Metamask nedir, nasıl kullanılır?

Metamask tarayıcı uzantısı, Ethereum ve ERC-20 belirteçleri için bir cüzdan işlevi görür. Ek olarak, farklı dApp’lerle bağlantı kurmanıza ve ayrıca seçili ve uyumlu diğer blok zincirlerine erişmenize olanak tanır.

MetaMask nedir?

Cüzdan görevi gören bir tarayıcı eklentisi ve akıllı telefon uygulamasıdır. Metamask, Ethereum ve jetonlar için ERC-20 standardına dayalı bir cüzdan oluşturmamıza olanak tanır. Ether ve farklı tokenlar arasında hızlı ve verimli bir şekilde alışveriş yapmamızı sağlar.

Ethereum blok zincirine dayalı dApp’lere bağlanmaya izin verir. Kullanıcıların merkezi olmayan borsalara erişmesine, NFT satın almasına ve diğer özelliklere izin verir. DeFi merkezi olmayan finansa erişmek için yaygın olarak kullanılır.

Metamaks 2016 yılında doğdu ve ConsenSys tarafından oluşturuldu. Bu şirket, Ethereum üzerinde çözümler oluşturma konusunda uzmanlaşmıştır.

2019’un sonlarına kadar Metamask yalnızca bir tarayıcı uzantısı olarak kullanılabilir. Popülerliğin artması nedeniyle bir akıllı telefon uygulaması yayınlandı. Başlangıçta kapalı bir beta aşamasında piyasaya sürüldüler, Android ve iOS için piyasaya sürüldüler. Hala Chrome, Edge, Firefox ve Brave için bir uzantı olarak kullanılabilir.

Metamask’ın dünya çapında geniş bir geliştirici ve tasarımcı ağına sahip olduğunu unutmayın. Projenin arkasındaki fikir, merkezi olmayan borsalara erişimi demokratikleştirmek.

İnterneti ve dünya ekonomisini dönüştürmeyi amaçlıyor. İnsanları rıza, mahremiyet ve özgür çağrışıma dayalı etkileşimler yoluyla güçlendirmeye çalışırlar.

Metamask nasıl çalışır?

Bu tarayıcı cüzdanı, resmi Ethereum geliştirme çözümlerinin bir parçası olan web3.js kitaplığını kullanır. Bu kütüphane, Ethereum blok zinciri ile etkileşime girme kabiliyetine sahip web uygulamaları oluşturabilmek amacıyla geliştirilmiştir. Bu kitaplık aracılığıyla web sayfaları ve uzantılar, Ethereum teknolojilerinden ve özelliklerinden yararlanma yeteneğine sahiptir.

Metamask, Ethereum için bir cüzdan ve aynı zamanda farklı dApp’lerle etkileşime girebilmek için bir araç olarak tasarlanmıştır. Tarayıcı uzantısı ve dApp arasında bir iletişim kanalı oluşturulur. Herhangi bir dApp Metamask’ı algılayabilir ve kullanıcı erişim kimlik bilgilerine ihtiyaç duymadan ona erişebilir.

Metamask’ın ana kullanımlarından biri, merkezi olmayan borsalara erişmek için kullanılmasıdır. CryptoKitties veya NFT oluşturma hizmetleri gibi onu kullanan farklı oyunlar ve uygulamalar da vardır.

Şu anda Metamask’ın, Ethereum blok zincirine ve bu blok zincirinin farklı test ağlarına bağlanmaya ek olarak, diğer blok zincirlerine de bağlanabileceğini unutmayın. Örneğin Binance Akıllı Zincire bağlanma imkanı sunar. Bunun sağladığı şey, aynı hizmette farklı blok zincirlerine merkezi olmayan erişime sahip olabilmektir.

Metamask nasıl kurulur?

Metamask ile ilgili ilginç olan şey, yüklenmesi çok basit bir tarayıcı uzantısı olmasıdır. Chrome tarayıcı uzantıları mağazasında kolayca bulunabilir. Bu uzantıyı bu bağlantı aracılığıyla bulacağız.

Google Chrome tarayıcısı için mevcut olmasının yanı sıra, herhangi bir Chromium tabanlı tarayıcı için mevcut olduğunu unutmayın. Basit ve kısaca açıklamak gerekirse, Chromium, Google’ın tarayıcısının kaynak kodudur. Bu, Microsoft Edge, Opera veya Brave tarayıcılarında kullanılır. Sundukları yüksek gizlilik derecesi nedeniyle her zaman Opera veya Brave kullanmanızı öneririz.

Firefox kullanıcısıysanız, bu tarayıcının uzantısı da mevcuttur. Bu linkten indirebilirsiniz.

Herhangi bir uyumluluk şüphesi için resmi Metamask web sitesine gitmenizi öneririz. Bu uzantıyı asla resmi olmayan bir siteden indirmeyin. Metamask uzantısı ücretsizdir, ona erişmek için hiçbir zaman ödeme yapmanız istenmez.

Ayrıca, mesaj göndermedikleri için bu uygulamanın yaratıcısı gibi görünen mesajlara karşı dikkatli olmalıyız. Ayrıca, özel anahtarlarımızı veya tohum kelimelerimizi asla açıklamamalıyız.

Metamask güvenli mi?

Her zaman kendimize sormamız gereken büyük bir soru, herhangi bir uygulamanın veya hizmetin güvenliğidir. Bu, özellikle kripto para birimleri hakkında konuştuğumuzda önemlidir.

Metamask’ın güvenliği oldukça yüksektir. Tüm veriler, kullanıcının ekipmanında (bilgisayar veya akıllı telefon) oluşturulur. Erişim kimlik bilgileri oluşturulduktan sonra, saklamazsak silinirler. Bu, ilk ifadeyi kaybedersek erişimi yeniden kazanamayacağımız anlamına gelir.

Ekstra bir güvenlik katmanı eklemek için Metamask’ı Ledger ve Trezos donanım cüzdanlarına bağlayabiliriz. Bilmeyenler için donanım cüzdanları ağa bağlı değildir. Bu, bilgisayar saldırılarına karşı ekstra güvenliğe sahip olmanızı sağlar.

Metamask’ın güçlü yönlerinden biri, geniş bir geliştirici topluluğuna sahip olmasıdır. Bu, kodun her zaman güncel olmasını ve koddaki hataların kolayca tespit edilmesini sağlar.

Bir diğer önemli husus da kaynak kodun herkes tarafından erişilebilir olmasıdır. Herkesin istediği gibi görüntülemesine, okumasına ve değiştirmesine izin veren GitHub’da saklanır.

Büyük güvenlik önlemlerine rağmen Metamask, kimlik avı türü saldırıların %100’üyle mücadele edemez. Bu kimlik avı saldırıları, uzantıyla hiçbir ilgisi olmayan kötü niyetli hacker’lar tarafından gerçekleştirilir.

Bu tür saldırılar doğrudan kullanıcıya yapılır ve Metamask geliştiricilerinin bunları önlemek için bir şey yapamazlar. İşte bu nedenle, güvensiz olmalıyız ve erişim kodlarımızı kimseye vermemeliyiz.

Metamask ile neler yapabiliriz?

Ana işlevin cüzdan olduğunu yukarıda yorumlamıştık. Farklı dApp’lere basit bir şekilde erişebileceğimizi de yorumladık. Birkaç vuruşta Metamask’ın işlevlerini görelim:

  • Gönder ve al: Cüzdan, hem Ether (Ethereum blok zincirinin para birimi) hem de ERC-20 jetonunu (Ethereum blok zincirinin değiştirilebilir jetonları için standart) saklamanıza ve göndermenize izin verir.
  • DApp’lere Bağlantı: Ethereum blok zincirinde çalışan herhangi bir merkezi olmayan uygulamaya bağlanabiliriz. Birçok merkezi olmayan borsa veya tokenleştirilmiş oyun, Metamask aracılığıyla erişime izin verir.
  • Atomic Swap: Ether’i bir ERC-20 jetonuyla veya tam tersi şekilde değiştirmenize olanak tanır. Farklı ERC-20 jetonları arasında da değişim yapabiliriz.
  • Beyond Ethereum: Metamask’ın en ilginç özelliklerinden biri diğer blok zincirlerine erişimdir. Ethereum ile büyük benzerlikleri nedeniyle Binance Akıllı Zincir blok zincirine bağlanmasına izin verir. Bu oldukça basit bir işlemdir.

Metamask nasıl yüklenir?

Bu uzantının yükleme işlemi, diğer durumlarda olduğu gibidir. Google Chrome, Brave ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılara Metamask uzantısını yükleme adımları:

  • Metamask uzantısı eklemek için bu bağlantıya gidin
  • Chrome’a ​​Ekle‘ye tıklayın
  • Kurulumu kabul ediyoruz.
  • Kurulum tamamlandıktan sonra hesap oluşturma süreci başlayacaktır.

Uzantıyı yükledikten sonra, bir hesap oluşturma zamanı. Süreç gerçekten basit, her şey ‘takip edecek’ şekilde tasarlandı. Sadece doğru saklamamız gereken şifre cümlesine dikkat etmeliyiz. Gerisi gerçekten çok basit.