En iyi Pixar filmleri

Pixar çocukluğumuzun bir parçası. Yine de daha evrensel olalım. Çünkü iyi şeylerin yaşı yoktur ve bunun en açık örneklerinden biri Pixar’ın film serisidir. 25 yılı aşkın bir süre önce, Disney’in sahibi olduğu şirket, ‘Toy Story’ ile ilk 3D animasyon filmiyle tüm dünyayı fethettiler, bize her zevke uygun klasikler verdiler. Devam filmleri (biri hariç) çoğu orijinal Pixar yapımının seviyesini düşürse de sadece hatırlayarak gülünecek ya da ağlayacak bin bir tane dizi geliyor akla.

Pixar’ın filmlerinden birinin hayranı olmayan birini bulmak nadirdir ve çoğu büyümemizin bir parçasıdır ve en önemlisi bizi asla terk etmezler. Çünkü Pixar, kimliğini kelimenin tam anlamıyla tüm aile için filmlere dayandırdı. Evet, çocuk filmlerinde değil, herkesin seveceği ve bir şeyler bulabileceği filmlerde. Büyüleyici mesajlar, olgun yansımalar, saf görsel imgeler… Pixar, hem gençlerin hem de çocukların, yetişkinlerin ve hatta yaşlıların sorunlarını ele alıyor. Pixar, aklımızı besleyerek kalplerimizi hedefliyor ve bu nedenle her bir sürümü milyonlarca insan için tarihte bir iz bırakıyor.

Şimdi, ‘Luca’ galasıyla ve çeyrek asırdan fazla filmden sonra, hesaplama yapmak için iyi bir fırsat. Bu gönderide Pixar’ın uzun metrajlı filmlerinin her birini bir araya getiriyor ve yorumluyoruz. Onları da en iyiden en kötüye doğru sıralıyoruz, ancak bu sadece, fikrinize katılıp katılmadığınızı görebilmeniz ve düşünmeniz için işleri renklendirmek için. Hepsini gerçekten seviyorsanız, daha iyi olmaktan daha iyidir. Disney+’daki ilk gösterimlerinin ardından ‘Luca’ ve ‘Soul’ zaten listede.

Toy Story 3 (2010)

Toy Story 3

‘Wall-E’ ve ‘Up’tan alınan ders, Pixar ağır silahları sona saklamaktan asla vazgeçmez ve ‘Toy Story 3’ gibisi yoktur. ‘The Godfather 2’ ikinci bölümlerin iyi olabileceğini gösteren bir örnekse, bu üçüncü bölümlerin en iyi olabileceğinin canlı kanıtıdır. ‘Oyuncak Hikayesi 3’, efsanevi karakterleri, en önemsiz şeyin dikkatsiz bebekler olduğu bir kreşe götüren anlatı referanslarının bir resitali. ‘Oyuncak Hikayesi’nin üçüncü bölümü, dostluk, ekip çalışması ve sadakate her zamankinden daha fazla etkileyici.

WALL-E (2008)

WALL-E

Şirketin yaratıcılığının zirvesinin 2008 ve 2010 yılları arasında ‘WALL-E’, ‘Up’ ve ‘Toy Story 3’ ile gerçekleştiğine şüphe yok. Stüdyonun ilham kaynağı öyle olmalı ki, iki robotun sessiz filmini çekip ardından yaşlı bir adamın hikayesine devam etmeyi düşündüler. Pixar’ın cesareti, özellikle küçük referanslarla dolu bu çevre klasiğiyle ödüllendirildi. Başlangıç ​​kasvetli, üzgün ve empatik. Bir karakterin diyalogsuz nasıl tanıtılacağına dair gerçek bir örnek. Geri kalan kısım, şirketin en şaşırtıcı görsellerinden bazılarını yaratmak için fütüristik tasarımdan yararlanan mizahi, aksiyon dolu bir uzay bilim kurgu hikayesi. Ama hepsinden öte, ‘WALL-E’ Charlie Chaplin’i gururlandıracak etkileyici bir aşk filmi.

Monsters, Inc. (2001)

Monsters, Inc.

Oyuncakların bakmadığımız zamanlarda canlanması çocukluğumuzu doğurduysa, dolabımızdaki canavarları konu alan bu film, kabuslarımızı sonsuza kadar aydınlattı ve onları sakin rüyalara dönüştürdü. Pixar, etkileyici tasarımlarla ve diğerlerinden daha özgün bir fikirle dolu, büyüleyici bir canavar dünyası yarattı. Bununla birlikte, bu filmle ilgili vurgulanması gereken şey, stüdyonun kendine has özelliği haline gelen bu duygusal doruğa ulaşan ilk stüdyo olmasıdır. Mike gibi biz de Boo’yu asla unutmayacağız.

Up (2009)

Up

Birine Pixar’ın ustaca çalışmasını bu şekilde hızlı bir şekilde göstermeniz gerekiyorsa, bunu başarmak için hiç şüphesiz sekans en uygunudur. ‘Up’ın başlangıcı, hayatın kendisi kadar sıradan ve büyük bir aşk hikayesinin ustaca bir sentezidir. Düşünmek ve ağlamak için yeterince zaman görürsek, dizinin ustalığını fark edeceğiz. Montaja dayalı, rutine yansıyan, güzel (hayat) olduğu kadar yıkıcı (ölüm) de bir hikaye. Daha ziyade, kaybolana kadar azar azar nasıl değiştiğiyle ilgili. Sadece onun için bu film buna değerdi ve gerçek şu ki gerisi, orman macerası çok daha az çekici. ‘Wall-E’de olduğundan daha belirgin bir şekilde, ‘Up’ oyun başlar başlamaz en iyi kartlarını göstermiyor. Ancak başlangıç, uçan ev ormana ulaşana kadar, bizi o kadar bağladı ki Carl adındaki bu adamı (tanınmış kişiler onu Spencer Tracy olarak tanır) ve yakışıklı İzci Russell’ı nerede olursa olsun takip edeceğiz.

Inside Out (2015)

Inside Out

Beş yıllık hayal kırıklıkları ve devam filmlerinin ardından Pixar, ‘Inside Out’ ile bir kez daha dünyayı fethetti. Her çocuk filminin misyonu, aşağı yukarı, kahramanının yaşının gelişiyle ilgilenmekse, burada Pixar, ergenlik öncesi dediğimiz o zor anın düşünceleri ve olayları etrafında bütün bir film yaratmaya karar verdi. Sevinç, üzüntü, iğrenme, öfke ve korku, Riley’nin zihninin özlü, komik ve açıklayıcı kahramanları haline geldi. ‘Oyuncak Hikayesi 3’te olduğu gibi, ‘Ters Yüz’ bize çocuklukla vedalaşmayı öğretti ve anılarıyla ve hepsinden öte, çocukluğun kişileşmesi olan hayali arkadaşın ortadan kaybolmasıyla gözlerimizi birden fazla yaşarttı.

Toy Story (1995)

Toy Story

‘Oyuncak Hikayesi’ her şey seninle başladı. Stüdyonun kurucu klasiği, ilk 3D animasyon uzun metrajlı filmdi ve 25 yıl sonra hala en iyilerinden biri. Görsel kısımda biraz geride kaldığı aşikar ama anlatımda hala mücevherlerle dolu. Bizi Andy, Woody ve Buzz Lightyear, Bay Patates veya Rex ile tanıştıran filmden bahsettik. Uzaylıların ve “The Hook”un olduğu gibi halüsinasyonlu sahneler ya da psikopat küçük komşu Sid’in ürkütücü sekansı sinema tarihinin bir parçasıdır.

Finding Nemo (2003)

Finding Nemo

Bir filmde Disney’in klasik eli fark edilmeye başlandıysa, Pixar’ın ‘Bambi’yi her zamankinden daha iyi anladığı ve harika bir şekilde kendi alanına götürdüğü bu filmdeydi. Nemo, annesinin ölümünden sonra aşırı korunan oğlunu bulma konusunda endişeli bir babanın hikayesini anlatıyor. Ancak başlangıç ​​noktası, babanın oğluyla yeniden bir araya gelmek için bin bir tehlikeyi atlatması gereken bir Homeros hikayesinin yalnızca başlangıcıdır. Dory’nin anısı, kaplumbağalar, denizanasının geçişi, köpekbalıkları veya akvaryumdan/hapishaneden kaçış, altın çağda bu çalışmanın harikulade yaratıcılığının sürekli örnekleridir.

Incredibles (2004)

Incredibles

Marvel ve DC birlikte kaliteli filmler yaratmadan çok önce, hiç kimse en iyi süper kahraman filminin 2004’te vizyona girdiğinden şüphe duymuyordu (evet, ‘Örümcek Adam’ 2 ile aynı zamana denk geldi). Ve bu uzun bir süre böyleydi. Mizah, karakterlerin her birinin tasarımı ve bazı sekansların yetişkin yaklaşımı, ‘İnanılmaz Aile’yi akort etti, güldürdü ve her türlü izleyicinin dikkatini çekti. On buçuk yıl sonra, hala zamanının en iyi aksiyon filmlerinden biri.

Coco (2017)

Coco

Pixar, ‘Inside Out’ ve ‘Toy Story 3’ün ardından bizi bir mendil kutusu sonuna hazırlayan bu orijinal filmde çeşitliliğe olan borcunu ödedi. Ancak ‘Coco’da vurgulanması gereken tek şey melodram değil. Ölülerin Günü şenliğinde kişileştirilen Meksika folkloru, kaz boynu şirkete, fantezi ve yaratıcı karakterlerle dolu etkileyici bir görsel dünya geliştirmesine hizmet eder ve ‘Spirited Away’ spa’sı ile Miyazaki’ye benzer bir şey elde eder. Ayrıca, ‘Ratatouille’ gibi, ‘Coco’ da bizi mesleğimizi sürdürmeye teşvik ederken bize asla görünüşe göre yargılamamamızı öğretir.

Ratatuy (2007)

Ratatuy

Brad Bird muhtemelen stüdyodan geçen en iyi anlatı nabzına sahip film yapımcısı. ‘İnanılmaz Aile’ bize aksiyon ve mizah veriyorsa, ‘Ratatuy’ daha az yetenekli bir yönetmenin elinde gerçek bir kahverengi olabilecek bir hikayeden altın aldı. Dünyanın her yerinden seyircileri ve çocukları, bir farenin ellerinde yüksek mutfağın Fransa’sına taşımayı başardı. Ne Remy’nin ne de Linguini’nin ya da Colette’in diğer Pixar karakterlerinin sahip olduğu karizma düzeyine sahip olmadığı açıktır. Buna ek olarak, aşk arsası da şirketin en gevşek ve en özgürlerinden biridir.

Soul (2020)

Soul

Doğrudan Disney +’da prömiyer yapan ‘Soul’, öbür dünyanın soyut ve kavramsal dünyasından ve “arkadan” canlılar dünyasının hiper gerçekçiliğine kadar Pixar evrenindeki en ilginç görsel tasarımlardan bazılarına sahiptir. Bununla birlikte, bu hikayenin yıllar boyunca hatırlayacağımız şey, caz ahlakının karmaşık sadeliği olacaktır. Damien Chazelle’in filmografisinin tam tersi olarak tanımlayabileceğimiz bir film. ‘Ruh’ arzularımıza, yeteneğimize ve hayallerimize bir yüz ve ses koyan bir penceredir, ancak ortaya çıktığında tam olarak onları bir kenara bıraktığında, böylece günden güne takdir edebiliriz.

Toy Story 4 (2019)

Toy Story 4

‘Oyuncak Hikayesi 3’ bir döngüyü öyle bir kapattı ki, çoğu kişi bu dördüncü bölümün onu mahvedeceğinden korktu. Ancak gerçek şu ki, bu dördüncü baskı, bir devam kitabının ruhundan çok, efsanevi kahramanların hayatlarında neredeyse özel bir bölüm. Yol filmi ya da terör içinden geçer, ama hepsinden öte, Pixar’ın doğduğu dünyayı genişletmenin bir yolu, sahiplerine ne pahasına olursa olsun yardım etmek için canlanan oyuncaklar. Yine yaptı ve Woody’ye sevgi dolu bir bölüm verirken üçüncü bölümde bekleyen bir şeyi gösterdi. O her zaman Andy’nin olacak ve değilse de herkesin olacak.

Brave (2012)

Brave

Disney, Mérida’nın hikayesiyle farklı kum tanelerini prenseslerin dünyasına katkıda bulunmak istiyor gibiydi. Yönetmen üçlüsünde Brenda Chapman’ın varlığı, arsa ile birlikte, çalışmanın kadın varlığı ile bir tür borç olarak satılmış olsa da, gerçek şu ki tarihin erdemleri olağandır. ‘Cesur’ kişisel gelişimin, kendini keşfetmenin, güzel İskoç manzarasının yardım ettiği tüm bir olgunluğun ve sürpriz içeren bir komplonun hikayesidir. Neredeyse on yıl sonra, kahramanın saçları animasyonda bir dönüm noktası olmaya devam ediyor.

Toy Story 2 (1999)

Toy Story 2

Şirketi satın aldıktan hemen sonra, planlamak için çok az zamanı ve birkaç yaratıcı anlaşmazlığı olan bu yeniden yapımı zorlayanın Disney olduğunu söylüyorlar. Sonuç, birçok hayran için bir hayal kırıklığı oldu ama dürüst olmak gerekirse, olumsuz tepkilerin çoğu bağlamdan geldi. İki üçleme arkadaşına bağlı olmayabilir, ancak şirketin en iyi ikinci bölümlerinden biridir. Koleksiyoncunun karakteri Woody’yi çok daha geniş ve daha ilginç bir dünyaya götürüyor ve karakterini Buzz ile karşılaştırmasında temel olan retro bir oyuncak olarak açıklıyor. Bunun ötesinde, bu film sadece şerif yıldızına layık bir mirasçı olan Jessie’nin karakteri için değerdi.

Onward (2020)

Onward

Pixar, bize biraz Monsters Inc. dünyasını hatırlatan bu tanıdık hikayeyle geri dönüyor. Büyülü yaratıklarla dolu bir evrene geçiyoruz, ancak onu bir an bile unutmuştuk. Ian ve Barley, çok küçükken ölen babalarıyla bir gün geçirmelerini sağlayacak sihri bulmak için tehlikeli bir maceraya atılacak olan iki genç elftir. Pixar, her şeyden önce kardeş sevgisi, güven ve kendi olma göreviyle ilgili bir aile hikayesiyle bir kez daha son duygusallığa ulaşıyor. Araştırmanın en iyileri listesine girmese de, modern dünyanın portresi komik ve duygusal olduğu kadar doğru.

Cars (2006)

Cars

Stüdyonun büyük yaratıcısı ve mezun olduğu materyal olan Lasseter, ‘Oyuncak Hikayesi 2’nin ikinci bölümünden sonra yaratığın ilk yaratıcı çizgisinden uzaklaşıyor gibiydi. Ancak Şimşek McQueen ve arkadaşlarına aşık oldu. ‘Arabalar’ın alçakgönüllülük, gururun tehlikesi ve gerçek bir dostluğun ardındaki şöhret ve güzellik hakkında bir hikaye olduğunu söyleyebiliriz. Ama gerçek şu ki, filmle ilgili gerçekten harika olan şey, zamanın azalmasına rağmen, bu arabaların animasyonunu yüksek hızda görmek, yüzleri, yani tamponlarla viraj almak.

A Bug’s Life (1998)

A Bugs Life

Pek çoğu, bu filmin ‘Yedi Samuray’ın resmi olmayan bir yeniden çevrimi olduğunu bilmiyor ve klasiğin bir başka ünlü yeniden anlatımı olan ‘Muhteşem Yedi’yi kıskanacak hiçbir şeyi yok. Bazı köylüler her yıl haydutlar tarafından soyulur. Çaresiz, küçük bir grup, onları kötülerden kurtarmak için yedi savaşçı aramak için şehre gider. Burada, elbette, köylüler karıncalar ve samurayların sirk böcekleri olduğu ortaya çıkıyor.

Luca (2021)

Luca

Disney+’ın 2021 yazını fethetmeyi planladığı İtalyan macerasının öncesinde Disney’in zaten bir usta olduğu bir queerbating var. Ancak hikayenin bazı düşüncelerden daha az ‘Adınla Beni Ara’ içermesinin ötesinde, ‘Luca’ ile ilgili sorun, Pixar otomatik pilotunda yapılmış gibi görünmesi. O İtalyan sahil yazının, o renklerin, mavinin, makarnanın ya da transalpin adlarının tadını çıkarmamak mümkün değil. Bununla birlikte, Luca’, farklılıkları kabul etmeyle ilgili güzel ve duygusal bir aile hikayesi olan Pixar’dan bildiklerini aşmaya kararlı görünüyor.

Turning Red (2022)

Red

Domee Shi, ‘Bao’ ile şirketin en orijinal kısa filmlerinden birini yaptıktan sonra Pixar ile ilk uzun metrajlı filmini kazandı. Yönetmen ve Julia Cho tarafından yazılan her iki Asyalı kadın da, tıpkı bir şirket projesinin başında oldukları gibi, Pixar’a farklı bir yaklaşım getirmeye karar verdiler. Sonuç, kadın ergenliği ve menstrüasyonun gelişi hakkında çok açık bir metafor.

The Good Dinosaur (2015)

The Good Dinosaur

Eğer ‘İçten Dışa’ yüzse, ‘Arlo’nun yolculuğu’ o güçlü 2015’te Pixar’ın haçıydı. Ancak çağdaşı ile kıyaslamak onu çok fazla üzdü. Birbirlerini koruyan ve öğreten korkak dinozor ile vahşi ve cesur çocuğun hikayesi ilginç ve önlerindeki macera için iyi bir başlangıç ​​noktası. Daha önce hiç görülmemiş hiper gerçekçi bir manzara yaratan animasyon, filmin ilgisinin ayrılmaz bir parçası. Ancak çizgi film karakterlerinin bu gerçekçi arka planlarla çatışması kimseye uymadı.

Finding Dory (2016)

Finding Dory

Tıpkı ‘Cars 2’nin ‘Mate’ olarak adlandırılabileceği gibi, Pixar burada en popüler yardımcı karakterlerinden birini bir hit film oluşturmak için çekti. Kahramanın zavallı hafızası, bizi bilinmeyen soy ağacından eve damgasını vuran hassas andan kurtarmanın temel bahanesiydi. Dory’yi ne kadar sevsek de, Pixar becerilerini bir pazar araştırmacısı tarafından tasarlanmış gibi görünen bir ürün üzerinde kullanmanın daha iyi olduğunu biliyor.

Monsters University (2013)

Monsters University

Orijinal filmin o kadar yuvarlak bir hikayesi vardı ki, Boo’nun vedasına başvurmadan ve bozmadan ona geri dönmek imkansız olurdu. Bu yüzden Scanlon ve ekibi bize Mike ve Sully’nin nasıl tanıştıklarıyla ilgili bu ön bölümü verdi. Pixar’ın en komik tuhaf çifti, asıl ilgi alanı bu kadar çok sıradan şeyin canavarlar dünyasına uyarlanmasını görmek olan bu gençlik ve üniversite konulu film dizisinde bizi çok güldürüyor.

Cars 3 (2017)

Cars 3

Brian Fee, eski moda bir Şimşek McQueen’in yeni nesil arabaları yakalamak için kendini yeniden icat etmesi gereken destanın en sportif bölümünde yarışları yeniden konumlandırmaktan sorumlu. Sanki bir Rocky filmiymiş gibi, McQueen’in şaşırtıcı eğitimi, aslında sopayı geçmeye çalışıyor. Pixar’ın en az takdir edilen destanına kötü bir veda değil. Çok zor olmasa da ikincisinden daha iyi oldu.

Incredibles 2 (2018)

Incredibles 2

‘İnanılmaz Aile’ geri döndü ve harika aksiyon sahneleri ve çılgın animasyonlarla dolu. Bununla birlikte, filmin tamamı çok abartılı bir politik doğruculuk göstergesi olarak sona erer. Jack-Jack’in 2005 kısa ‘Jack-Jack saldırılarında’ gördüğümüz güçlerine ek olarak, ‘İnanılmaz Aile 2’yi endişelendiren tek şey, erkek figürünü sinirlendirerek aile çekirdeğini kırmak gibi görünüyor, Bay İnanılmaz, imkansız bir babalık, anne Elastigirl’ün karakterini doğruluyor, sanki diğerleri bizim için önemli değilmiş gibi.

Cars 2 (2011)

Cars 2

Cars, ilk bolümün en sevilen sekonderi Mate’den çıkarılan meyve suyu olduğu ikinci bir bölümle geri döndü. Şimşek McQueen yarışmasının ötesinde, ‘Cars 2’ çekicinin komik karakterine ve onun Bond Girl dahil Müfettiş Clouseau tarzıyla casusluk dünyasına çılgınca girişine odaklanıyor. En zayıf Pixar filmlerinden biri olan Mate ve Yıldırım yarışı hayranlarının ötesinde.