Kripto para madenciliği nasıl yapılır?

Ethereum, Ethereum Classic, Ravencoin ve ERGO gibi kripto para birimlerinin nasıl çıkarılacağı süreci nispeten basittir. İhtiyacınız olan donanımı, bu görev için en iyi yazılımı ve madencilik için en iyi havuzları açıklayacağız.

Kripto para madenciliği nedir?

Bir ödül elde etmek üzerine işlemleri doğrulama ve yeni bloklar oluşturma sürecidir. Bloklar, işlemlere ek olarak öğelerin bir kombinasyonudur. Bloklar, bir CPU, bir GPU veya özel olarak tasarlanmış bir çip tarafından çözülen karmaşık matematiksel problemlerin çözülmesiyle oluşturulur.

Bu işi yapmak için daha fazla kullanıcı eklendiğinden, yeni blokları oluşturmak giderek daha karmaşık bir süreçtir. Kullanıcılar, bloğu oluşturmak ve o blok için belirlenen ödülü almak için rekabet eder.

Normalde, kullanıcılar daha fazla geçerli blok alma şansına sahip olmak için madencilik havuzlarına katılırlar. Kullanıcılar madencilik güçlerini ‘ekler’ ve herkes yeni bir blok oluşturmak için çalışır. Bir bloğu çözdüklerinde ve geçerli olduğunda, ağa kattıkları güce göre blok ödülünün orantılı kısmını alırlar.

Blok madenciliği ve üretimi, güvenilir üçüncü taraflara olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için kullanılır. Bu mekanizma, örneğin çifte harcamanın (aynı miktarda parayı iki kez kullanarak) gerçekleşemeyeceğini garanti eder.

Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), Ravencoin (RVN) ve ERGO (ERG) kripto para birimleri, Proof-of-Work (PoW) ya da Türkçesi “Emek İspatı” olan fikir birliğine dayanmaktadır. Bu işi gerçekleştirmek için özel bilgisayar donanımı gereklidir. Bahsedilen bu dört kripto para biriminde ekran kartları kullanılmaktadır. Bitcoin gibi diğer durumlar için ASIC’ler veya Monero (XMR) için işlemciler kullanılır.

ETH, ETC, RVN ve ERG madenciliği için gerekenler

PoW konsensüs algoritması, matematiksel problemleri çözebilmek için özel donanım gerektirir. Ethereum, Ethereum Classic, Ravencoin ve ERGO kripto para birimleri, madencilik için ekran kartları gerektirmesiyle karakterize edilir. Bu bilgisayar bileşenleri farklı nedenlerle kullanılır:

 • Çok güçlü ve istiflenebilir bileşenlerdir (aynı ana karta birkaç ekran kartı takabiliriz)
 • Grafik kartları (genellikle) ASIC’ler gibi özel ekipmanlardan daha ekonomiktir
 • Bu bileşenler ASIC’lerden daha ucuzdur

Ancak piyasadaki herhangi bir ekran kartı buna değmez. Ethereum madenciliği, DAG adlı bir dosya gerektirir. Bu dosya, Ethereum’da 30.000 blokluk bir döngü olan her çağda büyür. Şu anda bu dosyanın ağırlığı 4,5 GB’tan fazladır ve bu nedenle 4 GB veya daha az VRAM’e sahip ekran kartları buna değmez. Örneğin 4GB AMD RX 6500 XT ekran kartı, bu dosyayı saklama kapasitesine sahip olmadığı için Ethereum madenciliği için kullanılamadı.

Ravencoin, 3,1 GB’den daha büyük bir DAG’ye sahiptir ve her 7.500 blokta bir artar. Ethereum Classic, 2,8 GB’den büyük bir DAG’ye sahiptir ve her 60.000 blokta bir artar. ERGO’nun 2,1 GB’den büyük bir DAG’si vardır ve her 1024 blokta bir artar. Tüm bu kripto para birimleri, 4 GB VRAM belleğe sahip ekran kartlarıyla çıkarılabilir. Daha fazla bilgi istiyorsanız, mevcut DAG’nin boyutunu ve ilginizi çekebilecek diğer verileri gösteren Minerstats web sitesini size bırakıyoruz.

ETH, ETC, RVN ve ERG kripto para madenciliği nasıl yapılır?

Şimdi bu kripto para birimlerinin madenciliği için gerekli olan tüm unsurları göreceğiz. Kripto para madenciliği yapmak nispeten kolaydır, ancak hangi bileşenleri kullanacağınızı ve hangilerini kullanamayacağınızı bilmelisiniz. Ayrıca bu işlem için gerekli yazılımlar vardır.

Madencilik için ekran kartları

Ethereum, Ethereum Classic, Ravencoin ve ERGO madenciliği için ekran kartlarının gerekli olduğunu önceki bölümde yorumlamıştık. Tüm ekran kartları buna değmez, DAG boyutundan daha büyük bir miktarda VRAM’e sahip olmaları gerekir. Ethereum için 4 GB’den fazla VRAM belleğe sahip ekran kartlarına ihtiyacımız var. Ethereum Classic, Ravencoin ve ERGO için 4GB’tan daha az ekran kartları kullanabiliriz.

Bu kripto para birimlerinin madenciliği için AMD Radeon veya NVIDIA GeForce ekran kartları kullanılmaktadır. Son zamanlarda NVIDIA, kripto para madenciliği için özel olarak tasarlanmış CMP ekran kartlarını piyasaya sürdü. Ayrıca oyun ekran kartlarında NVIDIA LHR sınırlayıcıyı tanıttılar. Bu entegrasyon, GeForce ekran kartlarının gücünü yarıya indirir.

Madencilik için diğer bileşenler

Ekran kartları kendi başlarına kesinlikle hiçbir şey yapmazlar. Bir anakarta, işlemciye, RAM belleğe, depolama birimine ve güç kaynağına ihtiyacımız var.

Anakartla ilgili olarak, belirli anakartları seçebilir veya oyun veya ticari anakartları tercih edebiliriz. Oyun veya ticari anakartlar genellikle daha ucuzdur. Yapmamız gereken tek şey, kripto para madenciliği için anakart BIOS’unu yapılandırmak ve en iyi performansı elde etmek.

İşlemci ile ilgili olarak, güçlü bir işlemciye ihtiyacımız yok. 2 çekirdekli ve 4 iş parçacıklı herhangi bir giriş seviyesi işlemci yeterli olur. RAM miktarı ile ilgili olarak, 4GB RAM ile madencilik için fazlasıyla yeterli olacağız. Depolama için piyasadaki herhangi bir SSD sürücüsü ve hatta bir USB çubuğu yeterlidir. Bu bileşenler, madencilik teçhizatının çalışması için gereklidir, ancak son derece güçlü bir donanım gerekli değildir.

Güç kaynağının önemli bir rolü var. Bunlar öncelikle ekran kartlarına güç sağlamalıdır. Yüksek verimlilik sertifikalarına sahip güçlü güç kaynaklarına ihtiyacımız var. Kararlı voltajlar sunmanın yanı sıra güçlü ve verimli olmaları gerekir.

Soğutma ve elektrik tesisatı

Madencilik teçhizatı kurarken genellikle dikkate alınmayan noktalardan biri de doğru havalandırmadır. Ayrıca sadece bir tane 120mm fan takmamalıyız. Madencilik teçhizatı, düzenli olarak kullanılmayan ve iyi havalandırılan bir odaya kurulmalıdır. Madencilik makinelerinin çok fazla ısı ürettiğini unutmamalıyız, bu yüzden kullanmadığımız ve iyi havalandırılan bir odada tutmalıyız.

Genellikle dikkate alınmayan bir diğer nokta ise elektrik tesisatıdır. Tipik bir ev elektrik kurulumu için 5-6 ekran kartı çok büyük bir yük olabilir. Kurulum, stabilite sorunlarına neden olabilir ve hatta elektrik tesisatına ve elektrikli cihazların geri kalanına zarar verebilir. Madencilik teçhizatını kurmadan önce elektrik tesisatının güçlendirilmesi tavsiye edilir.

Madencilik yazılımı

Madenciliğin artan popülaritesi nedeniyle, bu uygulama için farklı yazılımlar bulunmaktadır. ETH, ETC, RVN ve ERG kripto para birimlerinin nasıl çıkarılacağı süreci basittir. Size en iyi kripto para madenciliği yazılımı ve hangi ekran kartlarını destekledikleri hakkında biraz bilgi vereceğiz. Bu yazılımlar şunlardır:

 • Etherminer: Şu anda, yalnızca Ethereum madenciliğini destekler ve onun için en iyi yazılımdır. Bu yazılım, AMD veya NVIDIA ekran kartlarını destekler.
 • GMiner: Ethereum’u desteklemenin yanı sıra, Ethereum Classic ve Ravencoin’i de destekler, ancak ERGO’yu desteklemez. Ayrıca AMD veya NVIDIA ekran kartları kullanılarak madenciliğe izin verir.
 • T-Rex Miner: NVIDIA ekran kartları için optimize edilmiş madencilik yazılımı. Söz konusu yazılım ETH, ETC, RVN ve ERG kripto para birimlerini desteklemektedir.
 • NBMiner: NVIDIA ekran kartları için özel olarak optimize edilmiş başka bir madencilik yazılımı. Ayrıca ETH, ETC, RVN ve ERG kripto para birimlerini desteklemesiyle de karakterize edilir.
 • TeamRedMiner: Radeon ekran kartlarıyla ETH, ETC, RVN ve ERG madenciliği için bu harika bir seçenek. Bu ekran kartları için özel olarak optimize edildiğinden, AMD ekran kartlarıyla madencilik için en iyi yazılımdır.
 • LOLMiner: Bu yazılım, AMD ve NVIDIA ekran kartlarını aynı madencilik teçhizatında birleştirebilmemiz için tasarlandı. Gördüğümüz diğer yazılım, bir kombinasyon değil, AMD veya NVIDIA ekran kartlarına yöneliktir. ETH, ETC, RVN ve ERG kripto para birimlerini destekler.
 • Claymore Dual Miner: AMD ve NVIDIA ekran kartlarını aynı madencide birleştirmenize izin veren Ethereum madenciliği için tasarlanmış yazılım. Çok iyi çalıştığı için hibrit madencilik kuleleri inşa edenler arasında en popüler olanıdır.

Kripto para madenciliği nasıl yapılır?

Bir önceki bölümde anlatmış olduğumuz madencilik yazılımlarından birini seçiyoruz. Örneğin, T-Rex Miner çünkü onu bir NVIDIA RTX ekran kartıyla test edeceğiz. Resmi depolardan indiriyoruz, bu durumda GitHub’da buluyoruz.

Testleri Windows’tan yapacağız, eğer bunu Linux’tan yapıyorsanız, normal dağıtımınızı veya madenciliğe ayrılmış bir dağıtımı kullanabilirsiniz: RaveOS veya HiveOS en yaygın olanlarıdır.

Yazılımı indirildikten sonra, onu açacağız ve Ethereum kripto para birimini çıkaracağımız ve bir madencilik havuzu kullanacağımız için, bu durumda Ethermine, “ETH-ethermine.exe” dosyasını arıyoruz. Dosyayı sağ tıklayın ve not defteri ile düzenleyin.

Neyi değiştirmemiz gerektiğini size hızlı bir şekilde anlatıyoruz:

madencilik yapma 1
 • Kırmızı bölge: kullandığımız havuzu buraya koyuyoruz. Türkiye’deyseniz Avrupa havuzlarını kullanmanız gerekecek. Ne kadar yakın bağlanırsan o kadar iyi.
 • Yeşil bölge: İşte cüzdanınız, kopyalayıp varsayılan olarak gelen adrese yapıştırın.
 • -p: Şifre koymak için kullanılır, isterseniz silebilirsiniz, hiçbir şey olmuyor.
 • Mavi bölge: Burada havuzdaki cüzdanınızdaki madencinizi tanımlayacak isim.

Uygulamayı kaydedip başlatıyoruz:

madencilik yapma 2

Şimdi ekran kartınız ile ekstra para kazanma vakti. Madencilik havuzunun ne olduğunu bilmiyorsanız, bir sonraki bölümü okuyun.

Madencilik havuzu nedir?

ETH, ETC, RVN ve ERG madenciliğinde yalnız kurt olmak pek iyi bir fikir değil, ‘takım’ olarak oynamak daha iyi. Birkaç madencilik teçhizatının enjekte edebileceği güç, bir ağın toplam gücüne kıyasla çok düşük. Daha fazla blok bulma şansına sahip olmak için bir madencilik havuzuna katılmak daha iyidir.

Madencilik havuzlarının üyeleri bir blok bulmak için birlikte çalışır. Bulduklarında, o bloğu bulmak için verilen kripto para birimleri, tüm madenciler arasında orantılı olarak dağıtılır. Bu oran, havuzun toplam gücüne göre ne kadar madencilik gücüne katkıda bulunduğumuza bağlıdır.

Bakalım şu anda en iyi havuzlar hangileri:

 • Şu anda Ethereum madenciliği için en iyi havuzlar Ethermine ve F2Pool’dur. Ayrıca çok düşük komisyonlu çok iyi bir madencilik havuzu olan MiningPoolHub’ı da tercih edebiliriz.
 • Ethereum Classic madenciliği için en iyi havuzlardan bazıları Ethermine ve HiveOn’dur. Alternatif olarak oldukça önemli ve ilginç iki havuz olan 2Miners ve MiningPoolHub var.
 • Şimdi 2Miners ve MiningPoolHub gibi Ravencoin madenciliği için en iyi havuzları görmeye dönüyoruz. Burada ayrıca çok iyi özelliklere sahip Flypool ve Ravenminer’ı da tercih edebiliriz.
 • Şimdi Herominers ve WoolyPooly’yi öne çıkaran ERGO madenciliği için en iyi havuzlarla başlayalım. Şu anda ERG madenciliği için birikmiş en yüksek güce sahip havuz Nanopool’dur.