En iyi Ghibli filmleri

Rüzgâr Yükseliyor (Kaze Tachinu), Kırmızı Kanatlar (Porco Rosso) veya Ruhların Kaçışı (Spirited Away), Prenses Mononoke (Princess Mononoke) veya Ruhların Kaçışı (Spirited Away) gibi Hayao Miyazaki filmlerini izleyen herkes, Japon animatörün gizlemediği bir tutkusu olduğunu keşfedince şaşırmayacaktır. Uçaklar ve İtalya. Belki de 1985’te arkadaşı ve akıl hocası Isao Takahata (‘Heidi’ veya ‘Marco’ gibi dizilerden sorumlu) ile kurduğu stüdyoya Ghibli adını vermesinin nedeni budur. Ghibli, İspanyolca’da Siroco dediğimiz ve aynı zamanda Caproni Ca.309 uçağına da adını veren Sahra çöl rüzgarını tanımlayan İtalyanca bir terimdir.

Miyazaki’nin ‘Rüzgar Yükseliyor’ kahramanının rüyalarına dahil ettiği İtalyan Giovanni Battista Caproni gibi, Ghibli de onlarca yıldır hepimizi uçurdu. Maksimum sanatsal talepleri, zanaatkar bir animasyon yaratmayı sürdürmeye olan bağlılıkları ve devam filmleri çekmeyi veya başarılarını para kazandıran destanlara dönüştürmeyi reddetmeleri, onları son on yılların en iyi animasyon stüdyosu yaptı.

Bir ustalık, zanaat, sanat ve evrensel bir duyguya dayalı tüm coğrafi engelleri ortadan kaldıran olağanüstü eserleri olmadan Batı’yı nasıl göreceğimizi ve takdir edeceğimizi hayal etmek zor. Miyazaki, Takahata ve meslektaşları olmasaydı, anime dünyasının çok farklı olacağından şüphemiz yok. Ghibli, Japon animasyonuyla bir nesilden daha fazlasını büyütmemiş olsaydı, Netflix’in sahip olduğu anime dizisi sayısını görsek bile şaşırırdık.

Her türden izleyiciye hitap eden, siyaseten doğrucuları, çevrecileri, feministleri ve hepsinden önemlisi heyecan verici olanı zorlamadan harika öğretilerle dolu eşsiz eserlerden bahsediyoruz, bu Studio Ghibli’nin sineması. Tüm kataloğunun Netflix’e gelmesiyle (‘Earwig and the Witch’ hariç), stüdyonun filmlerinin her biri hakkında konuşmanın zamanı gelebilir. Evet, en iyiden en kötüye doğru sıralanırlar, ancak merakınızı gidermek için kaba bir stratejidir. Aslında hepsini görmelisiniz. Tabii bunu yapmayı düşünürseniz, sondan ilke gitmek ve böylece kaliteyi azar azar yükseltmek daha iyidir.

Ruhların Kaçışı (Spirited Away)

Spirited Away

Studio Ghibli’nin en beğenilen filmi ve En İyi Animasyon Filmi dalında Oscar kazanan tek film. Miyazaki, büyük olasılıkla başyapıtı olanı yapmak için ‘Alice Harikalar Diyarında’dan ilham aldı. Ancak, Carroll’un işini biliyor olsanız bile, Japonlar karakterleri kendi alanına götürür ve her biri bir öncekinden daha şaşırtıcı benzersiz yaratıklarla dolu bir spa yaratır. Bu ustaca çalışmanın tek dezavantajı, tüm referansları yakalamak için daha fazla Japon efsanesi bilmek istemenize neden olmasıdır. Ama ‘Ruhların Kaçışı’ her şeyden önce insanın açgözlülüğü, büyümenin gerektirdiği cesaret ve baskıcı bir dünyada özgürlüğün değeri hakkında bir hikaye. Yol boyunca bize yıllarca hayalini kuracağımız ruhlar, ejderhalar ve karakterler bırakıyor.

Kırmızı Kanatlar (Porco Rosso)

Porco Rosso

Ghibli’nin prodüksiyonu benzersiz filmlerle dolu ama en özeli ‘Porco Rosso’. Geçitlerinin çoğu yıllar sonra bir sır olarak kalıyor ve karmaşıklığı onu görüntülemelerle birlikte büyütüyor. Burada kahraman genç bir kadın değil, olgun bir pilot, biraz sert ve şovenist, domuza dönüşmüş. Faşist İtalya’dayız ama Miyazaki bizi deniz uçağı pilotlarının ve korsanların harika dünyasına götürüyor, Adriyatik Denizi’nin sularında kanun kaçağı bir distopya yaşıyor. Aslında Marco olarak adlandırılan Porco Rosso, Humphrey Bogart veya Robert Mitchum’un kara kahramanlarıyla dürüst sertliğinde güçlü paralellikler taşıyor. Onlar gibi, prensipte kendini hak ettiğinden daha kötü bir hayat yaşamaya mahkum etmiş bir romantiktir. Tüm Ghibli evrenindeki en hüzünlü ve en incelikli aşk hikayesi ve insana bir ömür düşünme ve dinlenme fırsatı veren bir sonla ‘Porco Rosso’ Miyazaki’nin en olgun, en alacakaranlık ve melankolik filmidir. Ayrıca, tüm animasyon sinema tarihinin en iyi cümlesine sahiptir. Tabii ki, domuz Porco Rosso’nun orduya katılmayı reddettiği, çünkü “Domuz olmak faşist olmaktan daha iyidir” diyen birinden bahsediyoruz.

Ateş Böceklerinin Mezarı (Hotaru no Haka)

Hotaru no Haka

Tarihin en üzücü animasyon filminden mi bahsediyoruz? Takahata yürek parçalayıcı olmasıyla ünlü bir film yaptı ama içinde drama dışında her şeyi unutmamalıyız. Ateşböceklerinin Mezarı, savaş sonrası Japonya’da açlıktan ölmek üzere olan iki öksüzün başına gelen talihsizliği anlatır ve bunu, hayal edilebilecek en karanlık anda bile parıldayan en nefes kesici güzelliği göstermek için yapar. Takahata asla melodramı ya da başkalarının peşinden koşmak isteyeceği kolay gözyaşını zorlamaz. İnce ve sabırlı bir şekilde, en parlak aşk gösterisinden karanlıktan bahsettiği için korkusuzca görülmesi gereken ıssızlıkla ilgili bir hikaye olan dramasını oluşturmak için doğru anı bekliyor.

Prenses Mononoke (Princess Mononoke)

Princess Mononoke

Miyazaki’nin en uzun filmi aynı zamanda en yoğun ve en kalabalık hikayesidir. Bir iblis tarafından lanetlenmiş genç bir adamın hayatını kurtarmak için insanlarla doğa arasındaki bir savaş bölgesine seyahat edecek olan hikayesini anlatıyor. Miyazaki, Japon mitlerindeki orman tanrılarını canlandırarak ve onları en karizmatik kahramanlarından biri olan ve filme adını veren kurt adam kızla karıştırarak en ekolojik yanıyla her zamankinden daha fazla yüzleşiyor. Ancak, eski fahişelerden oluşan bir anaerkillik ve cüzzamlılar tarafından yapılan teknoloji ile yönetilen demir üreticileri köyü daha az büyüleyici değildir. Miyazaki’nin en savaşçı ve şiddetli hikayesinde her şey zengin, yaratıcı ve şaşırtıcı. Ama her şeyden önce parıldayan bir şey varsa, o da Japonların her zaman bir yaşam tutkusunu sürdürürken dünyanın karanlığını yansıtma yeteneğidir. Bu, filmin en bilinen sözlerinden birine yansır: “Hayat ıstırap ve zorluklardır, dünya ve insanlık lanetlidir, ama yine de yaşamakta ısrar ediyoruz.”

Komşum Totoro (My Neighbor Totoro)

My Neighbor Totoro

Studio Ghibli’yi simgeleyen bir film varsa o da bu filmdir. Anneleri hastaneye kaldırılan iki kızın yeni evlerine alışma serüvenini anlatan kısa, sade, akıcı ve sürükleyici bir hikaye. Yine kırsal manzarayı bir güzellik ve gizem kaynağı olarak görüyoruz ama bu filmde öne çıkan bir şey varsa o da iki karakterli tasarımıdır. Büyüye inanmak gibi kutsanmış çocukluk yeteneğine sahip olan kızlar, ormanın kralı Totoro’yu görebilir ve onunla etkileşime girebilir. Efsanevi yaratıkla etkileşimler, otobüs durağındaki yağmurla ilgili olan kadar etkileyici şakaların kaynağıdır, tam bir komik tempo kaybı. Ama bize ‘Alice Harikalar Diyarında’ filminden toplu taşıma aracına uyarlanmış kediyi hatırlatan büyüleyici bir yaratık olan Gatobús’u da unutamayız. Bu grupta birkaç isim sayabilsek de ‘Komşum Totoro’ kelimenin tam anlamıyla Ghibli’nin en iyi çocuk filmi. Taze, basit ve draması her zaman eğlenceli bir dokunuşa sahip. Ama merak etmeyin, Tororo’nun horlamasında derinlik ve büyük yaşamsal dersler aramak istiyorsak, onları bulacağız.

Rüzgarlı Vadi (Kaze no tani no Naushika)

Kaze no tani no Naushika

Bu eser Ghibli tarafından yapılmamış olsa da, stüdyonun kendisi onu kataloğunun bir parçası olarak görüyor. Bunu yapıyor çünkü filmin yapımından bir yıl sonra kurulan Ghibli’yi oluşturacak ittifakları yaratan ve stil özelliklerini belirleyen filmdi. Miyazaki’nin kendi yazdığı bir mangadan uyarlanan film, bizi insanların acımasızca yaşadığı, hayatlarını kısaltan dev böcekler ve zehirli sporlardan korktuğu etkileyici bir kıyamet sonrası dünyaya yerleştiriyor. Nausicaä, speeder’ının arkasında, halkını savaştan ve yıkımdan kurtarmak için bin bir macera yaşayan genç kahramandır. Ve her şey zehir ve böceklerin düşman olduğunu gösterse de, her şeyin suçunun her zaman olduğu gibi insanlarda olduğunu biliyor. Etkileyici aksiyon sahneleriyle dolu ve zamanına göre muhteşem görsellere sahip bir çevre bilim kurgu hikayesi. Bu, Ghibli’nin kurucu filmi ve aynı zamanda başyapıtlarından biridir.

Prenses Kaguya Masalı (Kaguya-hime no Monogatari)

Kaguya-hime no Monogatari

Takahata’nın sadece Japonya’da 22 milyon dolar hasılat yapan ve 49 milyon dolara mal olan bir filmle stüdyoyu mahvederek veda ettiğini söyleyebiliriz. Gerçek şu ki Takahata, animasyon tarihinin en iyi filmlerinden birini yapmak için sekiz yılını harcadı. Üstelik bu harabe sayesinde, tüm stüdyonun geleneksel, değişen, hipnotik ve öfkeli bir çizgiyle en güzel görüntülerine sahip filmimiz var. ‘Bambu kesici’, Japon ülkesindeki en eski edebi eserlerden biri olarak kabul edilen 9. yüzyıldan kalma anonim bir hikaye. Takahta bu köklere sarılır ve soylu kaderi sosyal boğulma altında ezilen çiftçiler tarafından yetiştirilen bu prensesin hikayesini anlatmak için en iyi Mizoguchi’lerden bazılarını ekler. Takahata, insan hapsi karşısında özgürlüğü ve doğal ve basit bir yaşamı bir kez daha savunan bu dolup taşan dramayla tarz sahibi bir şekilde veda etti. Halkla bağ kuramıyorsa, bunun nedeninin, filmin neredeyse tamamının gerçekçi dramasıyla karşılaştırıldığında belki de fazla büyülü olduğunu anlıyoruz.

Gökteki Kale (Tenku No Shiro Rapyuta)

Tenku No Shiro Rapyuta

Bir Miyazaki filmini diğerlerinden ayırmak zordur çünkü her zamanki kalite seviyesi olarak mükemmelliği sergiler. Burada, ‘Nausicaä’dan sonra, yazarı olduğu bir mangayı uyarlamak için geri döner. Bu nedenle eser %100 Miyazakidir. Savaşlar ve hava korsanları aracılığıyla, gökten inen bir kızın hikayesini anlatıyor. Aşık genç bir yetim tarafından anında yardım alarak, genç kadının bir bağlantısı varmış gibi görünen bir tür uçan Atlantis olan Laputa’yı (evet, şaka değil) bulmak için kaçarlar. İster yerde ister havada olsun, filmin aksiyon sekanslarının her birini basan görsel mükemmelliği ve taşan hisleri tarif etmek zor. Ama Miyazaki’nin en iyi işlerinden birinin doruk noktası, muhteşem görüntüsünü sergilediği an, muhteşem Laputa’yı gördüğümüz her alanda. Sinema tarihinin en romantik, melankolik ve özgün robotlarıyla dolu, sırlarla ve hayal gücüyle dolu bir şehir.

Dün Gibi (Only Yesterday)

Only Yesterday

Ateşböceklerinin yürek burkan Mezarı ile dünyayı şaşırttıktan sonra Usta Takahata, karakterlerinin duygularını doğru olduğu kadar incelikli bir şekilde göstermek için alışılmadık bir yetenek sergilemeye devam etti. Film, ergen ve yetişkin kahramanı ile iki dönemde gerçekleşir. Ancak her ikisinde de kendi kimliklerinin arayışı vardır ve onu bulmak için geçmiş ile bugün arasında bir diyalog gerekli olacaktır. Taeko, hem bir çocuk hem de bir yetişkin olarak, kırsalda Tokyo’dakinden daha mutludur, ancak katı ailesi onu, kendi mutluluğunu sürdüremeyecek şekilde yetiştirmiştir. Kırsal tatili ilerledikçe ve köyden genç bir adama karşı artan bir sevgi geliştirdikçe, onun karakterine ve hayatına damgasını vuran küçük şeyleri keşfedeceğiz. Ama her şeyi çözmek için hala zaman var. Derin duyguları dolaylı bir şekilde tek bir sahnede ifade etmedeki Japon yeteneğini göstermek istiyorsanız, işte size güzel bir örnek.

Yüreğinin Sesi (Mimi wo sumaseba)

Mimi wo sumaseba

Miyazaki’nin yazdığı ve Aoi Hîragi’nin mangasına dayanan bir senaryoyla, bu filmi genç romantizm gibi o klasik animede çerçeveleyebiliriz. Ancak burada temsil edilenler türün ana kelimeleridir. Genç bir okuyucu, kütüphaneden seçtiği tüm kitapları kendisinden önce kontrol eden bir çocuk olduğunu keşfetmeye başlar. Edebi ruh eşi yakında hem aşkı hem de yaşamsal aynası olacak. Onu kaderini, sanatsal yolunu takip etmeye teşvik eden kişi o olacak. Genç kadının çabası ve yaratıcılığının ortaya çıkışı, sevgilisiyle karşılaşmaları kadar harikadır. Her ikisi de tüm şehri görebileceğiniz bir tepenin üzerinde güzel bir atölyede buluşuyor. ‘Kedilerin krallığında Haru’ya yol açacak kedi orada ortaya çıkacak ve bize kısa bir dakika içinde çalışmanın ana nedenlerini içeren büyükbabanın başka bir küçük aşk hikayesi verilecek. ‘Kalbin Fısıltıları’ saf aşk ve kaderin yanı sıra bir sanatçının yeteneklerinin peşinden gitmesi için ihtiyaç duyduğu hayal gücü, çalışma ve cesarete de bir övgüdür. Miyazaki, başyapıtlarının çoğunun animasyon yönetmeni Yoshifumi Kondo’yu doğal halefi olarak görüyordu, ancak bir anevrizma bizi bu yeteneğinden sonsuza kadar mahrum etti. Bununla birlikte, ‘Kalbin Fısıltıları’ belki de stüdyonun iki ustanın büyük eserlerine eşit olarak bakan tek filmidir.