmediğinizi bilmek daha karmaşıktır, ancak ilk katmanı koyduğunuzda boşluklar olduğunu ve eşit olarak dağılmadığını görürseniz, bunun hakkında net bir ipucuna sahip olacaksınız. Ayrıca, soğutucuyu takıp ardından çıkararak, aşağıdaki örnekte olduğu gibi, bıraktığı izin doğru mu yoksa düzensiz mi olduğunu görebileceksiniz.

islemci-termal-macun-az-surulmesi

Aşırıya kaçmanın etkisi nedir?

Yukarıdakiler açıklandıktan sonra, çok fazla veya çok az termal macun koymanın işlemcinin çalışma sıcaklığı üzerinde ne gibi bir etkisi olacağını göreceğiz, çünkü tahmin edeceğiniz gibi termal performans büyük ölçüde değişebilir.

Termal macunun fazla olması

Çoğu soğutucuda, işlemcinin IHS’sine uygulanabilecek maksimum basınç vardır, çünkü genellikle vidaların dişleri, çok fazla sıkarken işlemciye zarar vermemek için bir durdurucuya sahiptir. Bu, IHS ile soğutucunun tabanı arasındaki çok küçük mesafenin her zaman aynı olduğu ve bu nedenle örneğin her iki bileşen arasında 1 mm kalınlığında bir tabakanın bulunmasının imkansız olduğu anlamına gelir. Bu, ne kadar termal macun sürerseniz sürün, soğutucuyu doğru takarsanız CPU sıcaklığı üzerinde olumsuz bir etki olmayacağı anlamına gelir (evet, dışarı atılan tüm termal macunun iyice temizlenmesi tavsiye edilir).

CPU’nun IHS’si ile soğutucunun tabanı arasında önemli bir termal macun tabakasına sahip olmamız durumunda işler değişecekti. Bu etkiyi belirlemek için toplamda 3 değeri bilmemiz gerekiyor:

  • W/mK cinsinden ifade edilen macunun termal iletkenliği
  • Metrekare cinsinden CPU alanı.
  • Metre cinsinden termal macun tabakasının kalınlığı.

Formül şöyle olacaktır: Rpaste = (kalınlık / alan) x (1 / termal iletkenlik)

Daha iyi görmek için bir örnek verelim. Intel soket 1151 işlemcili (boyutları 29,5 x 29,2 mm’dir ve bu nedenle alanı 0,0008614 m²’dir) 12,5 W/mK iletkenliğe sahip bir termal macun varsayalım ve 1 milimetre kalınlığında bir termal macun koyduk, ki bununla açıkçası fazla koymuş olacağız. Bu durumda Rpaste = (0.001 / 0.008614) x (1 / 12.5) = 2.66 değerine sahip oluruz. Şimdi 0,1 milimetre kalınlık ile hesaplamayı tekrarlarsak bize verdiği değer 1,45 yani ısı transferi çok daha iyi olacaktır.

Çok az termal macun olması

CPU’ya çok az termal macun koyarsanız, boşluklar olması ve bu nedenle IHS’nin soğutucu ile temasının mükemmel olmaması, diğerlerinden çok daha sıcak alanlara neden olur. Sıcaklık üzerindeki etki, işlemciye ve kalıbının konumuna, boyutuna ve şekline bağlı olarak değişecektir, ancak esasen, çoğu durumda işlemcinin sıcaklık koruma sistemlerinin devreye girmesine ve bilgisayarın kapanmasına neden olacak kadar tehlikeli olabilecek sıcaklık artışlarına sahip olacaksınız.

Daha önce de söylediğimiz gibi, ideal olan, işlemcinin IHS’sinin üzerine çok ince bir homojen termal macun tabakası uygulamaktır. İşlemcinin ortasına bir termal macun tanesi koymak ve işlemciyi yerleştirdiğimizde basıncın tüm yüzeye yayılmasını sağlamaktan ibarettir. Açık olan şu ki, çok fazla termal macun uygularsanız, elde edeceğiniz en büyük etki, yanlardan sızması ve temizlemek zorunda kalmanız olacaktır, ancak genel olarak çalışma sıcaklığı açısından zararlı etkileri yoktur.

Ancak termal macun sürerken yetersiz kalırsanız, sıcaklık üzerinde zararlı etkiler bulabilirsiniz, bu nedenle bu durumda yetersiz kalmak yerine yeterli miktarda sürmeyi tercih etmelisiniz. Ayrıca, termal macunu tekrar uygulamak için temizlemenin önemli olduğunu hatırlatmak isteriz, çünkü zaman geçtikçe ısı dağıtma kapasitesini kaybeder, bu özellikle üst düzey işlemcilerimiz varsa ve oyunlar gibi yüksek performanslı uygulamalar çalıştırıyorsanız önemlidir.